Zgłosuj na książki roku 2017

Poirot prowadzi śledztwo

Tłumaczenie: Brygida Kaliszewicz
Cykl: Herkules Poirot (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Poirot Investigates
Hercules Poirot
LubimyCzytać

Herkules Poirot łapie przestępców, choć jego samego złapała grypa. Nieznośnie próżny detektyw większość zagadek rozwiązuje, nie wstając z fotela. Odnajduje bankowe obligacje, wyjaśnia tajemnicę skradzionego brylantu, zapobiega porwaniu premiera, stawia czoła mafii, spotyka się z agentem wywiadu amerykańskiego i… czarnym kotem. Nie ulega wątpliwości, że...

Herkules Poirot łapie przestępców, choć jego samego złapała grypa.
Nieznośnie próżny detektyw większość zagadek rozwiązuje, nie wstając z
fotela. Odnajduje bankowe obligacje, wyjaśnia tajemnicę skradzionego
brylantu, zapobiega porwaniu premiera, stawia czoła mafii, spotyka się z
agentem wywiadu amerykańskiego i… czarnym kotem. Nie ulega wątpliwości,
że niezawodne „szare komórki” to broń nie do przecenienia, gdy „Poirot
prowadzi śledztwo”!

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

Magnis | 2017-06-17
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Agatha Christii należy do moich ulubionych autorek kryminałów I dlatego uwielbiam sięgać po jej książki. Poirot prowadzi śledztwo to zbiór jedenastu opowiadań, którymi bohaterem oczywiście jest sam Hercules Poirot. Mający do dyspozycji swoje szare komórki i pomoc kapitana Hastingsa próbującego swoich sił w rozwiązywaniu zagadek, nie waha się przed podjęciem trudnych oraz często tajemniczych śledztw.
Książka zawiera jedenaście krótkich opowiadań, którymi bohaterami oczywiście są Hercules Poirot i kapitan Hastings. Przekrój tematyczny zamieszczonych opowieści jest zróżnicowany. Mamy więc sprawę kradzieży klejnotu, obligacji bankowych, podejrzanego ubezpieczenia na życie, taniego mieszkania, zagadkowych morderstw w Egipcie, intrygę szpiegowską i ukrycia testamentu. Każda z historii zaczyna się zwyczajnie, ale potrafi się zagmatwać i często to co jest oczywiste podczas czytania takie nie bywa w rzeczywistości. Same finały tutaj zamieszczonych opowieści niekiedy potrafią zaskoczyć, bo...

Dominika | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

Przy "Pułapce na myszy" opowiadania czytało mi się gorzej niż teraz, może wynika to z faktu, że wtedy "nie znałam" jeszcze Poirota, tylko o nim słyszałam.

Jedyny minus to taki, że nie bardzo widać sens odgadywania winnych, ponieważ sprawy dzieją się naprawdę szybko, więc nie wysilałam się tutaj, tylko spokojnie czekałam na rozwój wydarzeń, gotowa kolejny raz podziwiać kunszt detektywistyczny głównego bohatera.

Cykl składa się z 11 opowiadań, każde jest w pewien sposób oryginalne, dotyczy różnych spraw, nie tylko zbrodni. Są kradzieże brylantów, misternie uknute morderstwa, niezwykle tanie mieszkanie w dobrej dzielnicy, tajemnicza sprawa z obligacjami, klątwa faraona, porwanie najważniejszego człowieka Anglii, zagadkowe zniknięcie, podstęp, sprytnie ukryty testament. Do wyboru do koloru.

Tylko kilka rzeczy i ludzi jest niezmiennych. Zagadka, mroczna ludzka natura, asysta Hastingsa i mądra głowa Poirota. Nic mu nie przeszkodzi. Może być chory, może nie cierpieć brudu,...

Renax | 2016-09-26
Przeczytana: 25 września 2016

Książkę tę, tak jak i pozostałe kryminały pani Christie, przeczytałam 3 lata temu i wówczas powieści podobały mi się bardziej niż opowiadania. Teraz wróciłam do pana Poirota, gdyż do wyzwania czytelniczego wybrałam ten właśnie tom 'Poirot prowadzi śledztwo'. Wybór wynika z tego, iż tę właśnie książkę w nowym wydaniu z Wydawnictwa Dolnośląskiego w tłumaczeniu Brygidy Kaliszewicz i z okładką zaprojektowaną przez Annę Damasiewicz, otrzymałam jako nagrodę w konkursie na blogu. Wyzwanie jest więc dogodnym pretekstem do sięgnięcia po nią.

'Poirot prowadzi śledztwo' (w oryginale 'Poirot investigates') to tom z roku 1924, składający się z 11 opowiadań. Patrząc chronologicznie jest więc trzecią książką o Poirocie, po 'Tajemniczej historii w Styles' z 1920 roku i 'Morderstwie na polu golfowym' z 1923 roku. Nie było jeszcze wówczas Miss Marple, za to opublikowano już pierwszą powieść o Tommy'm i Tuppence: 'Tajemniczy przeciwnik'', jak i inne: 'Mężczyznę w brązowym garniturze' i 'Świadek...

