Krew Inków

Wydawnictwo: Muza

Miejscem akcji jest zamek w Niedzicy na polskim Spiszu, zwany dawniej Dunajec. Akcja zaczyna się w 1796 r., zaledwie dwa lata po upadku powstania kościuszkowskiego, a rok po II rozbiorze Polski. Cały Spisz zagarnęła wówczas Austria...

Koronczarka | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Mariusz Wollny jest moim zdaniem niedocenianym pisarzem. Przeczytałam kiedyś tam pierwszy tom przygód Kacpra Ryxa i mnie zauroczył. Teraz sięgnęłam po debiutancką powieść tego autora opartą na legendzie związanej z zamkiem w Niedzicy, którą chyba wszyscy znają. Tej książki nie powstydziłby się żaden z Dumasów. Jest miłość, są pojedynki, spiski, żli szpiedzy i szlachetny obrońca uciśnionych i prawa. A wszystko to na tle naszej historii.

dasio72 | 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Dosyć udana wprawka pana Wollnego, poprzedzająca napisanie przygód Kacpra Ryxa.
"Zamek w Niedzicy pod koniec XVIII wieku skrywa w swych murach wiele tajemnic. Klucznik Cymer opowiada o duchach, w niewyjaśnionych okolicznościach giną ludzie, ścigani przez hiszpańską inkwizycję Inkowie szukają tu schronienia. Miejscowi podejrzewają także, że zamek to kryjówka zbójników.
Kto jest odpowiedzialny za śmierć inkaskiej królowej? Gdzie znajdują się sekretne przejścia? Jak ocalić Bractwo Złamanego Pióra, które nie traci nadziei na odzyskanie niepodległości przez Polskę? Kto ukrył skarb Inków? I wreszcie w jaki sposób zdobyć serce pięknęj Anny? Odpowiedzi na te pytania poszukuje Wacław Benesz, nieco zgorzkniały, ale odważny i pomysłowy uczestnik insurekcji kościuszkowskiej."
Tak wygląda opis okładkowy powieści pana Wollnego, i zawiera się w nim wszystko o czym jest książka. Od siebie dodam tylko, że według mnie za wiele tu intryg i nieprawdopodobnych postaci, styl pisarski jest natomast taki...

Kramer | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Mając już za sobą lekturę całej serii o przygodach Kacpra Ryxa spodziewałem się, że biorąc do rąk kolejną książkę autora, nie będę zawiedziony. I rzeczywiście nie byłem, do tego stopnia, iż podczas czytania pomyślełem, że Krew Inków jest nawet lepiej napisana, sprawniej, z większym polotem i bardziej gładkim językiem. Położyłem to na karb zdobywania pisarskich szlifów przez Pana Mariusza. Jakież było moje zdziwienie, gdy po sprawdzeniu w sieci okazało się, że Krew Inków powstała dwa lata przed pierwszym Ryxem. No ale cóż, wcale nie jest powiedziane, że każda następna książka ma być lepsza od poprzedniej. A może po prostu przywykłem już do stylu autora...
W każdym razie, to świetnie napisana powieść przygodowa z wątkiem kryminalnym. Jak zwykle u Wollnego, wplecenie akcji w wydarzenia historyczne i mocne ustawienie jej w konkretnym miejscu i związanych z tym miejscem realiach sprawia, że opowieść ma swój klimat, który się świetnie broni nawet wtedy, gdy autora ponosi fantazja....

gullitkrk | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Uwielbiam to magiczne uczucie, gdy biorąc w ręce książkę, do której podchodzę z rezerwą nic wielkiego nie oczekując, natrafiam na arcyciekawą historię, która - podkreślmy - jest rewelacyjnie opowiedziana. Oparcie książki o fakty autentyczne oraz regionalną legendę to bardzo dobry pomysł na jeszcze lepszą książkę.

Maynard | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Doskonałe preludium do wyśmienitej tetralogii o przygodach Kacpra Ryxa seniora. Choć miejsce akcji jest zgoła inne (Zamek w Niedzicy) a czasy dużo późniejsze (schyłek XVIII w.) to książka zawiera wszystkie te elementy za które kochamy pióro pana Wollnego: przygodę i akcję, kilka linii fabularnych i wątków, ciekawe czasy i postacie, a przede wszystkim kreację głównego bohatera, domorosłego inwestygatora i awanturnika. Legenda Niedzicka już sama w sobie jest intrygująca a polana beleterystycznym sosem przygody nabiera rumieńców i wciąga zachęcając do dalszych poszukiwań źródłowych. Idealna książka pod choinkę i na finał roku, oczywiście czytelniczego.

Ania Urbańska | 2016-08-16

Znakomita! Świetny styl, wszystkie wątki sensownie trzymają się kupy, każdy bohater, każde zdarzenie, słowo - zasadne i napędzające akcję. Wątki doskonale zgrane z historią i legendami. Czytałam bez tchu, nie zwracając uwagi na rzeczywistość - połknęłam w jeden dzień nie mogąc się oderwać. Takich książek potrzeba jak najwięcej - dopracowanych, wiarygodnych, przybliżających wspaniałe historie i polskie dzieje!

MikeParcero | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Napisanie powieści na podstawie strzępów źródeł historycznych i tworzonych przy okazji nieprawdopodobnych wręcz teorii o Inkach w XVIII wiecznej Polsce to temat bardzo interesujący.
Zaczyna się ciekawie. Inkasy zostają zaatakowani w Wenecji, któl ginie. Akcja przeskakuje do Polski. I tutaj autor zaczyna zabawe z czytelnikiem. Kim jest herszt zbójników Baczyński, za kogo podszywa się agent austriackiej policji no i wreszcie kim są trzej szpiedzy hiszpańskiej inkwizycji. A Peruwiańczycy jadą i jadą i dojechać nie mogą.
Głowny bohater-Wacław jest postacią niezwykle intrygującą. Odważny, waleczny, z poczuciem humoru, potrafi zaskakująco dobrze flirtować z damą swojego serca Anną. Która ciągle go odrzuca, mimo, że on ratuje jej życie raz za razem. Doliczyłem się aż 5 takich sytuacji-chyba powiedzenie, że co za dużo to nie zdrowo pasuje tu jak ulał. Jaka ta kobieta jest niewdzięczna! Ale dochodzi taki moment, że możemy sobie wyobrazić bez trudu, że jest on skrzyżowaniem Rambo z...

AAlechin | 2013-03-08
Przeczytana: 07 lutego 2013

Za tę książkę Wollnego jakoś nie mogłem się zabrać, ale cieszę się, że w końcu mi się udało. Jak w każdym z jego dzieł akcja jest super przedstawiona i od razu czytelnik czuje się jakby był w samym środku tych zdarzeń. Mimo sporej objętości książkę czyta się szybko i przyjemnie.

paweł | 2015-03-10

Ciekawa fabuła oparta na legendach i faktach historycznych - bardzo miło się czyta, z zainteresowaniem czeka na kolejne zwroty akcji. Mnie bardziej przypadła do gustu niż przygody nieskazitelnego superbohatera pierwszych ksiąg Kacpra Ryxa :) Polecam.

| 2010-10-29
Przeczytana: 29 października 2010

Miłe zaskoczenie - Peruwiańczycy i Polacy w jednym zamku, a jednak jest ciekawie! Kryminał i przygoda na Spiszu- miła odmiana.