O dziewczynie która poślubiła lwa

Tłumaczenie: Krzysztof Masłowski
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Girl Who Married a Lion
978-83-7469-405-6
dziewczyna, ślub,

Zbiór opowiadań, których bohaterami są ludzie, zwierzęta i tajemnicze moce drzemiące wokół nich, oddaje bogactwo i różnorodność afrykańskich opowieści ludowych oraz szczególną magię ich korzeni duchowych: poczucie zjednoczenia ze środowiskiem naturalnym. Proste, zaskakujące i pełne humoru opowieści inspirowane folklorem Zimbabwe i Botswany potwierdzają talent literacki McCall Smitha i dowodzą jego miłości do Afryki, a przede wszystkim zachowują świeżość i żywotność pierwowzorów.

Mel | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

książkę tę bardzo dobrze czyta się w podróży (tramwaj, autobus, pociąg itp.). nie wymaga od czytelnika zbyt dużego skupienia, a w podróży zbytnio nie ma ku temu możliwości.
są to krótkie opowiadania niosące za sobą motto i refleksję.
muszę przyznać, że bawiły mnie trochę ich zakończenia. były takie... niewiarygodnie proste. trzeba przeczytać, żeby zrozumieć co mam na myśli ;) nie chcę tu zdradzać tej jakże ciekawej techniki zastosowanej przez pisarza.
autor nie zgłębia się zbytnio w uczucia bohaterów tych opowiastek. rzetelnie zdaje relacje z przebiegu wydarzeń niczym obserwator, a nie wszechwiedzący pisarz. ciekawy zabieg, ale z drugiej strony brakuje mi w tych tekstach jakiejś głębi, wzruszenia, uśmiechu. jest prosto, konkretnie.
pomimo tego serdecznie polecam dzieciom, młodzieży i dorosłym, ponieważ myślę, że każdy z nas znajdzie w tej książce opowieść zadedykowaną specjalnie dla siebie.

Katarzyna Mańkowska | 2016-07-27
sylwka336 | 2014-12-24