Aleja samobójców

Cykl: Jarosław Pater (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.

Gdańsk, upalne dni czerwca 2006 roku. Spokój panujący w luksusowym domu seniora „Eden” zostaje zburzony na skutek wydarzeń pełnych grozy. W jednym z apartamentów znaleziono zwłoki pensjonariusza na wózku inwalidzkim. Co dziwniejsze mężczyzna jest oskalpowany. Równocześnie z „Edenu” znika inny pensjonariusz. Sprawa trafia na biurko nadkomisarza Jarosława Patera, hazardzisty i krzewiciela poprawności językowej. Dlaczego zwłoki starego mężczyzny zostały okaleczone? Dlaczego ABW niespodziewanie przejmuje śledztwo, odsuwając od sprawy policjantów? Co się stało z zaginionym? Sytuację komplikuje wzajemna niechęć między nadkomisarzem a dyrektorem „Edenu”, doktorem Lieblingiem, oraz traumatyczne wspomnienia Patera.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Beata | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Pomysł na ten kryminał był niezły, ale książkę bardziej przemęczyłam niż przeczytałam. Czegoś w niej brakowało, akcja była jakby poszarpana nieco chaotyczna. Wyjątkowo antypatyczny wydał mi się także główny bohater Jarosław Pater. Na razie nie mam ochoty na powrót do twórczości duetu Krajewski - Czubaj.

Paweł | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Zdaję się, że tą książką zakończę moją długoletnią przygodę literacką z Markiem Krajewskim. „Aleja Samobójców” jest dla mnie wielkim rozczarowaniem, choć wyszło spod pióra twórcy postaci Eberharda Mocka. Przez lata przyzwyczaiłem się do pewnej charakterystycznej dla pisarza konwencji literackiej i oryginalnego klimatu kryminałów w stylu retro, z ciekawym tłem właściwym dla epoki, w której toczy się akcja. Tutaj zaś, spotkałem się z rzeczywistością XXI wiecznej Polski, z opisami festynów charytatywnych organizowanych przez Policje, czy emocjami towarzyszącymi Mundialowi 2006, przeżywanymi w knajpeczkach nadmorskich przy piwie marki Tyskie. Takiej rzeczywistości mam „po kokardę” na co dzień, nie czuję potrzeby przyzywania niewesołej rzeczywistości w literackiej formie.
Książka wyszła z warsztatu, w którym pracowało dwóch pisarzy i to od razu czuje się w tekście. Akcja jest niespójna i chaotyczna, przez większość czasu męczyłem się z czytaniem. Fabuła niczym pozytywnym się nie...

Bożena | 2017-03-05
Przeczytana: luty 2017

Moim zdaniem duet Krajewski - Czubaj trochę nie wypalił. "Aleję samobójców" można przeczytać ale bez euforii. Seria z inspektorem Monkiem o niebo lepsza.

diggera | 2016-09-13

Całkiem udany duet Panów Mariusza Czubaja i Marka Krajewskiego...

Akcja książki toczy się w Gdańsku, w luksusowym domu seniora „Eden”. Spokój, który powinien panować w takim miejscu zakłóca jednak wydarzenie pełne grozy.
W jednym z apartamentów znaleziono oskalpowane zwłoki pensjonariusza na wózku inwalidzkim. W tym samym czasie z domu seniora znika bez śladu inny pensjonariusz. Sprawa trafia na biurko nadkomisarza Jarosława Patery. Jednak niespodziewanie ABW przejmuje śledztwo. Wyjaśnienie sprawy kontrowersyjnego morderstwa dodatkowo utrudnia wzajemna antypatia między nadkomisarzem Paterem a doktorem Lieblingiem – dyrektorem domu seniora. Kto zabił? Czy zniknięcie pensjonariusza ma związek z morderstwem? Trzeba przeczytać, aby się dowiedzieć...

Książkowa-Fantazja | 2012-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2012

Zarys i pomysł książki "Aleja samobójców" bardzo ciekawy, jednak czytało mi się dosyć ciężko, jak na kryminał. Czegoś w niej zabrakło, jakiś bocznych zwrotów akcji. Mimo wszystko uważam, że jest to dobry polski kryminał. Ciekawa tematyka skalpowania, antropologii.

Książka opowiada o domu seniora o dość kontrowersyjnej nazwie "Eden". W tym tudzież domu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Najpierw sparaliżowana staruszka zjeżdża ze schodów na wózku inwalidzkim, który miał zaciągnięty hamulec ręczny. Śledztwo wtedy umorzono, uznając to za nieszczęśliwy wypadek. Pół roku później zostaje zamordowany i oskalpowany inwalida, który okazał się podstawionym, sprawnym człowiekiem. W tym samym czasie znika inny pensjonariusz, który staje się głównym podejrzanym. Na miejsce zbrodni przybywa nadkomisarz Pater, który zostaje odsunięty od śledztwa przez ABW. Jednak komisarz postanawia przeprowadzić swoje własne śledztwo. Czy Pater doprowadzi sprawę do końca?I jakie trudności napotka? przeczytajcie...

wiejskifilozof | 2015-05-30

Marka Krajewskie twórczość znam..Natomiast Mariusza Czubaja,tak nie bardzo.Dlatego,kiedy miałem możliwość przeczytania e-booka Aleja Samobójców,to skorzystałem.By zobaczyć, cóż takiego ten duet stworzył.
Aleja Samobójców, to rasowy kryminał.Obsadzony w realiach Gdańska.
Mamy tu morderstwo pensjonariusza domu starości Eden.
Ofiaro została po śmierci oskalpowana.Przyznam,że sprawa skalpu mnie poruszyła.
W końcu to nie jest coś typowego dla polskich realiów.
Bohaterem książki jest komisarz Józef Pater.No,może to nie ta liga co Mock w kryminałach Krajewskiego.Ale też sobie jakoś policjant radzi.
Książkę,traktuję jako zwykły kryminał.
Ani wybitny,ani bardzo zły.
Ot poczytać i dobrze się bawić.

