Ordona los tragiczny

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
LubimyCzytać

„On będzie Patron szańców – Bo dzieło zniszczeniaW dobrej sprawie jest święte jak dzieło tworzenia”.Niemal każdy Polak potrafi przywołać ze swojej pamięci przynajmniej kilka linijek wiersza Adama Mickiewicza pt. „Reduta Ordona”. Potężny wybuch prochowni w szańcu nr 54 w trakcie bitwy w obronie Warszawy, podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1831 r. wywiera do dziś ogromne piętno w naszej zbiorowej świadomości. Jednocześnie eksplozja obrosła w legendę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jednak równocześnie, jak rzadko która legenda, tak mocno odbiega ona od faktów, wywołując nieustającą falę szyderstw, pomówień, oskarżeń pod adresem ppor. artylerii Juliana Ordona.Tragiczny a zarazem heroiczny bohater wiersza wyniesiony na piedestał przez największego polskiego poetę w rzeczywistości nie zginął. Żył jeszcze 56 lat walcząc z bronią w ręku z zaborcami Ojczyzny na wielu frontach wojen toczonych w Europie.I tu – rodzą się pytania. Dlaczego miliony Polaków o tym nie wiedzą? Dlaczego wokół postaci Ordona panuje obecnie absolutna cisza? Dlaczego pomnik Reduty Ordona stoi w miejscu, gdzie tego szańca nie było? Dlaczego w miejscu faktycznej lokalizacji osławionego szańca 54 znajduje się dzikie wysypisko śmieci, koczowisko bezdomnych oraz powstaje meczet – świątynia muzułmańska, a także (wkrótce) kilka apartamentowców?Gorzka ta refleksja: czy po ponad 180 latach od wydarzeń w reducie 54, w przypadającą w br. 125. rocznicę śmierci Ordona oraz w 75. rocznicę odsłonięcia (niefortunnego) pomnika Reduty – wolno nam, potomnym, zapomnieć o szacunku do własnej chlubnej historii i naszych narodowych bohaterów? A Julian Ordon bez wątpienia jest bohaterem – patronem polskich szańców.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Albercik | 2017-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2017

Artur Nadolski... geograf, dziennikarz, z zamiłowania varsavianista, członek Stowarzyszenia Reduta Ordona... to naprawdę niezła "mieszanka" do napisania niesamowitej książki. Każdy z nas zna Redutę Ordona z wiersza Mickiewicza, ale ilu z nas bierze ją na poważnie... tzn. ilu z nas wierzy, że Julian Konstanty Ordon naprawdę tam zginął? Książka to historia człowieka, który żył w cieniu Mickiewiczowskiej Reduty, który wiele razy spotykał się z kpiną - to Pan żyje? To historia człowieka, który szukał drogi do Niepodległości, by w końcu umrzeć tragiczną, samobójczą śmiercią. Ale tytuł "Ordona los tragiczny" to także spojrzenie na współczesny dramat jaki odgrywa się wokół Reduty i samego Ordona... ale o tym to już w książce. Pozycja napisana przez pasjonata i tą pasję czuć na każdej stronie.Polecam.