Kuchnia polska dla diabetyków

Okładka książki Kuchnia polska dla diabetyków
Dorota Drozd Wydawnictwo: Wydawnictwo RM kulinaria, przepisy kulinarne
Kategoria:
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2015-09-16
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-16
Język:
polski
ISBN:
9788377733738
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
881
735

Na półkach: ,

Zacznijmy od pytania: czemu dodaje na półkę "przeczytane" właśnie tą pozycję? Bo ją przeczytałem od deski do deski. Nasuwa się pytanie: po co? Jestem dietetykiem, chciałem zapoznać się z stylem rozpisywania potraw oraz opisywaniem ich przygotowywania. Opiszę tę książkę z mojej strony - osoby z wyższym wykształceniem w dziedzinie dietetyki.
*Autorka podaje iż aktywność fizyczna taka jak pływanie czy też marsz spala daną liczbę kalorii. Nie zaznaczyła w jakim okresie czasu te kalorie są spalane.
*Jeżeli zaznacza się już sport, diabetycy mają inne zalecenia odnośnie aktywności fizycznej - warto nadmienić aby przedyskutowali to swoimi lekarzami przed rozpoczęciem "zbijania wagi". Szczególnie jak zaznacza się posiłki dla osób które chcą podjąć aktywność fizyczną po posiłku.
*Moim zdaniem podawanie jakichkolwiek danych odnośnie badania glikemii (strona 21) czy też podawania np. ciekawostek (strona 10) powinna być zaznaczona jakimkolwiek odnośnikiem - nawet najmniejszym do źródła/badania/strony internetowej skąd te dane się posiada aby móc to zweryfikować. Należałoby również zaznaczyć, że to są dane na "obecny stan wiedzy" i należy konsultować wszystko (a szczególnie wyniki swoich badań) z lekarzem.
*Napisanie o słodzikach iż organizm ich nie toleruje i wywołują biegunkę jest zbytnim uogólnieniem chociaż prawdziwym w niektórych wypadkach(np. ksylitol). Należałoby się delikatnie chociaż pochylić nad tym, z racji tego, że słodziki to temat zarówno dość kontrowersyjny jak i ważny dla osoby chorującej na cukrzycę.
*Bardzo skomplikowanym językiem zostały opisane pojęcia wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych (strony 18 i 19)- miejscami ja musiałem się zastanawiać co z czym i po co - a to nie jest "przystępne" dla pacjenta.
*Pikantny omlet ze strony 34 nie ma w sobie nic w przepisie oprócz pieprzu z pikantności (dla porównania na stronie 57 pikantne smażone sardynki mają już papryczkę chili).
*Śmiesznie wygląda porcja soli ziołowej o wielkości 100g. Fajnie by było zaznaczyć rolę soli w powstawaniu różnych chorób w tym miejscu i profilaktyczne ograniczanie jej ilości - w formie ciekawostki. Moim zdaniem to ważny temat.
*Sam rozdział przepisów podstawowych jest dla mnie napisany super i zasługuje na piedestał.
*W całej książce nie ma słowa o kostkach rosołowych - wszędzie podawane są odnośniki do bulionu rosołowego na stronie 86. Ogromny plus za to i pokłony za nie pójście na łatwiznę.
*Plusem również są odnośniki w potrawach do innych składowych przepisów. Jedynym momentem w którym to nie zostało zawarte było nieodesłanie do masła czosnkowego na stronie 120.
*Pozytywne jest również podawanie miar domowych. Moim zdaniem szkoda trochę, iż nie podano i gramatur i miar domowych - ale to już moje wymysły.
*Nie wiem czemu, ale produkty takie jak granat (strona 76), kalmary (124), pomelo (73), kapary(124) nie są pierwszą rzeczą która kojarzy mi się z kuchnią Polską. Na plus użycie agrestu w potrawie na stronie 138.
*Ogromnym dla mnie zdziwieniem było zalecenie smażenia na smalcu (strona 52-53), szczególnie z brakiem zaznaczenia pochodzenia tego smalcu.
*Plus za podawanie w praktycznie wszystkich potrawach - sposobu przygotowywania makaronowych jako al dente. Minus taki, że nie opisano czemu a to jest też ważne szczególnie dla diabetyków.
*Zalecanie diabetykom spożywania grejpfrutów bez zaznaczenia interakcji z lekami jest moim zdaniem błędem. Cukrzycy często spożywają duże ilości leków, czasami mogą to być leki nasercowe. Pomieszanie potrawy z grejpfrutem razem z lekami może być opłakane w skutkach.
*Krzywo patrzę również na dodawanie gotowej gałki lodów (148 strona) zamiast stworzenia własnego przepisu na zdrowe cukrzycowe lody - fajny sposób i pomysł na deser - zdrowy deser.
*Dodawanie cukru brązowego mija się trochę z celem bez wytłumaczenia jaki to powinien być cukier - szczególnie, że słyszy się iż cukier brązowy jest barwiony karmelem - nie jest w większości więc bogaty w substancje odżywcze i mniejszą ilość kalorii niż zwykły cukier biały.
*Ze strony praktycznej, w "od autorki" (strona 13) zaznaczono, iż potrawy robi się szybko. Szkoda, iż przy każdym przepisie nie ma podanego czasu jego przygotowywania (chodzi o całościowy czas przygotowania potrawy)
*Nie wiem w jakim celu został użyty makaron barwiony (strona 78) istnieje ryzyko, iż w takim makaronie użyte są sztuczne barwniki.
*Pozytywnie zaskoczyła mnie ilość warzyw używanych do posiłków - wielki plus.
*Brak zdjęć potraw jest minusem i to wielkim. Roladki z ryb to coś co zasługuje na zdjęcie.
*Wyliczenia wielki plus i wielka pomoc dla pacjentów.
*Czy przepisy są ciekawe i różnorodne- zaskoczyło mnie to, ale tak! Masa dobrych zdrowych i fajnych przepisów.
Czy więc polecam tą książkę? Tak, moim zdaniem to dobra książka. Moje "wymienione minusy" są tylko mikro-wycinkiem tej książki. Cena 19,99 jest ceną bardzo dobrą jak za tę pozycję. Polecam

Zacznijmy od pytania: czemu dodaje na półkę "przeczytane" właśnie tą pozycję? Bo ją przeczytałem od deski do deski. Nasuwa się pytanie: po co? Jestem dietetykiem, chciałem zapoznać się z stylem rozpisywania potraw oraz opisywaniem ich przygotowywania. Opiszę tę książkę z mojej strony - osoby z wyższym wykształceniem w dziedzinie dietetyki.
*Autorka podaje iż aktywność...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Sport, Dieta
    1
  • Kulinarne
    1
  • 2024
    1
  • Legimi
    1
  • Kuchnia 🥐
    1
  • Woblink
    1
  • Posiadam 💸
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kuchnia polska dla diabetyków


Podobne książki

Przeczytaj także