Dziennik perfekcyjnej pani domu 2014. Ponad 1000 porad na każdą okazję

Okładka książki Dziennik perfekcyjnej pani domu 2014. Ponad 1000 porad na każdą okazję Weronika Łęcka
Weronika Łęcka Wydawnictwo: Videograf II poradniki
poradniki
Videograf II

Okładka książki Księga humoru żydowskiego. Dowcipy i anegdoty Jacek Illg, Weronika Łęcka
Księga humoru ... Jacek Illg, Weronik...
Okładka książki Cymes i piołun czyli księga humoru żydowskiego Jacek Illg, Weronika Łęcka
Cymes i piołun... Jacek Illg, Weronik...

Książka momentami wyraża treści obraźliwe dla kobiet. Seksistowskie „dowcipy” jako „przerywniki” i warstwa rozrywkowa nie śmieszą, raczej żenują.
Perfekcyjna pani domu jest w tej książce idealną niewolnicą i wołem roboczym, wszystko musi umieć, a mieszka koniecznie w swoim własnym i do tego ogromnym domu, ma co najmniej jednohektarowy ogród i sad, mnóstwo mebli i linoleum w kuchni (kto dzisiaj ma linoleum!?)
Niektóre porady mają sens, ale BARDZO-NIEKTÓRE.
Porady w większości są z epoki kamienia gładzonego. Kto dziś smaruje linoleum olejem, żeby nie pękało? W ogóle kto normalny używa linoleum? Kto wywabia plamy cytryną z solą? Przecież są odplamiacze. W wielu przypadkach lekarstwo w tych poradach jest gorsze od choroby, a przynajmniej droższe. Kto przemywa rany rumiankiem, a nadmanganianem potasu mięso? Chyba odwrotnie, jeśli już? Czyszczenie mebli piwem? Przecież jest cała bateria środków czyszczących tańszych od piwa. Kto używa stalowych patelni, gdy są teflonowe i ceramiczne? Pomysły na ryż, który ma się nie sklejać, wnioskuję, że autorka nie umie gotować ryżu.
Taki poradnik powinien zaczynać się od listy rzeczy i preparatów, ktore powinno się mieć w domu. A potem obejmować podstawowe i najprostsze czynności prowadzące do celu. Jakieś zmywanie śladów po taśmie klejącej wszystkim, tylko nie tym co trzeba. W tej chwili, jeśli kupujemy cokolwiek w sklepie lub supermarkecie, to spotykamy rzeczywiście upierdliwe naklejki na wszystkim, na przykład na kubkach, które po odklejeniu pozostawiają obrzydliwą kleistą substancję. I tu porada powinna być jedynie słuszna - zmywamy to tylko i wyłącznie benzyną ekstrakcyjną. Proste, nie? Butów nie suszymy wpychając do nich gazety, za 20 zł w internecie kupujemy taką elektryczną suszarkę do butów, naprawdę za 20 zł[!], wkładamy ją do wnętrza butów, wtyczkę do gniazdka i suszymy, a przy okazji dioda świecąca ultrafioletem zabija grzyby i bakterie, które odpowiadają za smrodliwość obuwia. Wyszliśmy z epoki kamienia gładzonego. Nie suszymy grzybów na sznurkach, tylko kupujemy suszarkę do grzybów (i warzyw)[100zł] i za 24 godziny mamy wysuszone i do tego w temperaturze, którą sobie ustawimy.
Moim zdaniem ten poradnik jest nieżyciowy i stworzony dla prababci, taki poradnik należałoby napisać od nowa i zaktualizować porady do stanu cywilizacyjnego XXI wieku. Niektóre porady są wręcz niebezpieczne: jeśli kogoś boli ucho (a mam na myśli PRAWDZIWY ból ucha, czyli zapalenie ucha środkowego),to nie wpychamy do niego cebuli, tylko biegniemy na pogotowie, a jeśli mieszkamy na zadupiu za siódmą górą, to w domu powinien być Atecordin, maść-antybiotyk do ucha. I tak dalej i tak dalej...
Nie chce mi się wszystkiego komentować.
Nie jestem co prawda kobietą, ale kobiece tematy mnie od czasu do czasu interesują, także dotyczące prowadzenia gospodarstwa, bo w dobie równouprawnienia obowiązki powinny spadać w równym stopniu na każdego, więc pozwoliłem sobie zapoznać się z tą książeczką i generalnie jestem zawiedziony.
I jeszcze jedno: porady będące do przyjęcia (kilka z nich sensowne) mieszają się z całkowitymi zabobonami, jak na przykład ten najczęściej przenoszony zabobon dotyczący gotowania jajek w osolonej wodzie. Otóż z całą pewnością osolenie wody nie wpływa na pękanie jajek, ani na wyciek z wnętrza jajka zawartości przy jego gotowaniu. Natomiast powolne ogrzewanie wody przy gotowaniu jajek na twardo jest o wiele skuteczniejsze, bo część gazu z wnętrza jajka powoli przedostaje się przez skorupkę, więc ciśnienie nie rozsadza jajka, ponadto proces ścinania białka zaczyna się od temperatury 60 stopni Celsjusza... Ale tego w poradniku nie znajdziecie.
Mieszanie porad, które moglibyśmy wykorzystać z takimi, które są powielanymi zabobonami stanowi zagrożenie, że w danej sytuacji wykorzystamy akurat zabobon i skutek naszego działania będzie zerowy, albo nawet szkodliwy.
No dobrze, zostawiam temat, bo nie chce mi się już więcej znęcać nad tym poradnikiem.

Dodaj cytat z książki Dziennik perfekcyjnej pani domu 2014. Ponad 1000 porad na każdą okazję