Odkrywanie Ameryki. Historia przedkolumbijskich kontaktów między Starym i Nowym Światem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
historia
LubimyCzytać

Wbrew rozpowszechnionej opinii odkrycie Ameryki nie było jednorazowym wyczynem, przypisywanym, w dodatku niesłusznie jednej osobie - Krzysztofowi Kolumbowi. Był to długi proces historyczny, zapoczątkowany około 40 tys. lat temu, kiedy to pierwszy człowiek postawił stopę na kontynencie amerykańskim.W książce przedstawiono długą listę mitycznych i historycznych pretendentów do tytułu odkrywcy Ameryki. Zamyka ją Krzysztof Kolumb, po którym nikt więcej nie sięgnął po ten laur. Odkrywaniu Ameryki towarzyszyły zarówno bohaterskie przygody, jak też dramatyczne i tragiczne wydarzenia, opisane barwnie w niniejszej publikacji z zachowaniem naukowej rzetelności. Ostatnie odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba stało się zwrotnym wydarzeniem w dziejach ludzkości. Burzliwe i kontrowersyjne obchody 500-lecia tego wydarzenia w 1992 roku przyniosły głębokie przewartościowanie jego historycznego znaczenia. Przed nami 1000-lecie odkrycia Ameryki przez Wikingów. Dyskusje i spory toczone wokół tych wydarzeń świadczą o tym, że proces odkrywania Ameryki trwa nadal, choć w nowym wymiarze, dostosowanym do epoki globalizacji świata XXI wieku.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Bolek | 2016-05-16

Bardzo przystępnie napisana książka o "odkrywaniu" Ameryki na przestrzeni wieków. Jest to książka popularnonaukowa, która w łatwy i przystępny sposób dostarcza informacji o odkrywcach Ameryki, a także o wszelkich teoriach mniej lub bardziej prawdopodobnych, kto jeszcze mógł tam dotrzeć.
Książka nie wyczerpuje tematu, a bardziej sygnalizuje różne koncepcje i mnie osobiście zachęciła to pogłębienia wiedzy odnośnie kolonizacji Grenlandii.
Autor wg mnie za mało krytycznie podchodzi do niektórych "odkryć" na terenie Ameryk, nie przedstawiając też wersji drugiej strony sporu. Pewne wątki mógłby też być bardziej rozbudowane (np. historia odkryć Azjatów lub rybaków baskijskich), ale może się tylko czepiam :)
Bardzo polecam.