Memento mori

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Inspektor Rebus (tom 16)
Wydawnictwo: Albatros
The Naming of the Dead

W Szkocji ma odbyć się szczyt G8. W przewidywaniu masowych protestów antyglobalistów do ochrony zostają ściągnięte ogromne siły policyjne, wspomagane przez amerykańskich marines. Kilka tygodni przed spotkaniem od ciosu w tył głowy i śmiertelnego zastrzyku heroiny ginie gwałciciel, przedterminowo wypuszczony z więzienia. Śledztwo, które prowadzi John Rebus i jego podwładna, detektyw Siobhan...

Kilka tygodni przed spotkaniem od ciosu w tył głowy i śmiertelnego zastrzyku heroiny ginie gwałciciel, przedterminowo wypuszczony z więzienia. Śledztwo, które prowadzi John Rebus i jego podwładna, detektyw Siobhan Clarke, utyka w martwym punkcie. Świeżo odnalezione dowody kierują je na nowe tory, wskazując na działanie seryjnego zabójcy.

W przeddzień szczytu z murów Zamku Edynburskiego, w którym odbywała się uroczysta kolacja, spada jeden z delegatów, młody angielski polityk. Samobójstwo, nieszczęśliwy wypadek czy morderstwo?

Kiedy Rebus i Clarke zaczynają w końcu dostrzegać powiązania tam, gdzie teoretycznie nie powinno ich być, zostają odsunięci od sprawy na rozkaz służb specjalnych i muszą działać wbrew decyzjom przełożonych.

źródło opisu: [Albatros, 2008]

Meowth | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Bardzo zgrabny kryminał, w którym wątki sensacyjne udanie splecione są z prawdziwymi wydarzeniami: szkockim szczytem G8 w 2005 r., manifestacjami antyglobalistów w Edynburgu oraz zamachami w londyńskim metrze. Do tego niebanalna, należycie zawikłana fabuła i sylwetki bohaterów, nadużywającego alkoholu, cynicznego inspektora Rebusa i jego marzącej o zrobieniu kariery podwładnej Siobhan Clarke - wszystko to sprawia, że opowieść daje złudzenie prawdziwości i czyta się ją z zainteresowaniem. Godne polecenia dla wielbicieli kryminałów.

Hybryda | 2011-07-28
Przeczytana: 25 lipca 2011

Oczekiwałam po kryminale zabójstw, wartkiej akcji w poszukiwaniu morderców. A tu niestety jej brak. Dużo wątków pobocznych. Nie zachwyciła mnie ta książka.

Franczeska | 2012-02-12

niestety, nie zmęczyłam do końca. może wpływ miało to, że czytałam głownie w metrze. Czyli dorywczo.

swjeta | 2012-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2012