Święty mimo woli

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
religia
LubimyCzytać

Przełomowa biografia św. Franciszka z Asyżu, która oddzielając fakty od legendy, ukazuje prawdziwą historię jednego z najbardziej czczonych świętych chrześcijaństwa. Autor skupia się na człowieczeństwie Franciszka. Jego życie dowodzi, że świętość nie oznacza konieczności wyparcia się swojego człowieczeństwa ani też jakiegokolwiek do niego dodatku. W...

Przełomowa biografia św. Franciszka z Asyżu, która oddzielając fakty od
legendy, ukazuje prawdziwą historię jednego z najbardziej czczonych
świętych chrześcijaństwa. Autor skupia się na człowieczeństwie
Franciszka. Jego życie dowodzi, że świętość nie oznacza konieczności
wyparcia się swojego człowieczeństwa ani też jakiegokolwiek do niego
dodatku. W istocie świętość jest szczytowym osiągnięciem tego, co
auten¬tycznie ludzkie. I w tym oto miejscu przybliżamy się do
chrześcijańskiej tajemnicy Wcielenia.

Donald Spoto uzyskał stopień doktora w zakresie teologii na
Uniwer¬sytecie Fordham. Przez ponad dwadzieścia lat wykładał
religioznaw¬stwo, literaturę biblijną oraz mistycyzm chrześcijański.
Jest autorem kilkunastu książek, w tym biografii.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Odzio | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Może moja ocena nie do końca dotyczy samej książki ale pewnie ze dwie gwiazdki dostały się dodatkowo za głównego bohatera - Św Franciszka.
Szczególny to święty, którego przemiana życia przypomina trochę historię św Pawła. Człowiek, który odrzucił wszelkie atrakcje przełomu XI i XII wieku. Porzucił rodzinę, dom, pieniądze i przyjaciół aby skupić się na służbie innym i Bogu. Człowiek który wywarł wielki wpływ na kościół katolicki i stworzył od podstaw zakon franciszkański. Książkę czyta się jak powieść przygodową a to historia napisana przez życie szczególnego człowieka. Po jej lekturze już rozumiem dlaczego obecny papież, mimo że jezuita przyjął imię Franciszek. Mają wiele wspólnych cech takich jak wrażliwość na cierpiących i chorych ludzi, siłę woli do zmiany kościoła i otaczającego świata i dar kompresowania myśli do krótkich stwierdzeń czy wypowiedzi które mają siłę rażenia większą niż długie elaboraty