Kant. Przełom kopernikański w filozofii

Cykl: Odkryj filozofię (tom 3)
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o.
Kant. El giro copernicano el sa filosofia
kant, filozofia
filozofia i etyka
znk

Sam Kant nie wahał się nazwać swojej filozofii „przełomem kopernikańskim” w dziejach myśli. Uważał bowiem, że stanowi on taki sam przełom w filozofii jak heliocentryzm Kopernika w naukach ścisłych. Kant jest bez wątpienia ojcem filozofii nowożytnej. Dzięki niemu dokonało się ostatecznie owo przesunięcie w kierunku subiektywizmu, które charakteryzuje filozofię po dziś dzień.

źródło opisu: https://odkryjfilozofie-kolekcja.pl/

źródło okładki: https://kolekcja-hachette.pl/

Adrian Pezda | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

Trzeci tom serii podjął próbę przedstawienia czytelnikom Kanta. Czy była to trudna sztuka? Autor przynajmniej dwa razy podkreśla, iż filozofia kantowska jest tak trudna w odbiorze, iż czytanie jego dzieł sprawia wręcz fizyczny ból. Kant pozostaje przy tym jednak jedną z najważniejszych postaci w historii filozofii. Nie o tym jednak powinienem pisać. Ważniejszym aspektem w recenzji jest odpowiedź na pytanie – „Czy autorowi książki udało się przekazać ideały filozofa dobrze?”.

Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli w tekście zachowano obiektywizm, jakakolwiek próba streszczenia doktryn Kanta w stu trzydziestu stronach powinna być uznana za śmieszną. Trzeci tom serii jest zdecydowanie trudniejszy w odbierze od pozostałych dwóch, które ukazały się do tej pory. Przyznam się, że wielu stron po prostu nie zrozumiałem. Nie pomogły też małe słowniczki pojęć, które książka prezentowała nam od czasu do czasu. Było ciężko przez to przebrnąć.

Wyłączając jednak mój brak obycia z...

Arexel | 2018-10-13
tzarofpoland | 2018-10-09