Domain-Driven Design. Zapanuj nad złożonym systemem informatycznym

Wydawnictwo: Helion
LubimyCzytać

Tworzenie skomplikowanych systemów informatycznych wymaga nowego podejścia. Dotychczas stosowane metody przestają się sprawdzać i generują mnóstwo problemów. Odpowiedzią na nie jest DomainDriven Design, w skrócie DDD. W tym podejściu szczególny nacisk kładzie się na tworzenie obiektów dokładnie odzwierciedlających zachowanie ich odpowiedników...

Tworzenie skomplikowanych systemów informatycznych wymaga nowego
podejścia. Dotychczas stosowane metody przestają się sprawdzać i
generują mnóstwo problemów. Odpowiedzią na nie jest DomainDriven Design,
w skrócie DDD. W tym podejściu szczególny nacisk kładzie się na
tworzenie obiektów dokładnie odzwierciedlających zachowanie ich
odpowiedników istniejących w rzeczywistości. Dzięki temu projektowanie
systemu można powierzyć ekspertom z danej branży, którzy niekoniecznie
muszą być specjalistami w dziedzinie projektowania architektury systemów
informatycznych.Ta książka jest niezwykłym przewodnikiem, który
wprowadzi Cię w świat DDD. Sięgnij po nią i poznaj elementy składowe
projektu sterowanego modelem oraz cykl życia obiektu dziedziny. W
trakcie lektury kolejnych rozdziałów dowiesz się, jak odkrywać pojęcia
niejawne, stosować wzorce analityczne oraz wiązać wzorce projektowe z
modelem. Ponadto zobaczysz, w jaki sposób utrzymywać integralność
modelu, a na sam koniec zaznajomisz się ze strukturami dużej skali oraz
łączeniem strategii. Ta książka jest doskonałą lekturą dla wszystkich
osób chcących zrozumieć DomainDriven Design oraz zastosować to podejście
w praktyce!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Wojciech N | 2019-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2019

Bardzo dużo lania wody. Warto przeczytać fragmentami, bo opisywany jest najczęściej używany obecnie model architektury, ale jest to lektura absolutnie okropna.

macias | 2018-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2018

Rozumiem po co została napisana książka GoF -- znam i cenię. To samo, ale może w mniejszym stopniu POSA.

Tę zaliczam do bezwartościowej paplaniny -- niby hiper abstrakcyjne dyskusje o architekturze, ale z drugiej strony zjazd do skali mikro w postaci właśnie wzorców projektowych, niby systemy informatyczne w skali makro, a tu uwaga ni przypiął ni przyłatał o serializacji w Javie.

Jest spore grono autorów, którzy chcą zsyntezować nowe treści i wprowadzić nowe pojęcia, nowe abstrakcje, nowe wzory do naśladowania, tyle, że jest to działanie na wskroś sztuczne -- i autor tej książki wg mnie należy do tego grona. Może zupełnie zielony programista będzie pod wrażeniem skomplikowania (sztucznego), ale otrzaskany programista nie przeczyta tu niczego nowego poza oczywistościami podanymi w karkołomnej formie.

Frustrujące są zwłaszcza zjazdy autora do niskopoziomowych problemów, jak na przykład problemy z edycją danych w bazie danych. Dzisiaj edycja powinna być wyjątkiem od reguły,...

Dariusz Gruca | 2017-11-04
Przeczytana: 30 października 2017

Zapraszam na krótką recenzję tej książki na moim blogu: http://pisz-kod.pl/2017/10/30/domain-driven-design-evans_pl/

addam23 | 2016-12-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, Praca
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Absolutny Must Have dla każdego doświadczonego programisty, architekta i w zasadzie dla każdego uczestniczącego w procesie wytwarzania trochę bardziej złożonego oprogramowania.
Autor w przystępnej i zrozumiałej formie łamie schematy myślowe większości ludzi IT, i pokazuje inną drogę realizacji projektów informatycznych.
Ja jestem zachwycony. Sporo narzędzi i technik zastosowałem już w praktyce.
Sprawdza się świetnie (choć przebić się przez mentalność wielu ludzi, żeby móc je zaaplikować w zespole/projekcie/firmie - duży)

10/10.