Bitwa na Morzu Koralowym

Wydawnictwo: Lampart

Bitwa na Morzu Koralowym była pierwszym morskim starciem, w którym okręty w niej uczestniczące nie oddały do siebie ani jednego strzału i nie obserwowały się wzajemnie wymianę ciosów zadawały samoloty starujące z lotniskowców. To właśnie lotnictwo pokładowe miało okazać się najgroźniejszą bronią w toczącej się wojnie na Pacyfiku. Dla okrętów liniowych, będących do tej pory podstawową siłą uderzeniową, wyznaczano teraz rolę pływających baterii, broniących lotniskowców i niszczących umocnienia nadbrzeżne. Bitwa na Morzu Koralowym, która obfitowała w dramatyczne decyzje dowódców i błędy popełnione przez obie strony, powstrzymała zwycięską japońską ofensywę na Pacyfiku.

ZygZag | 2017-01-04
Koszałek132 | 2016-08-21