Piąta dyscyplina. Materiały dla praktyka. Jak budować organizację uczącą się

biznes, finanse
LubimyCzytać

Rozwinięcie koncepcji organizacji uczącej się sformułowanej przez Petera Senge w słynnej książce "Piąta dyscyplina".Ideę organizacji uczącej się z pewnością łatwiej opisywać, niż stosować. Opis nie jest jednak w stanie oddać całego bogactwa tej koncepcji - ujawnia się ono dopiero w praktyce, wtedy gdy z idei organizacji uczącej się uczyni się swą własną filozofię działania. Jak osiągnąć ten idealny stan? Niestety, nie ma tu prostych recept. Pomóc w tym może zapoznanie się z zawartymi w tej książce informacjami, technikami, analizami i barwnymi przykładami z życia. Wykorzystanie opisanych tu doświadczeń umożliwi zbudowanie organizacji uczącej się, czyli takiej, której członkowie świadomie rozwijają pięć dyscyplin:* mistrzostwo osobiste - dążenie do ciągłego doskonalenia się,* modele myślowe - umiejętność analizy, odrzucenia lub zmiany zakorzenianych w nas przekonań, nawyków i odruchów związanych z pracą i z firmą,* wspólna wizja - jasno sformułowany i konkretny cel organizacji, znany wszystkim jej członkom i skłaniający ich do ciągłego uczenia się,* zespołowe uczenie się - uznanie zespołu za nośnik potencjału intelektualnego większego niż łączny potencjał jego pojedynczych członków,* myślenie systemowe - zdolność myślenia w kategoriach całości zjawisk, procesów lub struktur.Przejrzysty układ i graficzne oznaczenia poszczególnych rodzajów tekstu pozwalają łatwo odnaleźć potrzebne zagadnienia - od podstaw teoretycznych i definicji używanych pojęć poprzez praktyczne rady i innowacyjne rozwiązania do ćwiczeń oraz krótkich recenzji interesujących pozycji książkowych dotyczących organizacji uczących się.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!