Grzesznik

Okładka książki Grzesznik Tess Gerritsen
Okładka książki Grzesznik
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Albatros Cykl: Rizzoli/Isles (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Rizzoli/Isles (tom 3)
Albatros
2006-01-01
2006-01-01
Jerzy Żebrowski

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Dobry kryminał o ciekawej fabule z interesującym zwrotem akcji.
Dwie bohaterki o skrajnym spojrzeniu na życie i aparycji.
Dobra rozrywka, ale nie jest to nic co zapada w pamięć na bardzo długi czas.

Dobry kryminał o ciekawej fabule z interesującym zwrotem akcji.
Dwie bohaterki o skrajnym spojrzeniu na życie i aparycji.
Dobra rozrywka, ale nie jest to nic co zapada w pamięć na bardzo długi czas.

Trzecia z książek o detektyw Rozzoli. Cieszy mnie że autorka odeszła od tematyki zawartej w pierwszej i drugiej z książek serii. Ciekawe i zaskakujące rozwiązania nie zawiodły moich oczekiwań. Generalnie jakoś lepiej ją przyjęłam niż Chirurga i Skalpel...

Po "Skalpelu", który wydawał się powtórką z pierwszej części serii, tom trzeci wprowadza zupełnie nowe wątki. Punktem wyjscia jest tym razem śmierć dwu zakonnic. To znowu książka, od której nie można się oderwać, również za sprawą dwóch silnych kobiecych osobowości, fascynujących nie tylko w życiu zawodowym, ale też osobistym. Tym razem więcej Maury Isles, pani patolog, od której możemy poznać dużo interesujących, choć czasami makabrycznych, medycznych szczegółów.
Interesujący jest stosunek Gerritsen do religii, ciągle tropi jej mroczne strony, ale wydaje się przebijać przez to jakaś fascynacja.
Dawno nie czytałam tak wciągającej książki.

Świetna! To trzecia część serii i moim zdaniem do tej pory najlepsza

Świetna! To trzecia część serii i moim zdaniem do tej pory najlepsza

Po latach wrócił u mnie duet Isles i Rizzoli, czyli jeden z najlepszych i najmocniejszych cykli kryminalnych. Tess Gerritsen w Grzeszniku nie tylko zadbała o oprawę i nastrój powieści, ale również tak charakterystyczny dla niej mrok.

Zbliżają się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia i na ulicach Bostonu w pełni czuć zimowy klimat, który zewsząd daje o sobie znać. Zarówno dla detektyw Jane Rizzoli, jak i doktor Maury Isles okres ten jest trudny zwłaszcza, kiedy dostają wezwanie do klasztoru jako miejsca zbrodni. To w nim ofiarami padły dwie zakonnice. Jedna brutalnie zamordowana, druga w stanie agonalnym trafia do szpitala. Sekcja zwłok przynosi niespodziewane odkrycie, siostry zakonne nabierają wodę w usta, podczas gdy morderca może w każdej chwili ponownie uderzyć.

Każdy, kto chociaż raz zetknął się z mistrzynią thrillerów medycznych ten wie, czego można oczekiwać i dokładnie to dostaje. Skomplikowana zagadka kryminalna przybiera nie tylko makabrycznego wyglądu, ale wraz z rozwojem akcji rozgałęzia się. Rozchodzi i przybiera coraz nowy wygląd, a wszelkie wcześniejsze założenia znikają. Czytelnik zostaje unurzony w brudzie i złu kryjący się w ludzkiej duszy i z każdą stroną coraz bardziej w nim tonie. Tess Gerritsen emanuje okrucieństwem nie wprost. Makabreska przybiera bardziej wyrafinowany kształt i zamiast morza krwi i flaków, przejawia się na stole sekcyjnym. To, co doprowadza nieco do obrzydzenia, to opisy naruszonych kości, narządów i zwłoki ze wszelką cenę dążące pośród ciszy ambulatorium do ujawnienia prawdy o tym, czego doświadczyły. Autorka szokuje bestialstwem, do którego zdolny jest posunąć się człowiek i łatwością zniszczenia nie tylko ciała ale duszy i umysłu ofiary. Drapieżnik czyha niezauważalny, porusza się po cichu, to człowiek bez twarzy i pozostawiający po sobie spustoszenie za każdym razem, gdy atakuje. Zło przechadza się po korytarzach szpitala, po uliczkach miast i nawet klasztornych pomieszczeniach. Gerritsen buduje tak charakterystyczny dla niej nastrój niepokoju i osaczenia, niezależnie wprowadza w pułapkę, z której nie da się uciec. Nie unika kontrastów świętości z grzesznością, szlachetności z czystym zyskiem i brudnymi interesami, wręcz przeciwnie. Wyciąga je z niezwykłą umiejętnością, dozuje i rzuca do skonfrontowana się z nimi.

