Pazury Krokodyla

Okładka książki Pazury Krokodyla Bear Grylls
Okładka książki Pazury Krokodyla
Bear Grylls Wydawnictwo: Pascal Cykl: Misja przetrwanie (tom 5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Misja przetrwanie (tom 5)
Pascal
2015-08-26
2015-08-26
Agnieszka Kocel

Wspaniała książka survivalowa z poradnikiem przetrwania na końcu książki

Wspaniała książka survivalowa z poradnikiem przetrwania na końcu książki

Z twórczością Beara Gryllsa zaczęłam zapoznawać się już ponad 2 lata temu i od tego czasu przeczytałam niemal całą serię ,,Misja: Przetrwanie". Niemal całą, bowiem został mi do nadrobienia środkowy piąty tom - ,,Pazury krokodyla".

Beck specjalnie nie pakował się w kłopoty i misje, w których musiał narażać swoje życie. Nic nie mógł poradzić jednak na to, że kłopoty same do niego lgnęły. Zwykły wyjazd z wujkiem do koleżanki mimo wszystko nie miał okazać się zwyczajnym koleżeńskim wypadem. Nic nie mógł poradzić na to, że znów musiał walczyć o przetrwanie...

Z racji tego, że już przeczytałam osiem tomów serii wydarzenia z piątego nie wywarły na mnie większego wrażenia. Szczerze mówiąc, po przeczytaniu szóstego liczyłam, że w tym piątym zostały ujawnione jakieś szczególnie ważne informacje o katastrofie lotniczej, w której zginęli rodzice Becka. Niestety, nic takiego nie nastąpiło i choć sprawa cały czas się wokół tego toczyła to jednak nie dowiedziałam się niczego szczególnie nowego.

W porównaniu np. do ósmego tomu czcionka w ,,Pazurach krokodyla" jest jeszcze większa, w rezultacie czego tekstu jest mniej do czytania, a książka i tak nie jest obszerna, bo ma raptem 280 stron. Nie mam pojęcia, czy czytałam ją dwie godziny, czy nawet krócej. Tekst jest naprawdę wielki! Bardzo podobają mi się końcowe dodatki. W tym tomie mogliśmy przeczytać o tym, jak uzyskać wodę.

,,Pazury krokodyla" to pozycja obowiązkowa dla miłośników serii i twórczości Beara Gryllsa. Zdaję sobie sprawę z tego, że kupienie ośmiu książek nie nastąpi natychmiast, jednak warto zaopatrzyć się w ten cykl. Jeden z moich ulubionych, po którego kolejne tomy sięgam w ciemno.

Moja ocena: 4,5/6

Bear Grylls znany jest m.in z programu "Szkoła przetrwania", który można obejrzeć na Discovery Channel. Pokazuje on, jak można przetrwać w najbardziej ekstremalnych miejscach świata, takich jak Syberia, Amazonia czy Sahara, często bez wody i jedzenia. Czasem musi też mierzyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami, np. spotkaniem z dzikim zwierzęciem lub trudną pogodą.

O tym, jak przetrwać w Australii, najbardziej niebezpiecznym kontynencie możemy dowiedzieć się z książki autorstwa Beara Gryllsa- "Misja przetrwanie. Pazury krokodyla".

Nastoletni Beck, którego rodzice zginęli w katastrofie awionetki, przyjeżdża do Australii z wujem Alem. Tam dostaje tajemniczą wiadomość, którą napisać mógł tylko jego ojciec. Od tego czasu musi mierzyć się nie tylko że zbirami z koncernu Lumos, który chce odebrać rdzennym mieszkańcom ich ziemię, ale także poradzić sobie na Outbacku, nieprzyjaznym terenie, na który trafił wraz ze swoją przyjaciółką, Brihonny.

Książka z początku wydaje się infantylna, dziecinna i bardzo przewidywalna, ale taka nie jest. Co chwilę są zwroty akcji, a to, że jest ona kierowana głównie do starszych dzieci i tak też jest napisana, wcale nie obniża jej wartości. Nawet dorosły może dowiedzieć się mnóstwo ciekawych rzeczy i przeżyć fascynującą przygodę wraz z Beckiem i Brihonny.

Polecam szczególnie amatorom Beara Gryllsa i jego doświadczeń.
Nowhere Man
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com