Po między

Wydawnictwo: FORMA
poezja
LubimyCzytać

(Po)między to – obok Portretów prowincjonalno-gminnych i Ulicy Golgoty – kolejna propozycja poetycka Mirosławy Piaskowskiej-Majzel. Tym razem autorka wprowadza czytelnika w świat zwykłych, codziennych czynności, a pomiędzy nimi próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co kształtuje współczesną rzeczywistość, czy świat miniony (w tym kultura i religia), czy tylko my sami – pozbawieni korzeni, a przez to tożsamości. Jest więc w tym tomie refleksja na temat kondycji człowieka, przyczyny samotności i powody zagubienia.Prosty na pozór świat, trudne odpowiedzi, a nawet ich brak zapisane zostały w prostej, wręcz ascetycznej formie, pozbawionej wyszukanych metafor. Lakoniczny często język zbliża nas do równie lakonicznej codzienności.Za pomocą lapidarności językowej autorka podejmuje próbę wędrówki po tym, co zwyczajne i nazywając zwyczajność, kreuje świat niezwykłości, który istnieje obok świata tu i teraz.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

AnnaSikorska | 2017-01-05

Wiersz o początku świata, stworzeniu i nazwaniu wszystkiego wprowadza nas do tomu „(Po)między” Mirosławy Piaskowskiej-Majzel. Znaczący obraz Boga nazywającego elementy świata i stawiającego wymóg, by tak zostało szybko został zaniechany przez wpływ „wolnej woli”, czyli jednego z największych paradoksów w religii, bo w jaki sposób postępować w życiu? Zgodnie z zasadami ustawionymi przez Boga. Takie wierne oddanie normom, nazwom, kształtom przyrody sprawia, że tracimy wolność, a staje się ona przymusem. Kiedy jednak korzystamy z możliwości dowolnego wyboru to szybko okazuje się, że świat bardzo szybko traci swój pierwotny kształt. Zachowanie umiaru pomiędzy tymi drogami wydaje się paradoksem.
I w taki właśnie świat licznych dróg na przekór intuicji wkraczamy. Te drogi – wybory pozornie pozwalają nam wtłoczyć nasze życie w ściśle określone ramy, daty, nazwy, ale to tylko pozór. Nadmiar tworzy chaos, przytłacza i sprawia, że zaczynamy marzyć o uwolnieniu od tego:
za dużo pytań
na...