AUTYZM Od badań mózgu do praktyki psychologicznej

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
autyzm, kognitywistyka
ciasteczkowy_

Najnowsza książka prof. Ewy Pisuli poświęcona autyzmowi zawiera dogłębną refleksję dotyczącą teoretycznych fundamentów, czyli terminologii związanej z tym zaburzeniem i jego klasyfikacji, wnikliwy komentarz do danych epidemiologicznych oraz niezwykle szczegółową analizę aktualnego stanu badań w zakresie szeroko rozumianej charakterystyki autyzmu i jego przyczyn, a także bieżącej praktyki klinicznej. Liczba badań z udziałem osób dotkniętych autyzmem może wskazywać na to, że zaburzenie to zostało dość dobrze poznane. Autorka – pokazując, ile już wiadomo i jak można tę wiedzę wykorzystywać w codziennej pracy terapeutycznej – uświadamia czytelnikowi, jak wiele jest jeszcze niewiadomych, zwłaszcza w dziedzinie złożonej, wieloczynnikowej etiologii zaburzenia.

Najnowsza książka Ewy Pisuli stanowi szeroki i ciekawy przegląd aktualnych badań nad autyzmem. Jednocześnie cytowane w książce badania pokazują czytelnikom, jak złożonymi i wciąż pozostawiającymi wiele do wyjaśnienia są zaburzenia ze spektrum autyzmu (…). Ewa Pisula kolejny raz udowodniła, jak ciekawym zagadnieniem jest autyzm i jak wielkie wyzwanie stanowi on wciąż dla nauki, mimo tylu lat badań, jak niewiele wciąż wiemy o mechanizmach leżących u jego podłoża.
Joanna Grochowska, terapeuta, psycholog, Fundacja SYNAPSIS

źródło opisu: Wydawnictwo GWP, 2015

źródło okładki: www.gwp.pl

anika | 2018-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2018
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Dogłębna relacja z badań nad autyzmem, dla mnie jednak mało strawna. Jakoś nie przypadł mi do gustu styl książki i nie mogłam na dłużej skupić uwagi nad tekstem w rodzaju: "te badania mówią to, a tamte - tamto", dlatego czytałam małymi porcjami bardzo długo. Niewiele też wyciągnęłam nowych wskazówek do pracy z dziećmi autystycznymi, z jakimi ostatnio pracuję. Częściowo dlatego, że kilka porządnych szkoleń na ten temat za mną. Nie była to po prostu lektura dla mnie na ten moment, jednak osoby dopiero stykające się z autyzmem po przeczytaniu książki na pewno uzyskają obraz tego jak złożone jest to zaburzenie.

Northman | 2017-10-22
Przeczytana: 02 października 2017

Autyzm... w pigułce.

Ta książka to naprawdę porządne, napisane przystępnym językiem, bogate w informacje, a jednocześnie zwięzłe studium problematyki autyzmu. Pozycja ta w bardzo przekrojowy sposób podchodzi do omawianego problemu, wychodząc od kwestii teoretycznych, poprzez różnorodne badania, na praktyce psychologicznej kończąc. Coś w sam raz na początek dla osób chcących zgłębić omawianą problematykę.

Książki takie jak ta są bardzo potrzebne. Takie pozycje pomagają bowiem często pojąć właściwą istotę rzeczy. Autyzm jako taki wciąż jest czymś bardzo niezrozumiałym, odstręczającym... dla zwykłego człowieka - czymś po prostu dziwnym. A to tylko (jak to ładnie ktoś mi kiedyś powiedział) pewien problem, z którym należy się po prostu zmierzyć. I tyle - to tak naprawdę nic strasznego. Zgoda... na co dzień może być to ciężki kawałek rzeczywistości dla kogoś, kto musi się z tym mierzyć, lecz wszystko można w jakiś sposób oswoić... zmierzenia się z problemem też można się nauczyć....