Platon. Prawda leży gdzie indziej

Cykl: Odkryj filozofię (tom 1)
Wydawnictwo: Hachette Polska
Platón. La Verdad Está en Otra Parte
platon, filozofia
filozofia, etyka
znk

Platon, urodzony pod koniec epoki Peryklesa, ma pełne prawo mienić się ojcem filozofii. W niezliczonych dialogach i słynnych mitach Ateński filozof po mistrzowsku postawił pytania, które miały się stać podstawowymi problemami tej dyscypliny. Sformułował też kategorie, które legły u podstaw myśli filozoficznej następnych dwóch tysiącleci.

źródło opisu: https://odkryjfilozofie-kolekcja.pl/#details

źródło okładki: http://dodatkiwkiosku.blogspot.no/2015/09/odkryj-f...»

michel | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018

Wejście w świat filozofii często bywa bolesne, jeśli człowiek od razu rzuci się na głęboką wodę lub zwyczajnie źle dobierze lektury. Mnie zdarzyło się to niejednokrotnie, przez co po przebrnięciu kilku tekstów najczęściej zwyczajnie zniechęcałem się do tej ważnej dziedziny literatury i życia.

Książka E. A. Dal Maschio wg mnie idealnie rozwiązuje powyższe problemy. Nie jest napisana suchym, naukowym językiem. Zamiast tego otrzymujemy żywą i poprowadzoną z werwą i humorem narrację, w której zawarto najważniejsze elementy filozofii platońskiej.

Ale nie tylko, ponieważ tytuł pokazuje również kontekst historyczny i społeczny, w którym przyszło żyć Platonowi. Nie mogło przy tym zabraknąć poruszenia tematu jego mistrza, czyli Sokratesa. Po tym wprowadzeniu autor skupia się już głównie na założeniach filozofa związanych z duszą, człowiekiem, moralnością i funkcjonowaniem państwa.

E. A. Dal Maschio bardzo zręcznie przeplata ważne teksty źródłowe z komentarzem oraz prostymi, czasami wręcz...

PiotrK | 2018-02-23

Prosty język, przystępne przykłady. Dla początkujących z filozofią - polecam.

Adrian Pezda | 2018-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2018

Wobec nowej serii Hachette miałem pewne obawy. Po pierwsze – ich cykle są przerażająco długie i kosztowne. Po drugie – a co będzie, jeśli zamówię prenumeratę, która okaże się chłamem? Trudno mówić o chłamie w kategorii filozofii i jej przedstawicieli, jednak w kategorii jej przedstawienia w cyklu jest to znacznie łatwiejsze. Po przeczytaniu pierwszej części wiem, że moja pierwsza obawa zamieni się w przyjemność, zaś druga – bezzasadnym lękiem.

Ważnym aspektem tego cyklu jest długość tomów. Jeśli mają ukazywać się co dwa tygodnie, muszą być nie tylko możliwe do przeczytania i zrozumienia w tymże czasie. Muszą zostawiać czytelnikowi także miejsce na inne lektury oraz życie. Przeczytanie pierwszej części cyklu zajęło mi kilka godzin, co jest w mojej opinii wynikiem idealnym – ani za krótkim, ani za długim. Ilość tekstu wydaje mi się też odpowiednia, by zrozumieć racje danego filozofa, wyciągnąć z nich naukę i czegoś się dowiedzieć.

Kolejną istotną rzeczą jest jakość opracowania. Bo...

Karakalla | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Ciekawie napisana. W skrócie omawia najważniejsze wątki i sedno filozofii Platona. Wyjaśnia pojęcie, omawia dzieła. Polecam dla początkujących.