Historia National Geographic. Podbój Ameryki

Wydawnictwo: Agora SA
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
LubimyCzytać

Po ekspansji tureckiej oraz utracie Konstantynopola w 1453 roku w Europie rozpoczęła się epoka wypraw w rejon południowego Atlantyku, zwana erą wielkich odkryć geograficznych. Opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei umożliwiło otwarcie szlaków handlowych do Indii, nadeszły czasy słynnych wypraw Kolumba. Spotkanie z plemionami zamieszkującymi Afrykę, ...

Po ekspansji tureckiej oraz utracie Konstantynopola w 1453 roku w
Europie rozpoczęła się epoka wypraw w rejon południowego Atlantyku,
zwana erą wielkich odkryć geograficznych. Opłynięcie Przylądka Dobrej
Nadziei umożliwiło otwarcie szlaków handlowych do Indii, nadeszły czasy
słynnych wypraw Kolumba. Spotkanie z plemionami zamieszkującymi Afrykę,
Amerykę i Azję doprowadziło do poprawy sytuacji ekonomicznej
Europejczyków, rozwoju nauki i do głębokich przemian społecznych.
Powstanie kolonii, przebiegające niezwykle krwawo, rozpoczęło nową erę w
historii świata.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Jacek | 2017-12-10
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Jednym z głównych moich zastrzeżeń do kolejnych tomów Historii National Geographic jest nieadekwatność tytułów do zawartości. Tym rzem niemal cała książka została poświęcona ekspansji hiszpańskiej i (w niewielkim stopniu) portugalskiej w Nowym Świecie. Znalazło się też miejsce na przedstawienie cywilizacji prekolumbijskich, chociaż w ograniczonym zakresie, w dodatku głównie w okresie poprzedzającym konkwistę. Trzeba jednakże ocenić dom jako dobrze skonstruowany, jednorodny i ciekawy. I jak zawsze niedopracowany. Poniżej przedstawię zastrzeżenia, by nie być gołosłownym, a mniej zainteresowanym pozwolić na przejście do konkluzji.
s. 16 - tekst w ramce brzmi: "(...) W tamtym czasie archipelag ten był istotny tylko z punktu widzenia wypraw do". Naprawdę tak kończy się tekst.
s. 21 - z kalendarium nie wynika, czy odkryć dokonał Kolumb podczas jednej, czy wielu wypraw.
s. 26 - tekst dotyczy wypraw na obszary obecnej Kanady braci Real i kończy się stwierdzeniem, że "(...) Ich...