Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów

Wydawnictwo: W.A.B.
A passo di gambero: guerre calde e populismo mediatico

Eseje jednego z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych myślicieli i krytyków kultury, opisują polityczne, obyczajowe i kulturowe przemiany naszego świata w epoce globalizacji. Głównym tematem zbioru złożonego z felietonów i komentarzy publikowanych począwszy od 2000 roku jest regres cywilizacyjny, ogarniający zdaniem Eco nie tylko Włochy pod rządami Berlusconiego i populistycznych mediów, ale całą kulturę Zachodu. Żyjemy przecież w czasach, kiedy odżywa idea krucjat, na nowo podważa się teorię ewolucji, znów zaczęły się wielkie wędrówki barbarzyńców, wracają stare lęki. Z właściwą sobie bezlitosną przenikliwością i złośliwością autor wskazuje i analizuje kolejne niepokojące objawy regresu: powszechną ignorancję, za sprawą której walczymy z wrogami, których nie znamy, obskurantyzm w Kościele katolickim, nowoczesne zabobony, każące wierzyć w alchemię i templariuszy, nowe formy rasizmu. Ironia i dystans, ale i tradycyjne we Włoszech polityczne zaangażowanie intelektualisty, pozwalają Umberto Eco ostrzegać przed nowymi niebezpieczeństwami kryjącymi się w populistycznych tendencjach epoki mediów. Bo to, że nasza współczesna kultura kręci się w kółko (czy jak chcą inni "zjada własny ogon") jest, zdaniem Eco, wiadome od dawna. Pytanie zatem, czy nie poruszamy się idąc rakiem?

desaparecido | 2017-08-20
Na półkach: * Włochy, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Co prawda niewiele z tego zrozumiałem (winą za to obarczam spore braki w wykształceniu, moje głupactwo i chroniczne matolstwo oraz niedostateczną znajomość najnowszej historii Włoch), ale zakład to zakład - przeczytałem i raczej nie żałuję.

Dodam jeszcze głos jaki zabrał Eco w dyskusji o umieszczeniu w Konstytucji Europejskiej zapisu o chrześcijańskich korzeniach kontynentu:

"Czy Europa zawdzięcza swój rozwój wyłącznie kulturze chrześcijańskiej? Nie myślę tutaj o korzyściach, jakie odniosła w ciągu stuleci, przyswajając sobie zdobycze innych kultur, począwszy od hinduskiej matematyki, arabskiej medycyny czy nawet w kontaktach z najdawniejszym Wschodem, nie tylko w czasach Marca Polo, lecz także w epoce Aleksandra Wielkiego. Każda kultura asymiluje elementy kultur bliższych czy dalszych, ale potem wyróżnia się trybem ich przyswajania. Nie wystarczy powiedzieć, że "zero" zawdzięczamy Hindusom czy Arabom, jeżeli potem właśnie w Europie oznajmiono po raz pierwszy, że natura...

crimsong | 2016-08-17
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Wciąż aktualne eseje nieżyjącego już U Eco powstałe na początku minionej dekady. Krytyczna ocena współczesności, społeczeństwa a nade wszystko rządzących, w tym czwartej władzy. Bardzo wiele można dowiedzieć się o problemach trapiących współczesnego człowieka, jego ograniczeń i skończoności. Wszystko napisane znakomitym językiem. Nie wszystko przeczytałem jednym tchem, kilka esejów traktuje o włoskich problemach trudnych do zrozumienia z perspektywy naszego kraju. Mimo wszystko porównanie oceny ekipy Berlusconiego wg Eco do "naszych" wybrańców ludu może wydać się bardzo aktualne.Do tej pory nie przeczytałem " Zapisków..."

Monika | 2016-04-16
Przeczytana: 2010 rok

Zbiór dość lekko napisanych esejów włoskiego erudyty Umberto Eco dla polskiego czytelnika może wydawać się w tematyce zbyt odległy. Przed lekturą warto zapoznać się z historią Włoch ostatniego 30-lecia. Wiele cennych uniwersalnych obserwacji do odnalezienia dla wytrawnych czytelników.

AGNIESZKA | 2010-08-23
Przeczytana: lipiec 2009

Spodziewałam się po tej książce czegoś innego... Umberto Eco okazała się zatwierdziałym socjalistą i za każdym nowym esejem nic się nie zmieniało. Nudna książka, zajmująca tylko papier. Niech Pan Eco więcej takich książek nie wydaje, bo szkoda je czytać.

Marta B | 2011-12-15
Przeczytana: 06 grudnia 2011

Dzięki Emberto Eco można zapoznać się z wieloma sprawami politycznymi i społecznymi, o których taki normalny, nieoglądający wiadomości ignorant jak ja nigdy by inaczej nie usłyszał:) Fakt, że czasami musiałam szperać w internecie albo w słowniku, żeby zrozumieć, co autor chciał mi powiedzieć i dlaczego się z czegoś wyśmiewa, ale mimo wszystko jego styl pisania jest bardzo lekki i przystępny, więc lektura nie jest męcząca. To pewnie po prostu taki typ człowieka, który będąc bardzo wykształconym prawdopodobnie myśli, że wszyscy inni są tak samo wykształceni:) Trudno go za to winić:)

Becia | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

Akurat ja bardzo lubie styl Umberto Eco więc ksiązka mi sie podobała, mimo tego że dużo jest o polityce we Włoszech , która nie za bardzo mnie interesuje. Ale przyjemnie się czyta :)

Emina | 2016-08-21

Nie wiem, czy się cieszyć czy żałować, że ta książka jest wciąż tak aktualna. Tak czy siak przeczytane od dechy do dechy i Wam radzę to samo!:)

Jacek | 2015-03-19
Przeczytana: 2015 rok