Kolacja z zabójcą

Tłumaczenie: Margarita Bartosik
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
Stieczenije obstojatielstw
Aleksandra Marinina

Kolacja z zabójcą a kolejna wydana w Polsce powieść z bestsellerowego cyklu o major Kamieńskiej a to pasjonujący kryminał, w którym tło intrygującej fabuły stanowi sugestywnie przedstawione środowisko rosyjskiego MSW z jego politycznymi uwikłaniami i wszechobecną korupcją. Irina Fiłatowa, wybitny kryminolog z Instytutu Naukowo-Badawczego MSW, zostaje zamordowana przez specjalizującego się w anie

Monika | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 stycznia 2014

"Kolacja z zabójcą" to bardzo dobry kryminał w stylu retro.
Po raz kolejny zauważam u siebie sympatię do kryminałów sprzed boomu technicznego, tj. kryminałów, w których do poszukiwania sprawców używa się przede wszystkim ludzkiego mózgu i dedukcji.
Polecam fanom gatunku.

Marduk | 2016-11-05

I oto chyba mam bezapelacyjnego zwycięzcę w kategorii „Największa Chała Przeczytana Przeze Mnie W 2016 Roku”!
Ponieważ lubię czytać kryminały z różnych stron świata, teraz przyszła kolej na Rosję, i dość często chwaloną Aleksandrę Marininę. Mając nadzieję na więcej niż jedno spotkanie z jej twórczością, sięgnąłem po tom pierwszy cyklu – generalnie zawsze tak robię.
Jestem po megaciężkiej lekturze, i sam sobie zadaję pytanie - Co to w ogóle jest???
Nie pamiętam innej książki, której przewracanie kolejnych przeczytanych kartek szło mi tak mozolnie! Ja wiem, że kryminał to nie tylko zabójstwa, śledztwa czy hektolitry wylanej krwi, ale i odpowiedni klimat czy też nastrój. A w tej książce nie ma nic! Takie coś to lekarze powinni przepisywać na receptę jako idealny środek usypiający. A co ja tam gadam – powinno być dostępne bez recepty! Ma ktoś problemy ze snem – proszę bardzo. Idziemy do apteki i pytamy farmaceutki:
- „Dzień dobry! Czy jest może ‘Kolacja z zabójcą’ Marininy?”
- „Tak,...

książek: 1954
Strega | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

"Kolacja z zabójcą" to kolejny kryminał z Anastazją Kamieńską w roli głównej. Te osoby, które czytały którąkolwiek z książek A.Marininy wiedzą, że nie znajdą w niej opisów brutalnych morderstw, zawiłej intrygi, szczególnie zaskakujących wątków. Autorka serwuje nam spokojne śledzenie pracy rosyjskich milicjantów, sposobu dochodzenia do wyjaśnienia morderstwa, trochę różnorodnych absurdów. Nie znalazłam tutaj niczego, co trzyma w niepewności, nawet główny podejrzany szybko wysuwa się na pierwszy plan, nie budząc wątpliwości, że na końcu książki zostanie ujęty.

Sięgnęłam po "Kolację..." bo znam inne książki tej autorki i wiem czego się spodziewać. Lubię A.Kamieńską z jej matematycznym talentem, analitycznym umysłem i ciekawym sposobem dedukowania. Lubię jej szefa Pączka i całą, ciekawą ekipę.
( Oczywiście wiem, kim była autorka, ale nie zraża mnie to do jej książek).

Ci, którzy szukają mocnych wrażeń, elementu zaskoczenia, powiedzenia "wow" po przeczytaniu ostatniej...

Justyna | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Bardzo dobrze skonstruowana historia, która wciąga, interesuje i zaskakuje. To pierwsza część cyklu o Anastazji Kamieńskiej i jednocześnie jej udany debiut. Prowadzi ona śledztwo w sprawie zabójstwa Iriny Fiłatowej, która umiera w swoim mieszkaniu po powrocie z delegacji. Ale czy była to śmierć z przyczyn naturalnych? Byłaby, gdyby nie to, że zabójca został zauważony przez świadka... Dlaczego ktoś pozoruje śmierć lubianej i cenionej kobiety? Czy miała coś do ukrycia...?

Anastazja uciera nosa ludziom, którzy kpią z niej za jej plecami i nie wierzą w jej umiejętności. Wykazuje się olbrzymim sprytem, inteligencją i przebiegłością. Dodatkowo jest bardzo odważna, bo kto inny zgodziłby się na kolację z zabójcą? :) Książkę czyta się bardzo przyjemnie, śledztwo jest zaskakująco szybkie i przenikliwe, a zasadzki zastawione na mordercę bardzo ryzykowne. Zdecydowanie polecam, przyjemnie spędzone z książką chwile!

gwiazdka | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

Dla mnie kolejny, ale według chronologii pierwszy tom z Anastazją Kamieńską. Jak się okazuje Marianina już od początku serii trzyma poziom, książka równie dobra jak kolejne tytuły. Co jest bardzo ciekawe, autorka już w połowie powieści zdrada nam mordercę i motyw zbrodni, a jednak napięcie nie ulega zmniejszeniu, wprost przeciwnie, rośnie z kolejnymi stronami. Sprytnie skonstruowana intryga na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom kryminału, kolejność książek w serii, czego ja jestem dowodem, nie ma znaczenia dla akcji, chociaż oczywiście, jeśli można, lepiej czytać według numeru tomu. Bardzo polecam.

