Sztuka cięcia drzew owocowych

Wydawnictwo: Hortpress
flora i fauna

W minionych 10 latach zaszły olbrzymie zmiany w formowaniu i cięciu drzew owocowych. zmiany te zostały podyktowane przez intensyfikację upraw sadowniczych, a głównie , przez gęste sadzenie drzew. Liczba sadzonych drzew na hektar wzrosła kilkakrotnie, od kilkuset do kilku tysięcy w zwartej rozstawie, nawet poniżej 1 m w rzędzie, zaczęto sadzić najpierw karłowe jabłonie i grusze, następnie śliwy i wiśnie, a ostatnio , także czereśnie. Intensywna uprawa w zwartej rozstawie drzew pestkowych jest rewolucyjna, ponieważ większość drzew jest nadal szczepionych na podkładkach silnie rosnących lub półkarłowych. Tam, gdzie nie ma karłowej podkładki, wzrost i rozmiary koron utrzymywane są w ryzach przez formowanie i cięcie. W książce tej Czytelnik znajdzie szczegółowe instrukcje formowania i cięcia koron najważniejszych gatunków drzew owocowych. Okładka: miękka, Rok wydania: 2003,

Wodnik23 | 2013-12-03