Obraz własny życia w Polsce międzywojennej

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Obraz własny życia w Polsce międzywojennej
ReginaCatta

Wybór pamiętników i życiorysów przedstawicieli trzech największych pod względem liczebności warstw społecznych Polski międzywojennej - chłopów, robotników i inteligencji.Polskie instytucje badawcze zorganizowały w tym czasie szereg konkursów na życiorysy i pamiętniki: robotnika (1922), bezrobotnego (1931), chłopa (1933), społecznego działacza wiejskiego (1935) i lekarza (1937). Najwartościowsze prace publikowano, w ten sposób powstały zbiory pamiętników, zawierające bezcenny materiał historyczny, wydano także kilka autobiografii. Do niniejszej książki materiał wybrał i opracował Daniel Poliński.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Zbiór opowieści o swoim życiu różnych ludzi. Pokazuje okres międzywojenny wielowymiarowo. Zachwyca mnie tak bardzo że muszę mieć swój egzemplarz :D

ReginaCatta | 2015-11-15
Przeczytana: 2001 rok

Dzięki tej książce zaczęłam interesować się polskim międzywojniem, poszukiwać kolejnych źródeł w postaci życiorysów i wspomnień, bo tylko w ten sposób można naprawdę usłyszeć tych, których już dawno nie ma i próbować dotknąć świata, który już przeminął. Lubię do niej wracać,ostatnio w tym roku.
Książka została wydana w 1986r., a więc kryterium wyboru źródeł musiało być zgodne z ideologią ustroju PRL, ale niech nie zraża to Czytelnika! Przedwojenni autorzy pamiętników nie przewidywali przecież, że w przyszłości twór ów powstanie. Ich krytyka rzeczywistości międzywojennej jest ich ówczesną jej oceną, przyczyny której opisują nieraz emocjonalnie,a nieraz z rezygnacją, jako stan rzeczy, którego zmienić się nie da. Warto pochylić się nad ich losami, szczególnie że coraz mniej żyjących i pamiętających ten czas.