Lekcja przed egzekucją

Seria: Demony
Wydawnictwo: G+J
A Lesson Before Dying
egzekucja, lata 40., śmierć, rasizm

Lata czterdzieste XX wieku, południe Stanów Zjednoczonych. Czarnoskóry chłopak Jefferson zostaje niewinnie oskarżony o zabicie białego właściciela sklepu i skazany na śmierć.

źródło opisu: G+J RBA Wydawnictwo, 2007

wkwiatki | 2012-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2012

ODEJŚĆ Z TEGO ŚWIATA JAK CZŁOWIEK

Nie wiem, czy wyszłam kiedyś z biblioteki z pustymi rękami, nie wiem. Zawsze gdy chcę oddać dwie książki, wracam z pięcioma i tak w kółko. Tę książkę zauważyłam "niechcący". Moją uwagę przykuł tytuł. "Lekcja przed egzekucją"... mocne. Uwielbiam takie książki, więc i ta znalazła się na moim stosisku. Czekała długo, aż raczę wziąć ją w swoje łaskawe ręce, ale doczekała się... A może doczekałam się ja? W każdym razie nie żałuję. To, że z jej zapoznaniem zwlekałam tak długo, też ma znaczenie. Może musiałam do tej książki dojrzeć? Dojrzałam, przeczytałam i niemal konam z zachwytu.

Książka o skazanym na śmierć (niesłusznie?) młodym Murzynie, którego na sali sądowej nazwano ś w i n i a k i e m . Popada on w głęboką depresję, toteż jego babcia prosi miejscowego nauczyciela - Granta Wigginsa - o interwencję, ba, ona żąda od niego wsparcia. Profesor nie ma pojęcia, co zrobić, by pomóc Jeffersonowi "odejść z tego świata jak człowiek", nie świniak -...

marrret | 2012-01-23
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Książka o ciekawej tematyce, niestety, kiepska forma realizacji pomysłu. Strasznie mi się dłużyło czytanie jej i myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że rozdział w formie pamiętnika bohatera skazanego na śmierć stanowi esencję całej książki i był to jedyny fragment, który cztałam z przyjemnością. A szkoda, bo treść zawiera ciekawe problemy współczesnego świata i gdyby były ujęte w bardziej interesujący sposób, oceniłabym ją dużo wyżej.

lisek616 | 2015-10-28
Przeczytana: 2013 rok

Książka dająca do myślenia, ukazuje niesprawiedliwość oraz stereotypy, które niestety utrzymują się po dzień dzisiejszy. Pokazuje nam jak w tamtych czsach stać się "człowiekiem" przed własną śmiercią, w końcu to kolor skóry i poziom wyuczenia pokazuje kto nim jest. Bardzo ciekawie ukazany smutny i ciężki temat, który łatwo się czyta i brnie przez rozdziały

anawa004 | 2012-08-24
Przeczytana: grudzień 2011

Jak nisko można się czuć będąc człowiekiem, jakim zbędnym, nikomu niepotrzebnym. O beznadziejności systemu, o przekonaniu, że tylko biały człowiek jest coś wart. Świetna. Do końca wierzy się, że jednak może...

Klaudia | 2012-08-23
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Zdecydowanie najlepsza jaką w ostatnim czasie czytałam! Gorąco polecam! ;))

oli | 2013-03-17

To moja pierwsza książka tego autora, zapewne nie ostatnia:)
"Lekcja..." jest książką nietuzinkową, oryginalną i jak się ostatnio dowiedziałam zekranizowaną - czyli moje drugie zamiłowanie co do filmów.
Książka ta opowiada prosto, bez zbytnich ubarwień los człowieka skrzywdzonego, oskarżonego, lecz pogodzonego ze swym losem. To próba uczłowieczenia przed egzekucją. Podczas czytania człowiek zadaje sobie mnóstwo istotnych pytań, skłania do refleksji itp. Bardzo dobra książka szczerze polecam!

Dafit1805 | 2016-11-26
Mart | 2016-08-16