Między psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną. Poszukiwanie autentycznego życia w nurcie Gestalt

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LubimyCzytać

• Jaki jest związek pomiędzy psychologią, psychoterapią i filozofią praktyczną? • Jakie założenia filozoficzne leżą u podstaw psychoterapii Gestalt? • Jakie są korzyści otwarcia się na siebie psychoterapeutów i filozofów? • Jak zacząć świadomie i autentycznie żyć? • I co to tak naprawdę oznacza? Odpowiedzi na te i im podobne pytania szuka na karta ...

• Jaki jest związek pomiędzy psychologią, psychoterapią i filozofią
praktyczną? • Jakie założenia filozoficzne leżą u podstaw psychoterapii
Gestalt? • Jakie są korzyści otwarcia się na siebie psychoterapeutów i
filozofów? • Jak zacząć świadomie i autentycznie żyć? • I co to tak
naprawdę oznacza? Odpowiedzi na te i im podobne pytania szuka na karta
niniejszej książki dr Mariola Paruzel-Czachura. Rozpoczynając od
rozważań na temat istoty filozofii i psychologii oraz relacji między
nimi, przechodzi do przedstawienie i zbadania podstaw filozoficznych
psychoterapii Gestalt oraz wyjaśnienia, jak w oparciu o nią osiągnąć
autentyczne życie. Na zakończenie natomiast poszukuje odpowiedzi na
pytania, czy Gestalt może być rozumiany jako filozofia. Rozważania
autorki zainteresują i zaintrygują nie tylko filozofów, psychologów i
psychoterapeutów chcących wzbogacić swoją wiedzę i posiadane
umiejętności, ale również każdego, kto ma odwagę nieustannie pracować
nad polepszeniem jakości swojego życia.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Rafał Rodak | 2016-04-26
Przeczytana: listopad 2015

Szukając polskich opracowań na temat Gestalt, miałem szczęście trafić właśnie na ten tytuł. W porównaniu z innymi tytułami dostępnymi w języku polskim, książka jest dość obszerna.
Pierwszy rozdział zawiera ogólne rozważania o powiązaniach filozofii i psychologii.
Opis Gestalt jako psychoterapii, przedstawiony w rozdziale drugim, jest dość ogólnikowy. Po prezentacji głównych nurtów psychoterapii, znajdziemy opis sylwetki Fritza Perlsa i dziesięć zasad psychoterapii Gestalt.
Z trzech dziedzin wymienionych w tytule, najwięcej jest filozofii (rozdział trzeci). Założenia Gestalt analizowane są poprzez uwarunkowania ontologiczne, epistemologiczne, metodologiczne, antropologiczne i etyczne. Rozdział ten pozwolił mi spojrzeć na Gestalt jakby z "lotu ptaka". W ramach podsumowania możemy przeczytać "jak być wolnym i autentycznym człowiekiem".
Książka moim zdaniem bardzo wartościowa. Nie znajdziecie w niej technik, za to jeśli chodzi o wiedzę, kilka "figur" może się...