LubimyCzytać

Wspomnienia Mietka Pachtera to niecodzienny dokument. Autor urodził się w Warszawie w 1923 r., w kochającej się żydowskiej rodzinie. W getcie pracował przy rozbiórce domów i jednocześnie zajmował się szmuglem, by wyżywić najbliższych. Po wywiezieniu młodszego brata i rodziców do Treblinki w styczniu 1943 r. przeżył ze starszym bratem Wilkiem powstanie w getcie, następnie zaś wywózkę do...

Wspomnienia Mietka Pachtera to niecodzienny dokument. Autor urodził się
powstanie w getcie, następnie zaś wywózkę do Treblinki i Majdanka, skąd przeniesiono ich do obozu HASAG w Skarżysku, a potem w Częstochowie, gdzie doczekali wyzwolenia. Bracia Pachterowie nie zostali w Polsce,
wprawdzie na krótko osiedli na Dolnym Śląsku, ale wkrótce wyjechali do Niemiec, do obozu DP. Stamtąd Wilek udał się do Palestyny, a Mietek – chory na gruźlicę – do szwajcarskiego sanatorium. Tam, osamotniony i chory, spisał swoje wspomnienia.
Jego fenomenalna pamięć, niezwykła osobowość i dar opowieści dały w
efekcie niepospolitą książkę, bezcenny opis życia i umierania w czasie Zagłady. Wspomnienia Mietka to opowieść o miłości – tej do rodziców, która pomogła mu przeżyć getto, oraz tej do brata Wilka, która pomogła mu przeżyć obozy.

„Bierzemy, powiedzmy, narzędzia stolarskie od pierwszego lepszego fachowca i idziemy na wachę. Dochodzimy do niemca i mówimy, że zostaliśmy przysłani z gminy żydowskiej i mamy mu zrobić szafę lub coś innego w budzie – czy by nie chciał być tak łaskawy i wejść z nami do budki, pokazać nam, co mamy zrobić i w jakim stylu itp. Gdy dodaliśmy jeszcze kilka pochlebnych słów dla niego, zachęcając go tym, ten bez namysłu wchodził do budki. Ja z Wilkiem wchodzimy też, ja trzymam narzędzia i staję przy okienku, by mnie widział, a nie okno, a Wilek pokazuje mu odpowiednie ściany i określamy w fantazji szafę i [co] tam jeszcze dusza zapragnęła. Ja, stojąc przy okienku, słyszę, ile wozów przeszło, tu panuje współpraca. Gdy się bierze na «ścianę» niemca, to mają przejechać wszystkie wozy, wszystko jedno czyje. Wiedząc, że robota nasza skończona, dajemy mu kartkę do podpisania z obstalunkami – pisaną po żydowsku – ten podpisuje i my mamy pójść do gminy po zatwierdzenie […]”.

źródło opisu: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2015

źródło okładki: Matras

Mate_1976 | 2018-01-27

Najważniejsza książķa, którą przeczytałem w 2017 roku.

W grudniu 1946 r. do szwajcarskiego Davos przyjeżdża Mietek Pachter, 23 letni warszawski Żyd ocalały z Zagłady. Znalazł się tam w grupie kilkudziesięciu chorych na gruźlicę żydowskich ocaleńców, których Joint (zrzeszenie organizcji charytatywnych Żydów amerykańskich) odnalazł w obozach Dipisów (displaced person) na terenie Niemiec. W atmosferze sanatorium, rodem z arcydzieła Tomasza Manna, mają ratować swoje zdrowie i zapomnieć o przeżyciach wojennych. Ale zapomnieć nie jest łatwo. W sanatorium Pachter zwierza się terapeutce, że nie jest w stanie poradzić sobie z koszmarami właśnie przeżytej wojny. Terapeutka radzi mu wszystko spisać. Mietek spisuje ponad 700 stron!

Mietek Pachter miał 16 lat, gdy wraz rodzicami i braćmi trafił do warszawskiego getta. Pierwsza cześć opowieści to codzienne życie w getcie, w tym bardzo precyzyjny opis mozolnego organizowania szmuglu. Potem jest wielka akcja likwidacyjna w której zginęła...

chigliack | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Długa (800 stron), pod koniec trochę mi się dłużyła. Jeśli jednak kogoś (jak mnie) interesuje temat losów polskich Żydów podczas II wojny, zwłaszcza losy Getta Warszawskiego i Powstanie tam, wartość historyczna książki jest bezcenna. W temacie trochę "siedzę" i tak pełnej - i z pierwszej ręki - relacji z Powstania w Getcie jeszcze nie czytałem.

Prosty, potoczny język, trafne obserwacje psychologiczne i społeczne.