Pamiętnik narkomanki

4 095
3 387
2 561

Inne wydania

To prawdziwe notatki dziewczyny, później kobiety, w których zamkniętych zostało piętnaście lat życia na krawędzi, we wciąż na nowo podejmowanej walce z nałogiem. Jej przejmujące, niejednokrotnie bardzo drastyczne świadectwo rodzi prawdę o piekle, jakim jest uzależnienie. Daty dzienne wyznaczają tu czas szkoły, pracy i wakacji, ale przede wszystkim czas życia i śmierci

• W cieniu

7,75 (4 ocen i opinii)
Klawisze
Drauzio Varella

8 (1 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Kolejność
Hubert Hender

6,4 (25 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Justyna | 2014-10-23

Prawdziwe przeżycia, dobra książka, warto przeczytać, aby przekonać się co, tak naprawdę robią narkotyki z człowiekiem.

Created_Eternity | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

"Na razie od czasu do czasu podróżuję w snach. Ładnie to się nazywa. Podróż w nieznane."

MOJE ODCZUCIA:

Jak często słyszy się o nielegalnych sprzedażach narkotyków? Ile razy słyszeliśmy o różnorakich kradzieżach czy morderstwach, w czasie gdy ich sprawca był pod wpływem narkotyków bądź alkoholu? Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co może czuć taki narkoman? Teraz Ty zadaj sobie pytanie, czy kiedykolwiek myślałaś/eś dlaczego taki człowiek sięgnął po narkotyki, albo co przeżywa w czasie gdy ćpa, i kiedy tego nie robi? Zgaduję, że nie. Aczkolwiek mogę się mylić. Osobiście nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Wiele razy w wiadomościach, gazetach bądź nawet w centrum słyszałam o narkomanach. Ale nigdy nie zastanawiało mnie to, dlaczego oni to robią. Co mogą czuć.

To co w tej chwili piszę, nie jest recenzją. "Pamiętnik narkomanki" nie jest światem wykreowanym przez autora, oraz stworzonymi barwnymi postaciami. Nie mogę oceniać bohaterów czy wydarzeniach w tejże książce. Gdyż...

YomiNezu | 2013-11-16

Bardzo ciężko jest mi ocenić tą książkę. Fabuła za bardzo nie wciąga, jedynie posiada morał. Pierwsza połowa według mnie jest przeżyciem głupiej małolaty. Suche opisy jak daje sobie kolejny raz w żyłę i zero przemyśleń. Z kolei druga połowa zawiera sporo przemyśleń autorki, jednak mało wiemy o tym co ją otacza, momentami odczuwałam, że Rosiek nie dzieli się z nami swoimi przeżyciami, tylko daje w jakiś sposób upust swoim emocjom i nie musi nas wtajemniczać skąd one się wywodzą. Ta książka była by dla mnie prawie, że zerem gdyby nie to, ze jest na faktach. Nie można wymagać od kogoś fascynującej treści, skoro pisze to nastolatka, która nawet nie wie, że świat ujrzy kiedyś te zapisy.
Ten pamiętnik może nie tylko sprawić, że będziemy omijać narkotyki , ale może też trochę nas zdołować, pokazać jak szybko i bez smaku przemija życie. W moim przypadku jednak często pożerał mój smutek, za co go bardzo cenię.
Podsumowując, mimo, ze książka sama w sobie mnie nie oczarowała, to jednak mogę...

