Due. Opowiadania. Tom 2

8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
LubimyCzytać

Kto zapoznał się z pierwszym tomem pt. „Ene”, już dobrze wie, że kotlet mielony może być Proustowską magdalenką, a kostka cukru ma wiele wspólnego z Lansem Armstrongiem. Wie również, jak zachowuje się prawdziwy komunista. „Due” to drugi z cyklu tomik opowiadań Zenona Rogali, w którym autor kontynuuje literacką rejestrację...

Kto zapoznał się z pierwszym tomem pt. „Ene”, już dobrze wie, że kotlet
mielony może być Proustowską magdalenką, a kostka cukru ma wiele
wspólnego z Lansem Armstrongiem. Wie również, jak zachowuje się
prawdziwy komunista.

„Due” to drugi z cyklu tomik opowiadań Zenona Rogali, w którym autor
kontynuuje literacką rejestrację osobistych wspomnień. Krótka, oszczędna
forma, jaką się posługuje, uwydatnia wrażliwość na pozornie nieistotny
szczegół, a poetyckie spojrzenie pozwala mu ująć go w ulotną formę
impresji. Nie oznacza to jednak braku związku z przyziemną i często
brutalną rzeczywistością.

W kolejnych opowiadaniach pojawiają się dobrze znani bohaterowie, ale
również zupełnie nowe postaci zaludniające świat dzieciństwa i czas
dojrzałości narratora.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

AnnaSikorska | 2017-06-08

Zenon Rogala zadebiutował w tym roku zbiorem opowiadań „Ene”, które tchnęło wspomnieniem dzieciństwa pełnego trudów, ale i beztroski. Dojrzały pisarz (dorosłe dzieci, stabilna sytuacja rodzinna i ustalony styl pisania) dzieli się z nami swoim spojrzeniem na czasy, których większość z nas nie zna i jedynie słyszało z opowieści dziadków lub rodziców. Lata powojenne i nadchodzących zmian w ustroju są ukazane niewinnym dziecięcym okiem, które rejestruje, chce się angażować, ale owo włączenie się w akcję anty komunistyczną odbywa się na poziomie mentalnym. On wielu ludziom wystarczył, by po połączeniu sił zmienić ich świat, rozszerzyć granice.
Akcja w opowiadaniach jest wolna. Bohaterowie nigdzie się nie spieszą, bo nie mają dokąd. Życie płynie wokół zdobywania środków do życia, wczasów w ramach państwowych funduszy, zielonych szkół i potajemnego słuchania audycji ze sfermentowanego kapitalistycznego zachodu, na który ludzie patrzą z utęsknieniem i lekka zazdrością.
W Zenon Rogala w...