Stokrotka | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Aleksandra Marinina pracowała w milicji, zajmując się badaniami w dziedzinie kryminologii. W 1992 roku wydała „Kolację z zabójcą”, pierwszą powieść o major Anastazji Kamieńskiej. W 1998 odeszła z milicji i zajęła się pracą literacką – myślę, że z korzyścią dla czytelników.

Pierwsza część cyklu od razu przypadła mi do gustu. Bohaterka posługuje się inteligencją, dedukcją, analitycznym umysłem. Bezbłędnie rozszyfrowuje wszelkie przesłanki, ale nie czuje się żadnym supergigantem. Wraz z całym zespołem zabiera się za rozpracowanie zabójstwa Iriny Fiłatowej, pracownicy MSW, której morderstwo miało wyglądać na nieszczęśliwy wypadek. Ciekawą postacią jest również jej szef Gordiejew, zwany „Pączkiem”. Z racji ponad trzydziestoletniej służby ma spore znajomości i bardzo dużo doświadczenia. Umie rozmawiać z ludźmi, a także nimi dowodzić. Anastazja jest jego ulubienicą, na szczęście bez żadnych podtekstów damsko-męskich.

Czytanie odrobinę utrudniała mi spora ilość bohaterów. Trudno jest...

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Jest to moje pierwsze spotkanie z wychwalaną szeroko Marininą. Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie.
Jest to typowy kryminał, w którym rozwiązuje się zagadki droga dedukcji, a nie siłą mięśni i siatką "swoich" ludzi. To pierwszy plus. Kolejny to taki, że główna bohaterka, Ansatazja, jest osobą niezwykle inteligentną, ale też niemożliwie zakompleksioną. I tu się trochę zatrzymam.

Bo moje pierwsze wrażenia biegły takim torem - niby taka inteligentna i tak wnioskuje ze śladowych przesłanek, a nie dostrzega, że w sumie ma wokół siebie mężczyzn, którym się podoba. No tak, ale pokażcie mi kobietę, która nie znajdzie w swoim wyglądzie braków i nie zacznie podcinać sama sobie skrzydeł w związku z tymi brakami? Zwłaszcza młoda kobieta! Nie biorę pod uwagę plastikowych lalek wysmażonych w solariach do całkowitego wysuszenia włącznie. Anastazja jest normalna. No i widzi, że mężczyźni z reguły lecą na te lalki. Podkreślam - z reguły. Ona też wie, że są wyjątki od reguły i dlatego przedkłada...

korcia | 2013-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Kolacja z zabójcą" to rosyjski kryminał. Płatny zabójca ma sprzątnąć Irinę Fiłatową, pracownicę Instytutu Naukowo-Badawczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ma upozorować wypadek, jednak jego plan nie do końca się udaje za sprawą zwykłego pecha. Fiłatowa wraca z delegacji, spod lotniska zabiera się z przypadkowo napotkanym kierowcą. Ten odwozi ją odpłatnie do domu, jednak kobieta nie ma przy sobie pieniędzy, żeby zapłacić. Zostawia kierowcy swój dowód osobisty i idzie do mieszkania po pieniądze. Kiedy po dłuższym czasie kobieta się nie zjawia, mężczyzna rusza na jej poszukiwania i w mieszkaniu znajduje jej ciało. Czy śledczy uwierzą w wypadek?

Sprawą tą zajmować się będzie między innymi Anastazja Kamieńska, kobieta-komputer, niebywale inteligentna, posiadająca ponadprzeciętną zdolność logicznego myślenia. Bardzo polubiłam tę bohaterkę, która okazała się bardzo barwną postacią. Anastazja jest "sową" czyli prowadzi życie nocne, przy czym ma ogromne problemy z porannym wstawaniem....

Ania | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Pierwszy raz przeczytałam kryminał rosyjski. Koleżanka mojej mamy czyta tą serie i poleciła mówiąc, że jest bardzo dobra.
Książkę naprawdę bardzo dobrze się czyta i trzyma w napięciu. Bohaterka jest inteligentną osobą, cichą, nie wywyższającą się, z kompleksami jak każda kobieta, którą da się polubić i trzyma za nią kciuki.
Malutkim minusem można powiedzieć jest to, że jest dużo nazwisk i imion oraz przezwisk i autorka pisze raz tak raz tak, że człowiek może się pogubić ;)
Seria z Kamińska mam nadzieję, że następne części również są ciekawe jak ta pierwsza część, staną się moją ulubioną serią.

macias | 2013-11-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

To moje pierwsze spotkanie z Aleksandrą Marininą, ale już wiem, że nie ostatnie, a Nastazja Kamieńska ma szansę stać się jedną z moich ulubionych bohaterek.