Daria | 2010-10-23
Przeczytana: 22 października 2010

Zastanawia mnie czemu takie właśnie książki nie są lekturami w szkołach. Tyle się teraz mówi o narkotykach (obecnie o dopalaczach), alkoholu, wszelakich uzależnieniach a my i tak musimy męczyć się nad przeważnie nudnymi pozycjami i kanonem lektur, który przynajmniej w mojej szkole jest chyba przedpotopowy.
Wracając do książki – czytając ją przypomniałam sobie jak to było kiedyś, kiedy jedna książka przeczytana dziennie to był taki rytuał. Świetna opowieść o życiu, problemach dorastającej młodzieży, błądzeniu i odnajdowaniu tej właściwej drogi. Na początku trudno było mi uwierzyć, że dziewczyna z początków pamiętnika to praktycznie moja rówieśnica. Z czasem dopiero w niektórych myślach, słowach odkrywałam wiele swoich myśli, poglądów.
Z pierwszych stron drugiej części, jak Basia przestała brać narkotyki i próbowała normalnie żyć można myśleć, że ta część będzie nudna. Ale tak naprawdę to ciągle zaprzeczanie sobie, raz bycie w miarę optymistką kochającą życie, by za chwilę...

saigon | 2014-04-14

"Pamiętnik narkomanki" to była moja pierwsza "dorosła" książka. Przeczytałem ją w wieku 8 lat. No cóż, mam 21, nie palę, nie ćpam. xd Ale własnym dzieciom czy dzieciom z rodziny bym tej książki jednak w wieku 8 lat nie dał. Powiedzmy sobie to szczerze, nie każdy 8 latek jest tak mądry jak ja(i skromny) wtedy, by potraktować to jako przestrogę. Większość raczej byłaby ciekawska.
Książka ciekawa, wróciłem do niej w wieku lat 15. Jeden z lepszych pamiętników, jaki czytałem.

miiincik | 2012-01-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Osobiście uważamm,że książka jest najzwyczajniej w świecie nudna, mimoto czuję sympatię do tej powieści. Książka została oparta na faktach. Wpiękny sposób pokazuje młodym ludziom, jak łatwo z normalnej uczennicy stać się pełną problemów narkomanką. Uważam, że każdy nastolatek powinien przeczytacę książkę... tak dla przestrogi.

Kanakuji | 2014-10-19
Przeczytana: 18 października 2014

Książkę, chciałam od dawna przeczytać ale dzięki mojej kuzynce doszło do tego szybciej, z czego się szczerze cieszę. Spodobała mi się, napisana w fajny, prawdziwy sposób, dzięki czemu łatwo i szybko się czyta.
Warto przeczytać, przede wszystkim po to, by poznać chociażby częściowe uczucia narkomanki.
Polecam,
Kanakuji :)

Bastet | 2012-11-01
Przeczytana: 04 marca 1995

Nie lubię tej książki,jak i całej "twórczości" pani Rosiek. Gdyby to,co ona opisuje było prawdą,to musiałaby mieć zdrowie jak koń i mieć przynajmniej dziewięć żyć jak kot. Wszystkie jej lektury są przerysowane. Natomiast "Pamiętnik" niczym się nie wyróżnia. Dla zainteresowanych tematem polecam "My dzieci z dworca Zoo".

InnaPanna | 2014-02-11

Ta niezwykła książka pokazała mi inny świat i to, jak człowiek może popełniać błędy, nie zdając sobie z tego do końca sprawy. Jednak czy ktoś wie, kiedy popełnia błąd? Nie... jednak Pamiętnik narkomanki może uchronić nie jedno życie przed błędem, który (niestety w dzisiejszym świecie) jest coraz częściej popełniany.

Pamiętnik jest zapisem prawdziwych przeżyć dziewczyny, później kobiety, która przeszła przez piekło uzależnienia i której, jako jednej z nielicznych, udało się przezwyciężyć nałóg. Jest lekturą przejmującą, niejednokrotnie bardzo drastyczną, ale wobec zagrożeń, jakie niesie narkomania - konieczną.

Co czytają uczniowie?

Od 7 stycznia do końca marca uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych mogli brać udział w akcji „Ogólnopolskie wybory książek”. Ich zadaniem było podanie maksymalnie trzech tytułów najciekawszych (ich zdaniem) książek, które czytali w ciągu ostatnich dwóch lat. W wyborach wzięło udział prawie 450 tys. uczniów!