Inżynierowie. Tajna armia Hitlera

Wydawnictwo: RM
Hitler's engineers
historia
LubimyCzytać

Wieloletnią dominację na arenie międzynarodowej nazistowskie Niemcy zawdzięczały potędze gospodarczej i militarnej. Talent technokratów i budowniczych nie tylko wspierał reżim Hitlera, ale także pozwolił mu przetrwać dłużej, niż się spodziewano.Bohaterami tej bogato ilustrowanej publikacji są Fritz Todt i Albert Speer, dwaj najważniejsi inżynierowie Hitlera. Blaine...

Wieloletnią dominację na arenie międzynarodowej nazistowskie Niemcy
zawdzięczały potędze gospodarczej i militarnej. Talent technokratów i
budowniczych nie tylko wspierał reżim Hitlera, ale także pozwolił mu
przetrwać dłużej, niż się spodziewano.Bohaterami
tej bogato ilustrowanej publikacji są Fritz Todt i Albert Speer, dwaj
najważniejsi inżynierowie Hitlera. Blaine Taylor opisuje, w jaki sposób
osiągnięcia na polu techniki, na równi z tymi na polu walki, pozwoliły III
Rzeszy przetrwać aż sześć wojennych lat.Dr Todt
był budowniczym pierwszej na świecie sieci superautostrad (Autobahnen),
które funkcjonują do dziś, a także niemieckiego Wału Zachodniego
(Westwall), czyli systemu fortyfikacji, którego powstanie poprzedziło
budowę Wału Atlantyckiego i Wschodniego. Ten twórca wojennych ?kwater
F?hrera? oraz schronów dla U-Bootów zginął w katastrofie lotniczej, z
którą wiąże się wiele tajemnic.Na stanowisku
niemieckiego ministra uzbrojenia i produkcji wojennej Todta zastąpił
długoletni architekt Hitlera Albert Speer. Określany przez Hitlera mianem
geniusza, zaprojektował i nadzorował budowę monumentalnych trybun w
Norymberdze, gdzie odbywały się zjazdy partii nazistowskiej, a których
fragmenty przetrwały do dzisiaj. Pomimo nieustannych alianckich
bombardowań i radzieckiej ofensywy ze wschodu Speer zdołał utrzymać
funkcjonowanie niemieckiej machiny przemysłowej aż do wiosny 1945 roku.
Dbał też o finansowanie wznoszenia fortyfikacji i budowy rakiet ? broni V.
Speer skazany za zbrodnie wojenne w Norymberdze odsiedział 20-letni wyrok
w więzieniu Spandau. Po wyjściu na wolność zyskał rozgłos jako autor
bestsellerowych wspomnień.Książka Blaine?a Taylora to pierwsza
rozprawa, w której przeanalizowano rolę, jaką obaj technokraci odegrali w
najstraszliwszej wojnie w dziejach ludzkości.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

henio32 | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Książka tylko przeciętna. Kupując ją sugerowałem się tytułem i spodziewałem się historii rozwoju wielu broni oraz wkładu inżynierów w pokonywanie trudności jakie pojawiały się podczas konstruowania.
W tym zakresie książka tylko w minimalnym stopniu zaspokaja moją ciekawość / V1, V2 + plotki o niemieckiej bombie atomowej/. Niestety lwia cześć to historia Todta i Speera, budowy autostrad, bunkrów na kolejnych etapach wojny /nie za bardzo to "broń" ani specjalnie tajne/ oraz historie wielu powiązanych z głównymi bohaterami osób zarówno wojskowych jak i cywilów.
Książka zawiera też trochę statystyki, problemów z odbudową po bombardowaniach, siłą roboczą oraz konfliktów i tarć z nazistowską wierchuszką - Hitlerem, Goebbelsem, Goringiem, Bormanem, Himmlerem i innymi.
Dużym plusem są liczne zdjęcia /prawie na każdej stronie/ z wyczerpującym opisem oraz bezpośrednie relacje Speera, natomiast duży minus to liczne "wkładki" z różnymi informacjami /najczęściej życiorysy/ w zasadniczym...

Ewa | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, Historia, Posiadam
Przeczytana: 02 listopada 2017

Tytuł książki jest nieco mylący, ponieważ autor skupił się na opisaniu dwoch postaci.Fritz Todt - szef Organizacji jego imienia i Albert Speer - architekt, mitoman i konformista - to bohaterowie niniejszej książki.
Jeśli wierzyć autorowi w "Inżynierach..." opublikowano po raz pierwszy wiele zdjęć - jest to niepodważalny atut. Ogromnym minusem jest wtrącanie biogramów lub też adnotacji w środku tekstu, co rozbija często wątek.
Książka zawiera wiele informacji, także statystycznych, ale mimo to nie miałam wrażenia że jest "przeładowana" treścią. Autor, oprócz wątków, czysto technicznych, poruszył również temat "wojny na górze" - próba przejęcia przez SS władzy.
Nie polecam tej książki początkującym historykom, ale każdy kto chciałby uzupełnić, ugruntować posiadaną wiedzę znajdzie tutaj coś dla siebie.

