Mit Junga

Wydawnictwo: Nomos
LubimyCzytać

Anna Zasuń – doktor nauk humanistycznych, ukończyła religioznawstwo w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk Politycznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest sekretarzem Częstochowskiego go Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz redaktorem tematycznym i członkiem rady naukowej rocznika „Res Politicae”. Do jej zainteresowań naukowych należą: psychologia analityczna Carla Gustava Junga, psychologia społeczna i polityki, problemy komunikowania międzykulturowego, a także historia porównawcza religii. Ponadto interesuje się studiami nad melancholią oraz psychologicznym wymiarem metaforyki w literaturze pięknej, przede wszystkim w twórczości Hermana Hessego. Publikowała m.in. w Nomosie, Eneteii i Wydawnictwie Adam Marszałek.Struktura książki pomaga odkryć Jungowskie doświadczenie metanoiczno-psychotyczne. To doświadczenie chce zrozumieć sam Jung, a także autorka pracy. Podąża ona zatem w swoim procesie rozumienie drogą, którą przeszedł Jung. Pokazuje nam nie tylko biografię i psycho-biografię Junga, ale ujawnia i rozwija ślady historyczno-duchowe i związane z nimi symbole, do których nawiązywał, które go fascynowały, i które zezwalały mu na fragmentaryczne samorozumienie. […] Życie myśli Junga rozwija się na obszarach trudnych do zakwalifikowania. Nie kwitnie w obszarze filozofii, ani w obszarze psychologii, ani też w obszarze psychiatrii. Praca stanowi syntezę upowszechniającą wiedzę dotyczącą najtrudniejszych tematów poruszanych przez koncepcję Junga.Z recenzji prof. dr hab. Zofii RosińskiejNie jest łatwo wnikać w uwarunkowania i osobiste motywy twórczości tak wielkich postaci jak Carl Gustav Jung. Jego trudne do ogarnięcia dzieło, zarówno pod względem objętości, jak i wielości wątków i płaszczyzn rozumienia, stawia przed czytelnikiem, a tym bardziej przed badaczem trudne zadanie. […] Jest bardzo mało opracowań, które by w doświadczeniach życiowych samego Junga poszukiwały podstawowego źródła jego Septem sermones. W tym temacie książka stanowi oryginalny wkład w dyskusję nad psychologią analityczną. Ostrożne podejście do tej kwestii prezentowane przez Autorkę poszukującą – zgodnie z naczelnym postulatem nauki – przede wszystkim prawdy poza możliwą fikcją dało bardzo dobry rezultat.Z recenzji prof. dra hab. Łukasza Trzcińskiego

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!