Zawiodłam się na tej książce. Często nudna, chaotyczna i według mnie nie zbyt interesująca. Mało ciekawe rozwiązanie zagadki i brak jakiś pobocznych "smaczków" związanych z głównym bohaterem (co dodałoby historii ciekawszego odbioru). Nie wspomnę już o tytule, który właściwie nijak ma się do tego, co się dzieje w książce. Jedyne, co mi się podobało, to umiejscowienie akcji prawie nad samym polskim morzem (może dlatego, że niedawno spędzałam w tamtych okolicach wakacje) i pomysł na zbrodnię (wplątanie w to rytualnych aspektów). Nawet nie miałam nic przeciwko osadzeniu czasu akcji podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku (gdyż byłam wtedy zapalonym kibicem i oglądałam te mecze) czy "reklamowaniu" niektórych polskich produktów oraz marek. Jednak to nie pomogło w tym, abym lepiej oceniła książkę duetu Krajewski-Czubaj.

Melancholia | 2011-10-13
Na półkach: Przeczytane, Z e-półki
Przeczytana: 03 października 2013

Po zakończeniu cyklu o Breslau, pan Krajewski stworzył kolejny (tym razem we współpracy z panem Czubajem), a "Aleja samobójców" jest pierwszym tomem tej serii. Drugi autor jest antropologiem kultury, więc wydaje się, że to właśnie jemu zawdzięczamy główny pomysł fabularny.
Oto w domu seniora jeden z pensjonariuszy zostaje zamordowany i oskalpowany, a drugi pensjonariusz, specjalista od ran symbolicznych (np. skalpowania właśnie) znika bez śladu. Śledztwo prowadzi nadkomisarz Pater - człowiek trochę antypatyczny, samotnik pokiereszowany przez życie, wielbiciel jazzu, fanatyk piłki nożnej i puryzmu językowego. Samo śledztwo jest żmudne, opisywane godzina po godzinie, najeżone zagadkami i trudnościami.

Po mrocznej i niepokojącej atmosferze przedwojennego Wrocławia, przenosimy się do Gdańska 2006 roku z jego upalną czerwcową aurą i strajkiem śmieciarzy w tle. Porównania z poprzednim cyklem, choć bezsensowne (inne miejsce, czas i bohater), są nieuniknione. Choć Pater nie pije, nie pali...

michall_1985 | 2015-11-15
Przeczytana: październik 2015

Eksperyment Marka Krajewskiego napisania książki do spółki z innym autorem.

Historia jest ciekawa,wciąga,widac tu przebłyski stylu Krajewskiego.Główny bohater jest policjantem,filologiem z wykształcenia,perfekcjonistą i pedantem.
Zakończenie historii też jest napisane w stylu Krajewskiego,mroczne,zaskakujące.

Jednak styl samej powieści jest zły.W fabule i wypowiadanych przez bohaterów kwestiach można się nieco pogubic.

Gdyby sam Krajewski napisał całośc książka mogła byc nieco lepsza.

AnnaSikorska | 2018-01-18

Powieść Krajewskiego i Czubaja miała swoją premierę kilka lat temu, ale dopiero niedawno ktoś podrzucił na moje biurko. Było to po firmowej imprezie, na której przyznałam, że podobały mi się kryminały związane z Wrocławiem. Jedna z osób zaproponowała, że podzieli się ze mną książką Krajewskiego, ponieważ te kilka lat temu ktoś przez pomyłkę przesłał tej osobie dwa egzemplarze. Czekałam kilka tygodni i już myślałam, że o mnie zapomniano i nie przeczytam nieznanego mi kryminału pisanego w duecie, aż pewnego ranka na biurku znalazłam wyczekiwaną książką na stosie innych. Oczywiście w pierwszej kolejności zamierzałam przeczytać te, które musiałam, a tę zostawić sobie na deser. I tak miało być. Wychodząc z pracy spakowałam ją do torebki z myślą, że poczytam do poduszki czy w tramwaju (od czasu jak pewien ksiądz skasował mi samochód jestem zmuszona jeździć tramwajem).
Kryminały mają to do siebie, że czyta się je przyjemnie, starają się robić wrażenie książek z wyższej półki przez...

Nagroda Wielkiego Kalibru 2017 - laureaci

W sobotę wieczorem, podczas kameralnej gali we wrocławskim Starym Klasztorze przyznano już po raz czternasty Nagrody Wielkiego Kalibru. Nagrodę główną otrzymał Mariusz Czubaj za powieść „R.I.P”. Czytelnicy docenili Ryszarda Ćwirleja za kryminał „Śliski interes”, a nagrodę im. Janiny Paradowskiej otrzymał debiutujący książką „Aorta” Bartosz Szczygielski.

Mariusz Czubaj odpowiedział na Wasze pytania!

Na początku czerwca zbieraliśmy pytania do Mariusza Czubaja, autora m.in. "Piątego beatlesa, który ukazał się pod naszym patronatem. Dzisiaj publikujemy jego odpowiedzi! Dowiecie się m.in. jakie książki czyta, oprócz kryminałów, czy chodzi z dyktafonem w ręce i jak zdobywa materiały do swoich książek. Zapraszamy do lektury waszego wywiadu z Mariuszem Czubajem!