Szpiedzy na moście

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Case of Colonel Abel and Francis Gary Powers
LubimyCzytać

Pasjonująca historia uczestnika zimnowojennej wymiany szpiegów, tematu najnowszego filmu Stevena Spielberga Most Szpiegów. Wczesnym rankiem 10 lutego 1962 roku James B. Donovan ruszył na środek mostu Glienicke - słynnego "mostu szpiegów", który wówczas łączył Berlin Zachodni ze Wschodnim. Razem z nim szedł Rudolf Iwanowicz Abel, arcyszpieg i...

Pasjonująca historia uczestnika zimnowojennej wymiany szpiegów, tematu
najnowszego filmu Stevena Spielberga Most Szpiegów.

Wczesnym rankiem 10 lutego 1962 roku James B. Donovan ruszył na środek
mostu Glienicke - słynnego "mostu szpiegów", który wówczas łączył Berlin
Zachodni ze Wschodnim. Razem z nim szedł Rudolf Iwanowicz Abel,
arcyszpieg i wieloletni szef sowieckiej siatki szpiegowskiej w Stanach
Zjednoczonych. Z przeciwnej strony zbliżał się, równie pilnie strzeżony,
Francis Gary Powers, pilot słynnego amerykańskiego samolotu
szpiegowskiego U-2, zestrzelonego przez Sowietów. Wymianę Powersa za
Abla wynegocjował Donovan.

Abel był uznawany za najbardziej zdolnego i skutecznego szpiega swoich
czasów. Jego proces, który rozpoczął się przed brooklyńskim Sądem
Okręgowym, a zakończył w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, ujawnił
zaskakujące metody działania i sukcesy sowieckich szpiegów.

James B. Donovan został obrońcą z urzędu Abla. Jego historię i proces
zrelacjonował z  pedantyczną zręcznością. Jest tu więc dokumentalna
relacja, uzupełniona o analizę psychologiczną postaci. To sprawia, że
Szpiegów na moście czyta się jak mroczny thriller.

źródło opisu: https://sklep.zysk.com.pl/szpiedzy-na-moscie.html

źródło okładki: https://sklep.zysk.com.pl/szpiedzy-na-moscie.html

MFJ | 2018-10-16

Lepsze od filmu bo napisane przez prawdziwego bohatera. Lepsze od powieści bo prawdziwe. Trzyma w napięciu.

Monika | 2017-06-04
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Zdaje się w ubiegłym roku miałam przyjemność obejrzenia filmu Most szpiegów z genialnym Tomem Hanksem w roli głównej. Film oparto na podstawie wskazanego wyżej tytułu. Autorem jest jeden z głównych baheterów całej tej historii, prawnik J.B.Donovan, obrońca radzieckiego szpiega Rudolfa Abla. Książka w sposób niezwykle szczegółowy opisuje nam przebieg procesu Abla, jak też pokrótce proces wymiany na złapanego kilka lat później w Związku Radzieckim szpiega amerykańskiego. Na podstawie jednej z najsłynniejszych spraw szpiegowskich mamy okazję zapoznać się z amerykańskim systemem sprawiedliwości, podejściem Amerykanów do kwestii naginania przepisów prawa przez FBI i życia w latach 50-tych nie tylko w USA, ale i w podzielonych Niemczech. Książka zawiera zdecydowanie więcej konkretów niż film, drobiazgowo analizowane są możliwości obrony Abla opartej na ewidentnym naruszeniu prawa do czwartej poprawki. Rozpatrywany jest problem, który zdaje się być aktualny również w czasach obecnych, tj....

enduraczek | 2016-10-29

Ksiazka pisana jak przygodowa lub thriller, totez wchodzi blyskawicznie. Ciekawa, w szczegolnosci obraz Abla.

