Pamiętnik narkomanki

4 226
3 522
2 618

Inne wydania

To prawdziwe notatki dziewczyny, później kobiety, w których zamkniętych zostało piętnaście lat życia na krawędzi, we wciąż na nowo podejmowanej walce z nałogiem. Jej przejmujące, niejednokrotnie bardzo drastyczne świadectwo rodzi prawdę o piekle, jakim jest uzależnienie. Daty dzienne wyznaczają tu czas szkoły, pracy i wakacji, ale przede wszystkim czas życia i śmierci.

Elena | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Ostatnia książka jaką w tym roku szkolnym wypożyczyłam ze szkolnej biblioteki :( Każdy powinien ją przeczytać żeby dowiedzieć się co narkotyki robią z człowiekiem. Autorka, która sama to przeżyła przedstawiła ten świat takim jakim jest naprawdę. Uważam, że książki tego typu powinny być lekturami a nie nic nie wnosząca do życia "Zemsta"

Pamiętnik jest zapisem prawdziwych przeżyć dziewczyny, później kobiety, która przeszła przez piekło uzależnienia i której, jako jednej z nielicznych, udało się przezwyciężyć nałóg. Jest lekturą przejmującą, niejednokrotnie bardzo drastyczną, ale wobec zagrożeń, jakie niesie narkomania - konieczną.

Elfik Book | 2015-12-06

Życie jest takie piękne! Codziennie rano wstaję, jem śniadanie, po czym idę do szkoły, gdzie spędzam całe osiem godzin, by później wrócić do domu i spędzić cały wieczór nad pasjonującymi pracami domowymi... Czyż to nie jest piękne? A przy tym niemiłosiernie monotonne i nudne? Basia była bardzo dobrą uczennicą, która zawsze słuchała się rodziców i robiła to co należy. Miała idealne życie i dobrze o tym wiedziała. Jednakże idealność jest arcynudna. Dlatego właśnie pewnego dnia Basia postanowiła zrobić coś innego – iść na wagary. Przecież nic się nie stanie, jak jednego dnia opuści szkołę i spróbuje czegoś nowego. W końcu ludzie są uczynni i pomogą jej poznać świat. Na przykład zaproponują jej dziwną substancję. Czemu nie spróbować? To nie może być prawda, że przez następne lata będzie w olbrzymiej depresji, jej jedynym marzeniem będzie śmierć, a bogiem narkotyk. Zwykłe czcze gadanie. Jeden dzień nie ma znaczenia. Ale czy na pewno?

"Pamiętnik narkomanki" leży u mnie na...

Aga | 2015-06-23

Autorką i równocześnie bohaterką książki pt. „Pamiętnik narkomanki” jest Barbara Rosiek. Urodziła się 25 czerwca 1959 r. W Częstochowie. Pisarka, poetka, malarka. Ukończyła studia psychologiczne w Katowicach.

Książka powstała z autentycznych zapisków prowadzonych przez panią Barbarę latami. Książka porusza wiele problemów: brak akceptacji ze strony otoczenia, niewyobrażalną wręcz samotność bohaterki, walkę ze szkołą, policją. To wszystko w ostateczności doprowadziło Basię do choroby zniewalającej duszę i ciało. Tak! Narkomania to choroba.
Książka napisana została przede wszystkim ku przestrodze. Ukazuje jakie piekło niesie za sobą narkomania. Jest to książka drastyczna lecz w zagrożeniu jakie niesie za sobą narkomania potrzebna. Książkę polecam młodym ludziom, rodzicom i nauczycielom, mimo iż została wydana po raz pierwszy przeszło dwadzieścia lat temu jest nadal lekturą potrzebną i wciąż aktualną. Na podsumowanie pragnę przytoczyć jeszcze jeden fragment z książki „Każdy rodzaj...

