Regionalizm czy nowa etniczność. Wieś podhalańska w XXI wieku

Wydawnictwo: Nomos
9788376881942
LubimyCzytać

Ewa Nowicka, profesor antropologii społecznej, założycielka Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor w Collegium Civitas. Autorka podręcznika Świat człowieka – świat kultury (wyd. VII, 2007) oraz licznych książek i artykułów poświęconych problematyce swojskości i obcości, kontaktu kultur, powstawania nowych narodów na Syberii i sytuacji kultury mniejszości polskiej na obszarach byłego ZSRR oraz grup mniejszościowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Anna Wrona, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, obroniła pracę magisterską dotyczącą dyskursu wokół regionu w prasie podhalańskiej. Obecnie doktorantka w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk i pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół przemian współczesnej wsi polskiej.

Moje całościowe wrażenia związane z lekturą recenzowanej książki są bardzo pozytywne. Autorki przeprowadziły rzetelną, opartą na szerokim spektrum danych empirycznych oraz intelektualnie bogatą analizę trudnego problemu badawczego. (...) Nie mam wątpliwości, że książka pomaga zrozumieć zachodzące zmiany w tożsamości mieszkańców Ochotnicy Górnej, wzbogaca naszą wiedzę o zmianach dokonujących się współcześnie w tożsamościach indywidualnych i zbiorowych pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych wobec społeczności poddanych badaniom.
Z recenzji dra hab. Dariusza Niedźwiedzkiego

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!