Kolacja z zabójcą

Tłumaczenie: Margarita Bartosik
Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Stieczenije obstojatielstw
Aleksandra Marinina,

Kolacja z zabójcą a kolejna wydana w Polsce powieść z bestsellerowego cyklu o major Kamieńskiej a to pasjonujący kryminał, w którym tło intrygującej fabuły stanowi sugestywnie przedstawione środowisko rosyjskiego MSW z jego politycznymi uwikłaniami i wszechobecną korupcją. Irina Fiłatowa, wybitny kryminolog z Instytutu Naukowo-Badawczego MSW, zostaje zamordowana przez specjalizującego się w anie

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

annaroza | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

W kryminałach najbardziej lubię zagadki. Wraz z detektywami szukam poszlak, łączę wątki, odkrywam tajemnice. Po prostu staram się odgadnąć "kto to zrobił?". Oczywiście zanim autor odkryje wszystkie karty. Tu niestety tego nie było. Mogłam zapoznać się z przebiegiem śledztwa i procesem dochodzenia do prawdy, ale od niemal od początku wiadomo było kto jest przestępcą. I dreszczyk emocji dotyczył tylko tego czy milicjantom uda się go osaczyć. Ale mimo wszystko lektura była interesująca. Moskwa w okresie przemian, polityczne zagrywki, nowe i dawne układy i bohaterowie, których polubiłam. I te wszystkie zdrobnienia, zdrobnionka, zdrobnienieczka, które tak lubię w rosyjskiej literaturze.

katala | 2018-06-16
Przeczytana: 26 listopada 2015

W sumie nawet nie wiem czego się spodziewałam, ale jako, że za literaturą rosyjską nie przepadam, nie były to wielkie oczekiwania. A tu proszę.
Okazuje się, że w sumie prostymi słowami, bez zbytnich ozdobników, upiększaczy można opowiedzieć całkiem zgrabną, ciekawą, interesującą i wciągającą historię.
Można.
Główna bohaterka Anastazja Kamieńska to major, analityk z Moskiewskiego Urzędu Śledczego. Kobieta szara, bura, nie wyróżniająca się z tłumu, przez co jak twierdzi jej ojczym - świetna w kamuflażu, niezauważalna dla otoczenia, znikająca w tłumie. Leniwa fizycznie nie tylko ze względu na swoje choroby. Bardzo aktywna umysłowo, zapamiętująca masę obcych słów, by powtarzając je podczas porannego, zimnego prysznica pobudzić się do działania. Z mózgiem pracującym jak dobrze naoliwiona maszyna, najdziwniejszymi pomysłami, które okazują się prawdą. Ubrana w seksowne stroje, z pofarbowanymi włosami, pomalowana zjada dzień przed zaplanowanym na siebie atakiem kolację ze swoim przyszłym...

Dominika | 2018-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Kolacja z zabójcą" to taki kryminał do jakiego nie jestem przyzwyczajona. Główną bohaterką jest Anastazja Kamieńska, która choć bardzo inteligentna nie stanowi archetypu typowego i zdolnego śledczego. Bliżej jej do Herkulesa Poirota niż do jakiejkolwiek innej detektywistycznej postaci, którą znam. Poza tym tutaj nie tyle liczy się zagadka, bo sprawców dość łatwo odgadnąć (autorka w tym bardzo dopomaga), co droga prowadząca do punktu kulminacyjnego i sam moment szczytowy, czyli tytułowa kolacja. Jak poradzi sobie Nastia i jej koledzy z Moskiewskiego Urzędu Śledczego? Czy nic nie stanie im na przeszkodzie? Jak Kamieńska domyśliła się, który z potencjalnych zabójców był winnym akurat w tej sprawie? Takie właśnie pytania stawia autorka przed czytelnikiem.

Monika | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 stycznia 2014

"Kolacja z zabójcą" to bardzo dobry kryminał w stylu retro.
Po raz kolejny zauważam u siebie sympatię do kryminałów sprzed boomu technicznego, tj. kryminałów, w których do poszukiwania sprawców używa się przede wszystkim ludzkiego mózgu i dedukcji.
Polecam fanom gatunku.

Heisenberg | 2016-11-05

I oto chyba mam bezapelacyjnego zwycięzcę w kategorii „Największa Chała Przeczytana Przeze Mnie W 2016 Roku”!
Ponieważ lubię czytać kryminały z różnych stron świata, teraz przyszła kolej na Rosję, i dość często chwaloną Aleksandrę Marininę. Mając nadzieję na więcej niż jedno spotkanie z jej twórczością, sięgnąłem po tom pierwszy cyklu – generalnie zawsze tak robię.
Jestem po megaciężkiej lekturze, i sam sobie zadaję pytanie - Co to w ogóle jest???
Nie pamiętam innej książki, której przewracanie kolejnych przeczytanych kartek szło mi tak mozolnie! Ja wiem, że kryminał to nie tylko zabójstwa, śledztwa czy hektolitry wylanej krwi, ale i odpowiedni klimat czy też nastrój. A w tej książce nie ma nic! Takie coś to lekarze powinni przepisywać na receptę jako idealny środek usypiający. A co ja tam gadam – powinno być dostępne bez recepty! Ma ktoś problemy ze snem – proszę bardzo. Idziemy do apteki i pytamy farmaceutki:
- „Dzień dobry! Czy jest może ‘Kolacja z zabójcą’ Marininy?”
- „Tak,...

itysiek_reads | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Bardzo dobrze skonstruowana historia, która wciąga, interesuje i zaskakuje. To pierwsza część cyklu o Anastazji Kamieńskiej i jednocześnie jej udany debiut. Prowadzi ona śledztwo w sprawie zabójstwa Iriny Fiłatowej, która umiera w swoim mieszkaniu po powrocie z delegacji. Ale czy była to śmierć z przyczyn naturalnych? Byłaby, gdyby nie to, że zabójca został zauważony przez świadka... Dlaczego ktoś pozoruje śmierć lubianej i cenionej kobiety? Czy miała coś do ukrycia...?