Książka ważna. Każdy powinien ją przeczytać z powodu treści, jaką zawiera. Powinien. Ale czy polecam? To zależy. Pamiętnik naprawdę bardzo dobrze pokazuje narkomanię i jej skutki. Pod tym względem należy mu się plus. Ale istnieje pewna wada. Jest naprawdę nudny, z czasem miałam wrażenie, że czytam cały czas to samo. Przeczytałam i powiedziałam sobie, że wrócę i lepiej zrozumiem. Zrobiłam to, bez efektów. To chyba po prostu nie jest książka dla mnie. Ale to nie zmienia faktu, że jest konieczna.

lillyelizabethh | 2013-11-11
Przeczytana: 02 maja 2013

Szczerze mówiąc myślałam że będzie lepsza.Na początku bardzo mi się podobała,ale potem zrobiła się nudna i nie chciało mi się jej dalej czytać.Momentami strasznie przygnębiająca,smutna i lekko niezrozumiała.Kiedy ją czytałam nie wiedziałam że to prawdziwa historia(tak jak w ''My,dzieci z dworca Zoo'') i pamiętam że byłam bardzo zdziwiona.Oceniając całą książkę muszę powiedzieć że mi się nie spodobała.Skończyłam ją tylko dlatego że liczyłam na jakieś ciekawsze zakończenie,ale się przeliczyłam.

Bastet | 2012-11-01
Przeczytana: 04 marca 1995

Nie lubię tej książki,jak i całej "twórczości" pani Rosiek. Gdyby to,co ona opisuje było prawdą,to musiałaby mieć zdrowie jak koń i mieć przynajmniej dziewięć żyć jak kot. Wszystkie jej lektury są przerysowane. Natomiast "Pamiętnik" niczym się nie wyróżnia. Dla zainteresowanych tematem polecam "My dzieci z dworca Zoo".

Justyna | 2014-10-23

Prawdziwe przeżycia, dobra książka, warto przeczytać, aby przekonać się co, tak naprawdę robią narkotyki z człowiekiem.

Created_Eternity | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

"Na razie od czasu do czasu podróżuję w snach. Ładnie to się nazywa. Podróż w nieznane."

MOJE ODCZUCIA:

Jak często słyszy się o nielegalnych sprzedażach narkotyków? Ile razy słyszeliśmy o różnorakich kradzieżach czy morderstwach, w czasie gdy ich sprawca był pod wpływem narkotyków bądź alkoholu? Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co może czuć taki narkoman? Teraz Ty zadaj sobie pytanie, czy kiedykolwiek myślałaś/eś dlaczego taki człowiek sięgnął po narkotyki, albo co przeżywa w czasie gdy ćpa, i kiedy tego nie robi? Zgaduję, że nie. Aczkolwiek mogę się mylić. Osobiście nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Wiele razy w wiadomościach, gazetach bądź nawet w centrum słyszałam o narkomanach. Ale nigdy nie zastanawiało mnie to, dlaczego oni to robią. Co mogą czuć.

To co w tej chwili piszę, nie jest recenzją. "Pamiętnik narkomanki" nie jest światem wykreowanym przez autora, oraz stworzonymi barwnymi postaciami. Nie mogę oceniać bohaterów czy wydarzeniach w tejże książce. Gdyż...

YomiNezu | 2013-11-16

Bardzo ciężko jest mi ocenić tą książkę. Fabuła za bardzo nie wciąga, jedynie posiada morał. Pierwsza połowa według mnie jest przeżyciem głupiej małolaty. Suche opisy jak daje sobie kolejny raz w żyłę i zero przemyśleń. Z kolei druga połowa zawiera sporo przemyśleń autorki, jednak mało wiemy o tym co ją otacza, momentami odczuwałam, że Rosiek nie dzieli się z nami swoimi przeżyciami, tylko daje w jakiś sposób upust swoim emocjom i nie musi nas wtajemniczać skąd one się wywodzą. Ta książka była by dla mnie prawie, że zerem gdyby nie to, ze jest na faktach. Nie można wymagać od kogoś fascynującej treści, skoro pisze to nastolatka, która nawet nie wie, że świat ujrzy kiedyś te zapisy.
Ten pamiętnik może nie tylko sprawić, że będziemy omijać narkotyki , ale może też trochę nas zdołować, pokazać jak szybko i bez smaku przemija życie. W moim przypadku jednak często pożerał mój smutek, za co go bardzo cenię.
Podsumowując, mimo, ze książka sama w sobie mnie nie oczarowała, to jednak mogę...

Co czytają uczniowie?

Od 7 stycznia do końca marca uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych mogli brać udział w akcji „Ogólnopolskie wybory książek”. Ich zadaniem było podanie maksymalnie trzech tytułów najciekawszych (ich zdaniem) książek, które czytali w ciągu ostatnich dwóch lat. W wyborach wzięło udział prawie 450 tys. uczniów!