Paweł | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Książka to zbiór jedenastu lekkich i dosyć mało starannych opowiadań. Głównym bohaterem jest Poirot, który przygląda się wielu dziwnym wydarzeniom, akcjom i ludziom w celu odgadnięcia różnych spraw, do których jest angażowany. Wspomniałem, że opowiadanie te w mej opinii są mało staranne, gdyż wydają się być bardzo wyrwane z kontekstu oraz przedstawiają bardzo prostą fabułę: wymyśloną ,,na poczekaniu". Polecam jako lekturę wyrywającą nas od rzeczywistości. Wielki misz masz wszystkiego: od zaginięcia pereł po dziwne sprawy z testamentami.

Degamisz | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

W rozpędzie chronologicznego czytania powieści Agathy pominąłem zbiór opowiadań „Poirot prowadzi śledztwo”. Czym prędzej postanowiłem nadrobić zaległości. I jak z wielkim entuzjazmem zabrałem się do czytania, tak szybko entuzjazm mi minął. Uważam bowiem, że Agatha nie sprawdza się w krótkich formach, a w każdym razie w TAK krótkich. Mój ulubiony kryminał to taki, który zaczyna się od jakiejś zbrodni, która wręcz powoduje trzęsienie ziemi, a potem napięcie stale rośnie, nieśpiesznie, ale jednak. Lubię jak intryga powoli się zawiązuje, jak tajemnica powoli jest odkrywana, jak mam czas pozastanawiać się kto i dlaczego, po czym dostać satysfakcjonujące rozwiązanie. Taka forma raczej na parunastu stronicach się nie sprawdza czego „Poirot prowadzi śledztwo” jest idealnym przykładem.

Nie znaczy to, że było to kompletnie do bani. Kilka ciekawych opowiadań się znalazło, co nie zmienia faktu, że całość wygląda tak, jakby Agatha znalazła kilka szkiców i zamysłów do swoich powieści, które...

Uwielbia Christie i co jakiś czas sięgam po jej kryminały. Tym razem padło na zbiór opowiadań. Bo czemu nie? Czytałam już zbiory opowiadań autorki i najgorsze nie były. Jednak rozczarowałam się. „Poirot prowadzi śledztwo” to jeden z gorszych zbiorów i już na wstępie odradzam. Ale uczciwie dodaje też, że ostatnio zrobiłam się bardziej wymagająca dla tej krótkiej formy. Problemem jednak tego zbioru jest długość. Opowiadania króciutkie – ledwo zapoznajemy się ze zbrodnią i już za chwilę znamy zakończenie. Brak więc emocji, zaangażowania ze strony Czytelnika – pojawia się znużenie. Ogólnie to tyle. Dla chętnych, szczegóły:
1.„Gwiazda Zachodu” – 5/10 – początek ciekawy, ale zakończenie przewidywalne.
2.„Tragedia w Marsdon Manor” – 6/10 – jedno z ciekawszych opowiadań w zbiorze, ale rozwiązanie nadeszło zdecydowanie za szybko.
3.„Perypetie z tanim mieszkaniem” – 4/10 – szczerze? Nuda. Sprawa taniego mieszkania nie zainteresowała mnie, a dalej prowadzona fabuła mnie znudziła....

Versinn | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

11 opowiadań z ikoną detektywistycznego fachu - Herkulesem Poirot. Jak zwykle - książka trzyma poziom, który wyznaczyła sobie autorka, aczkolwiek nie jest to nic specjalnego i wybitnego. Do poczytania akurat na leniwe niedzielne popołudnie

Miaa | 2016-04-01

Niedługie i ciekawe opowiadania. Coś dla fanów niezwykłego umysłu słynnego detektywa :)

Irmina | 2014-12-21

Po raz kolejny wspaniały, niezawodny i nad wyraz skromny Hercules Poirot mnie urzekł. Praktycznie każde opowiadanie czytałam z wielkim zaciekawieniem i prawie wszystkie rozwiązania spraw mnie zaskoczyły. A kapitan Hastings jak zwykle mnie irytował, ale to nic, monsieur Poirot mi to wynagrodził!

Lotta | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Narratorem opowiadań jest uroczy Hastings, przyjaciel Poirota. Tak, jest naprawdę uroczy! Taki zwyczajny, skromny... kompletne przeciwieństwo naszego próżnego, małego detektywa. Na pewno nie podobał mi się fakt ciągłego niebezpośredniego poniżania kapitana przez Poirota, ale to już bardzo subiektywne odczucia, bo przecież osobowość Poirota to zupełnie inna kwestia. I nie zrozumcie mnie źle, samym Poirotem i jego śledztwami jestem zawsze oczarowana!

Co do samych opowiadań: są dobre. Jak to się zdarza w przypadku zbiorów, jedne zachwycają bardziej, drugie mniej, inne niestety praktycznie nas nie zachwycają.

Gwiazda Zachodu - jedno z lepszych opowiastek w tym zestawieniu. Przyjemnie się je czyta, zakończenie jest dość zaskakujące. Jednak jeden fakt wydaje mi się niestety mocno naciągany.

Tragedia w Marsdon Manor - to już wręcz klasyczna mini-powieść pani Christie! Bardzo ciekawe środki podjęte przez Poirota przy jednym z "przesłuchań". Motyw opowiadania także niezwykle...