Anastazja uciera nosa ludziom, którzy kpią z niej za jej plecami i nie wierzą w jej umiejętności. Wykazuje się olbrzymim sprytem, inteligencją i przebiegłością. Dodatkowo jest bardzo odważna, bo kto inny zgodziłby się na kolację z zabójcą? :) Książkę czyta się bardzo przyjemnie, śledztwo jest zaskakująco szybkie i przenikliwe, a zasadzki zastawione na mordercę bardzo ryzykowne. Zdecydowanie polecam, przyjemnie spędzone z książką chwile!

Strega | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

"Kolacja z zabójcą" to kolejny kryminał z Anastazją Kamieńską w roli głównej. Te osoby, które czytały którąkolwiek z książek A.Marininy wiedzą, że nie znajdą w niej opisów brutalnych morderstw, zawiłej intrygi, szczególnie zaskakujących wątków. Autorka serwuje nam spokojne śledzenie pracy rosyjskich milicjantów, sposobu dochodzenia do wyjaśnienia morderstwa, trochę różnorodnych absurdów. Nie znalazłam tutaj niczego, co trzyma w niepewności, nawet główny podejrzany szybko wysuwa się na pierwszy plan, nie budząc wątpliwości, że na końcu książki zostanie ujęty.

Sięgnęłam po "Kolację..." bo znam inne książki tej autorki i wiem czego się spodziewać. Lubię A.Kamieńską z jej matematycznym talentem, analitycznym umysłem i ciekawym sposobem dedukowania. Lubię jej szefa Pączka i całą, ciekawą ekipę.
( Oczywiście wiem, kim była autorka, ale nie zraża mnie to do jej książek).

Ci, którzy szukają mocnych wrażeń, elementu zaskoczenia, powiedzenia "wow" po przeczytaniu ostatniej...

gwiazdka | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

Dla mnie kolejny, ale według chronologii pierwszy tom z Anastazją Kamieńską. Jak się okazuje Marianina już od początku serii trzyma poziom, książka równie dobra jak kolejne tytuły. Co jest bardzo ciekawe, autorka już w połowie powieści zdrada nam mordercę i motyw zbrodni, a jednak napięcie nie ulega zmniejszeniu, wprost przeciwnie, rośnie z kolejnymi stronami. Sprytnie skonstruowana intryga na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom kryminału, kolejność książek w serii, czego ja jestem dowodem, nie ma znaczenia dla akcji, chociaż oczywiście, jeśli można, lepiej czytać według numeru tomu. Bardzo polecam.

Żona_Pigmaliona | 2018-01-08

'' Takim jak wy system wykręca ręce i odcina tlen ''

Jeśli chodzi o kryminały , to nowy rok otworzyłam stroną wschodnią . Po wszystkich innych , polskich , amerykańskich , skandynawskich , postanowiłam spróbować Aleksandry Marininy. Nawet na początku nie połapałam się że trafił mi się pierwszy tom i tym razem , w odróżnieniu od razów wcześniejszych , nie zaczynam od środka . Bohaterka autorki major Anastazja Kamieńska to postać z krwi i kości , nie żaden tam damski herkules , czy wysuszona lalka barbie . To prawdziwa kobieta , taka która wie że wieczorem nie wolno jej wypić za dużo herbaty , bo rano będzie miała wory pod oczami , która ma bóle kręgosłupa i czasami potrzebuje kolegi by pomógł jej się podnieść na przykład z przykucnięcia . To postać bardzo bardzo ludzka i bardzo ją polubiłam . Anastazja jest milicyjnym analitykiem , trybiki w jej mózgu pracują jak dobrze naoliwione kółeczka , pozwalając na wyciąganie trafnych wniosków nawet z niewielu danych , czy przesłanek ....

Joanna Gołaszewska | 2010-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2010

Jest to moje pierwsze spotkanie z wychwalaną szeroko Marininą. Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie.
Jest to typowy kryminał, w którym rozwiązuje się zagadki droga dedukcji, a nie siłą mięśni i siatką "swoich" ludzi. To pierwszy plus. Kolejny to taki, że główna bohaterka, Ansatazja, jest osobą niezwykle inteligentną, ale też niemożliwie zakompleksioną. I tu się trochę zatrzymam.

Bo moje pierwsze wrażenia biegły takim torem - niby taka inteligentna i tak wnioskuje ze śladowych przesłanek, a nie dostrzega, że w sumie ma wokół siebie mężczyzn, którym się podoba. No tak, ale pokażcie mi kobietę, która nie znajdzie w swoim wyglądzie braków i nie zacznie podcinać sama sobie skrzydeł w związku z tymi brakami? Zwłaszcza młoda kobieta! Nie biorę pod uwagę plastikowych lalek wysmażonych w solariach do całkowitego wysuszenia włącznie. Anastazja jest normalna. No i widzi, że mężczyźni z reguły lecą na te lalki. Podkreślam - z reguły. Ona też wie, że są wyjątki od reguły i dlatego przedkłada...