Zestawiając to z chararyzmatycznym duetem śledczych, obu na wskroś racjonalnych kobiet konfrontowanych z przeważającej części męskim światem, w którym poruszają się niezwykle sprawnie, daje mocno intrygującą całość. Nie tylko obserwujemy zawodowe zmagania Islas i Rizzoli ale wkraczamy z każdym tomem coraz głębiej w ich osobowość, emocje, bolesną przeszłość i rozterki. Grzesznik zaś idzie jeszcze o krok dalej. Stawia i domaga się odpowiedzi na trudne moralne pytania i roztacza całą paletę pokus, którym ulec może dosłownie każdy.

Muszę przyznać, że spotkanie z Maurą Islas i Jane Rizzoli za każdym razem wprowadza mnie do kryminalnego raju i nigdy nie wiem dokąd ostatecznie zawędruję. Właśnie owa niepewność tego w jakim kierunku podąży Gerritsen jest tym, co daje najwięcej emocji z lektury i frajdy.

Ach, żeby wszystkie kryminały były takie!
Książka jest nieodkładalna a Tess Gerrritsen genialnie pisze.
Wszystkiego jest tyle ile trzeba, jak trzeba i kiedy trzeba.
Nie mam uwag!
10/10

Ach, żeby wszystkie kryminały były takie!
Książka jest nieodkładalna a Tess Gerrritsen genialnie pisze.
Wszystkiego jest tyle ile trzeba, jak trzeba i kiedy trzeba.
Nie mam uwag!
10/10

Główna rola w tym thrillerze przypada bostońskiej lekarce sądowej Maurze Isles. Choć bezpośrednia przyczyna śmierci osób, których zwłoki musi kolejno badać wskazuje na zabójstwa, to co odkrywa na szczątkach jednej z ofiar zapowiada rozszerzenie scenerii zbrodni. I tak się dzieje.

Do pierwszego ataku mordercy, o którym się dowiadujemy dochodzi w żeńskim klasztorze w Nowej Anglii. Podczas gdy tropy w sprawie śmierci młodziutkiej nowicjuszki i jej nowo narodzonego dziecka wiodą w stronę środowiskowo-rodzinnej tragedii, odkrycie przyczyn zamachu na życie starszej zakonnicy wymaga sięgnięcia do jej przeszłości. Chodzi mianowicie o jej pobyt na misji Indiach w kolonii trędowatych, która parę lat temu uległa kompletnej zagładzie.

Jest to powieść o niesamowitym rozmachu, w której wątki społeczno-biznesowo-polityczne są misternie splecione z historiami miłosnymi dwóch głównych bohaterek, na dodatek delikatnie doprawionymi rozważaniami religijno-egzystencjalnymi. Jane Rizzoli też oczywiście odgrywa niebagatelną rolę - w śledztwie i w pogoni za mordercą, a także podejmuje życiowe decyzje, które mnie powoli do niej przekonują.

Natomiast Tess Gerritsen mnie do siebie przekonywać nie musi. Coraz bardziej ją lubię i podziwiam.

Patolożka, która znana jest ze swego dystansu, traci go w obliczu byłego męża i - nieoczekiwanie - księdza opiekuna zakonu żeńskiego. A detektyw staje przed życiowym wyzwaniem. Do tego obie mają pełne ręce roboty z zabójstwem dwóch zakonnic, ciałem w bagażniku i zdeformowanym ciałem okaleczonym. Dzieje się.

Nagle moje przeczytane książki to prawie wyłącznie te napisane przez Tess Gerritsen.
Przepadłam, szybko się czyta. Polubiłam bohaterki. Czekam z niecierpliwością jak potoczy się sprawa. Przede mną kolejna część, ale chyba trzeba odetchnąć ;)

Jak zwykle świetnie napisana, trzymająca w napięciu książka.

Jak zwykle świetnie napisana, trzymająca w napięciu książka.

• Tess Gerritsen
  • Kryminał