Bolek | 2016-07-18

Tematyka ciekawa, ale książka słaba, na pewno nie wyczerpuje tematu. Jedynie lekko go sygnalizuje.
Autor skupia się na dwóch postaciach Fritz Todt oraz Albert Speer(ich życiu oraz ich pracy) i praktycznie na niczym więcej, ale jedna rzecz ją wyróżnia - chaos.
Książka napisana w chaotyczny sposób, mimo zachowania pewnej chronologii oraz podziału na rozdziały tematyczne jest bardzo niespójna. Odniosłem wrażenie, że niektóre jej fragmenty to kopiuj-wklej z innych publikacji autora. Do tego wstawki biograficzne, które niekoniecznie są powiązana z akurat opisywanymi wydarzeniami.
Co można zapisać na plus to sporo zdjęć, ale z kolei pojawia się zgrzyt w postaci opisów do zdjęć. Czytałem książkę jako e-booka, więc nie wiem czy ten sam problem występuje "na papierze", ale opisy do zdjęć były napisane taką samą czcionką i rozmiarem jak tekst książki, a ponieważ były długie (nie mieściły się na jednej stronie) to często nie mogłem się zorientować czy tekst, który właśnie czytam to opis...

Jerzy | 2015-04-20

Książka ogólnie dobra, zawiera dużo ciekawych informacji, nie mniej jednak kilka szczegółów psuje radość czytania. Teks główny miesza się z cytowanymi fragmentami, tak, że przerzucając stronę nie jest jasne czy czyta się przypis, cytat czy rozdział. Gdzieniegdzie pojawia się literówka, ale nie jest to poważne przewinienie :)
Niewątpliwie książka zawiera dużo, niepublikowanych wcześniej zdjęć i ciekawe przypisy, do których warto zajrzeć równie, żeby poszerzyć wiedzę nt. konkretnego rozdziału.
Jeśli książkę uda nabyć się w promocyjnej cenie, będzie to dobry zakup.

Koval | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Przyjęło się patrzyć na Drugą Wojnę przez pryzmat działań wojennych, przebiegu kolejnych operacji i starć pomiędzy poszczególnymi dowódcami. Temat zaplecza i struktury gospodarek państw biorących udział w konflikcie zazwyczaj jest traktowany pobieżnie i bez większego entuzjazmu, a przecież gdyby nie silne uprzemysłowienie, wewnętrzna organizacja oraz systemy zarządzania produkcją żaden z krajów nie byłby w stanie tyle lat uczestniczyć w tak wyczerpujących zmaganiach. Książka Blaine’a Taylora skupia się właśnie na tym aspekcie i w odniesieniu do Trzeciej Rzeszy podejmuje analizę sylwetek dwóch głównych budowniczych państwa nazistowskiego: Fritz’a Todta oraz Alberta Speera. Autor kreuje ich na najważniejszych technokratów, którzy poprzez swoje działania w znaczącym stopniu wpłynęli na fakt, że Rzesza była w stanie udźwignąć ciężar wojny przez sześć lat.

Książka jest treściwa. Szczegółowe biografie głównych bohaterów zostały wplecione w dzieje Niemiec okresu dwudziestolecia, lat...

Sebastian | 2014-02-25
Przeczytana: 02 marca 2014

Bardzo ciekawa pozycja, warto !

Jurek | 2013-11-29
Przeczytana: 2013 rok

Tę książkę najlepiej streściłby cytat z innej: „[…] planowanie logistyki podczas drugiej wojny światowej było prawdziwym koszmarem. Nikt nie miał jasnego obrazu przyszłych zdarzeń. A jedyna realistyczna polityka tych, którzy jeszcze nie wypadli z gry, polegała na maksymalnym zwiększaniu produkcji i zanoszeniu modłów, aby czyny w jakiś sposób okazały się adekwatne w stosunku do potrzeb. […] trzeba przyznać, że gospodarka niemiecka zareagowała wspaniale.” (Norman Davies, „Europa walczy”).
A tak „od siebie”: książka ma może zbyt sensacyjny tytuł (ta „tajna armia”), ale jest ciekawa. Opisuje jak wiele wysiłku włożyli Niemcy w rozbudowę infrastruktury swojego kraju szykując go do wojennego rewanżu, gdyż – wbrew pozorom – nie całe terytorium Niemiec było dobrze rozwiniętym obszarem; raczej były to „uprzemysłowione wyspy” które należało jakoś połączyć i skoordynować ich rozwój. Autor pokazuje też jak bardzo, i jak wiele razy, dzięki pomysłom ludzi takich jak Albert Speer, Niemcom udawało...

Getos | 2012-03-05
Przeczytana: 15 lutego 2012

hmmm sam nie wiem co napisać o tej pozycji, duży plus to duża ilość fotografii które rzeczywiście widziałem po raz pierwszy, sama książka jest jednak czasem ciężka w czytaniu przez swój układ, treść przerywana jest biografiami i definicjami, a to troszkę wybija czytelnika z treści danego rozdziału, mimo mankamentów trzeba pozycję tą docenić za to, że w języku polskim takich książek nie jest za wiele na naszym rynku...