Cud pocałunku czyli jak nie zostałam świętą

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: MG
The Possibilities of Sainthood

Antonia jest z pochodzenia Włoszką, ale mieszka w Ameryce. Wychowuje ją silnie wierzącą matka prowadząca sklep z włoskimi produktami, z których wyrobu słynie. W pokoju Antonii stoi duża figura jej patrona, świętego Antoniego i wiszą tradycyjne święte obrazki. Dziewczynka obsesyjnie rozmyśla o świętych, a nawet pisuje do Watykanu listy prosząc o uczynienie jej patronką czegoś, co nieustannie stara się wymyślić. Twierdzi, że skoro istnieje patron gąsienic, ona także może być odpowiedzialna za coś. Jej najnowszym pomysłem jest objęcie patronatem drzew figowych, których hodowanie w Ameryce wcale nie jest takie proste.Ale choć Antonia dorasta w rodzinie surowo przestrzegającej zasad religijnych i moralnych, i chodzi do szkoły klasztornej, prowadzonej przez Karmelitanki Bose, jest normalną współczesną dziewczyną. Podkochuje się w pięknym Andym, dokłada rozpaczliwych starań, żeby mimo kontroli matki uczynić skromny szkolny mundurek nieco bardziej nieskromnym, a do świętego Judy pisze petycje w sprawie pocałunków. Równolegle, dążąc do godności patronki, czyni starania, by zostać świętą, postanawiając jednak zignorować podstawowy fakt, że można otrzymać tę godność dopiero po śmierci. W ramach umartwiania ciała, zamiast włosiennicy decyduje się nosić stanik, rozsądnie uważając go za równie niewygodny. Odnotowuje przeróżne codzienny wydarzenia, które postrzega jako cuda. W tym prywatnym procesie beatyfikacyjnym przeszkadzają jej nieco zaloty Michaela, ku jej rozczarowaniu i pomimo odpowiedniego imienia zupełnie nie przypominającego archanioła…

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/cud-pocalunku/

Aga | 2013-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Myślę, że książka jednak nie jest przeznaczona dla mojej grupy wiekowej, miło i łatwo mi się ją czytało, spokojna i naiwna lektura na weekend.

Maromira | 2015-06-15
Przeczytana: 20 maja 2015

Dziwi mnie niska ocena tej książki - z drugiej strony tylko trzy osoby dotychczas dodały o niej jakąkolwiek opinię, więc cóż robić. Powieść sympatyczna - tak można ją chyba najlepiej określić. Sympatyczni są tu bohaterowie, fabuła, zwyczaje, czy nawet problemy Antonii najłatwiej opisać jako sympatyczne właśnie. Nie porywa za serce, ale pozwala miło spędzić czas, podśmiewając się z docinków Antonii, kolejnych wielkich planów na zostanie świętą czy rozterek miłosnych.

FizzyGirl | 2012-11-29
Przeczytana: listopad 2012

Książka bez większych emocji. Oczywiście-jak nie trudno się domyślić- wątkiem ciągnącym się przez całą książkę jest właśnie ten jeden pocałunek no i otoczka adorowanych na każdym kroku różnych świętych (w zależności od okoliczności) i pisania listów do papieża o zostanie święta od fig potem pierwszego pocałunku. Czasem można się lekko uśmiechnąć

AnkaHanka | 2011-11-06

Dla nastolatek jak najbardziej.

Magda | 2016-05-03
Kizia | 2014-12-13