anetapzn | 2016-03-08
Przeczytana: 08 marca 2016

Książka w arcyciekawy sposób opowiada historię procesu oskarżonego o szpiegostwo oficera sowieckiego wywiadu Rudolfa Abla.
Narratorem jest James B. Donovan, który w trakcie trwania II wojny światowej był głównym doradcą prawnym amerykańskiego wywiadu.
Abel był uznawany za najbardziej zdolnego i skutecznego szpiega swoich czasów. Był on wręcz wzorcem agenta wywiadu. Biegle posługiwał się kilkoma językami, znał się na wielu najróżniejszych dziedzinach życia i nauki, był doskonałym sportsmenem i radiotelegrafista. Dodatkowo był z wyglądu niezwykle pospolity. Ot taki Pan Nikt, twarz, o której natychmiast się zapomina. Wielki atut w pracy szpiega.
Abel założył w USA sowiecką siatkę szpiegowską, która bardzo prężnie działała. Śledztwo FBI trwało długo. W końcu Abel został aresztowany przez FBI w brooklyńskim hotelu, w 1957 roku. Nastąpiło to po obciążających go zeznaniach byłego współpracownika.
Jego proces, który rozpoczął się przed brooklyńskim Sądem Okręgowym, a zakończył w Sądzie...

Ewa Nowicka | 2016-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 lutego 2016

Historia Jamesa B. Donovana i Rudolfa Iwanowicza Abla pozostałaby kolejną zapomnianą opowieścią z czasów Zimnej Wojny, gdyby nie Steven Spielberg. Amerykański reżyser wziął na warsztat wspomnienia adwokata broniącego sowieckiego szpiega tworząc w zeszłym roku film „Most szpiegów”. Dzięki temu ukazało się także w Polsce wznowienie zapisków mecenasa Donovana, które po raz pierwszy zostały wydane w 1964 roku (czyli już w dwa lata po wydarzeniach, które rozegrały się na moście Glienicke). Niezwykle skrupulatna relacja z przebiegu procesu oraz wnikliwe sporządzone notatki adwokata to pozycja, którą czyta się jak prawniczy thriller.

(...)

Pożeracz | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Szpiedzy, napięcia międzynarodowe, obrońca strzegący litery prawa.
Potocznie postrzega się język prawniczy za niezrozumiały, ale James B. Donovan dał nam pasjonująca historię procesu sowieckiego szpiega, ale też odmalował obraz swoich czasów.

Autor jest postacią niezwykłą - w czasie IIWŚ oficer OSS, oskarżyciel pomocniczy w procesach norymberskich, ceniony w amerykańskiej palestrze obrońca. Donovan musi przerwać swój urlop, gdy dostaje propozycję obrony oskarżonego o szpiegostwo Rudolfa Iwanowicza Abla, którego tytułują pułkownikiem.
Nieczęsto możemy poznać motywacje "adwokata diabła", a tu wyjaśnienie jest jasne i kryształowo uczciwe - klient zasługuje na uczciwą obronę, co gwarantuje mu konstytucja, oraz ochronę praw osobistych wynikających z Karty Praw. Proces ten nie był procesem nad komunizmem, a nad jednostkowym przypadkiem szpiegostwa. Linia obrony jest równie ciekawa, oparta na nieprawidłowościach podczas zatrzymania i pogwałceniu Czwartej Poprawki. Teoretycznie znamy...

aggie | 2016-01-30
Przeczytana: 2016 rok

Kiedy myślę o szpiegach to czuję dreszcz niepewności, zawirowania przygód i moralne rozkojarzenie. Jako zagorzała fanka agento-szpiega 007, nie mam wielkiego złudzenia, że to zajęcie przypomina pławienie się w luksusie, zabawy z bronią oraz romanse z kordonem pięknych kobiet. Poza filmem (czy książką) większość historii szpiegowskich kończy się zupełnie prozaicznie: śmiercią, zapomnieniem, potępieniem, więzieniem. Zero efektów specjalnych. Całe życie szpiega to tak naprawdę żmudna, dość nudna praca, pełna podchodów i powtarzalności.

CAŁOŚĆ: http://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2016/01/kazdy-czowiek-ma-prawo-do-obrony-i.html