Śmierć Pustego Człowieka

Okładka książki Śmierć Pustego Człowieka Caroline Graham
Okładka książki Śmierć Pustego Człowieka
Caroline Graham Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) Cykl: Nadinspektor Barnaby (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Nadinspektor Barnaby (tom 2)
Death of a hollow man
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2006-01-01
2006-01-01
836008386X
Liliana Okupniak

Bardzo lubię książki o inspektorze Barnaby'm. Jest klimat angielskiej małej miejscowości, ciekawie przedstawione postaci i przede wszystkim wspaniały angielski humor. A to, że czasami opisy są zbyt rozrośnięte zupełnie mi nie przeszkadza. W końcu nigdzie się nie spieszę i mogę powoli delektować się dobrą prozą.

Jak dla mnie zbyt długie i obszerne opisy losów życia poszczególnych bohaterów. Jak zginie ofiara - wiadomo od początków, kto zabił - element zaskoczenia, ale dochodzi się do tego po tak długich opisach, historiach i kolejach losów, że traci się chęć czytania. Ostatni rozdział najbardziej pasjonujący. Wstawki z języka francuskiego i typowo angielski charakter pisania.

Przedstawienie teatralne, w którym główny bohater na koniec sztuki malowniczo podcina sobie gardło brzytwą, musi być niezapominanie. I dla widzów, i dla aktorów, i dla policjantów, którzy muszą wytłumaczyć, kto majstrował przy brzytwie. Na szczęście nadinspektor Barnaby z sierżantem Troy’em potrafią odkryć prawdę wśród teatralnych zagrań.

W książkach Caroline Graham morderstwo wcale nie jest najważniejsze. To potencjalni podejrzani i ich codzienne życie, fascynacje, problemy, marzenia wysuwają się na pierwszy plan. Lubię takie kryminały, w których zagadka staje się pretekstem do stworzenia plejady ciekawych postaci. A aktorzy amatorskiego teatru w Causton są bardzo malowniczą grupą. Każdy z nich ma niespełnione ambicje aktorskie, a kilkoro z nich ma dodatkowo przerost ego. Każda próba kipi od emocji i urażonych uczuć. Jest para gejów, księgowy z pretensjami do bycia gwiazdą, chciwa młoda żonka i porzucona stara żona, szara myszka z kompleksami opiekująca się chorym na demencję ojcem, młody chłopak, który marzy o szkole aktorskiej i samozwańczy reżyser, który myśli, że jego sztuki teatralne mogą podbić świat. To najwidoczniejsi bohaterzy tej książki. Sam Barnaby prowadząc śledztwo daje pokaz niezłych umiejętności aktorskich, a sierżant Troy…no cóż, wielkim policjantem chciałby być, ale kobiety zdecydowanie za bardzo go rozpraszają.

Wszystkie wątki powieści składają się w ładną całość, którą czyta się całkiem przyjemnie, choć zdarzają się nużące fragmenty. Pisarka czasami niepotrzebnie się rozdrabnia. Ale nie mam co narzekać, bo miło spędziłam czas czytając „Śmierć pustego człowieka”.

W książkach Caroline Graham...

Klasyczny brytyjski kryminał detektywistyczny w stylu ACh. Niestety znacznie słabszy od 1 części cyklu.

Bardziej niż intryga kryminalna podoba mi się nastrój angielskiej prowincji. Trochę za dużo opisów losów bohaterów - ludzi dużo, każdy ma jakąś historię i przez to opowieść jest nieco rozwlekła. Ale i tak lubię te książki

znudziła mnie totalnie. przerwałam w połowie

znudziła mnie totalnie. przerwałam w połowie

• Kryminały
  • Kryminał/Sensacja
  • Caroline Graham (zn)
  • Obyczajowe
  • Poszukuję do przeczytania (czyli pożyczę)

Caroline Graham Śmierć Pustego Człowieka Zobacz więcej