Sekret twoich oczu

Wydawnictwo: Białe Pióro
poezja
yky7kyuk

"Mimo że po pierwszej zwrotce "Uranowego zalewu..." pochopnie stwierdziłem, iż mam do czynienia z przeintelektualizowanym piórem i nadmierną kombinacją w stylu. Ochoczo jednak przyznaję się do błędu, albowiem już przy drugiej i trzeciej strofie moje postrzeganie poezji Tomasza Kowalczyka zmieniło się diametralnie o 180 stopni. A to za sprawą niebywałego wyczucia języka polskiego i fantazji w jego użyciu, za sprawą których Kowalczyk robi z polszczyzny prawdziwe dzieło sztuki. Z tak kapitalnie koronkowym, ażurowym wręcz układem liter, sylab, słów i wersów spotykam się bodaj po raz pierwszy! Podobnie jak i z tak żywym, fantazyjnym i kreatywnym, a przy tym niepretensjonalnym słowotwórstwem. Toż to rzecz wprost niespotykana!"
/Mateusz Koprowski Angora/

"Każdy z nas po trosze pozostaje dzieckiem przez całe życie, uciekając myślami do pięknego świata baśni niczym do "Tajemniczego ogrodu", by doznać niezwykłych wrażeń. Nie poskąpił ich czytelnikowi Tomasz Kowalczyk, wprowadzając go w zaczarowany świat swoich utworów. Znajdziemy w nich absolutnie unikatowe obrazowanie, zawoalowane treści ukryte w licznych symbolach, misternie skonstruowane metafory, pełne dżwięku i melodii strofy. Owa muzyka wyłania się z idealnie dobranych rymów. Wersy tętnią własnym przebogatym życiem. Płaczą, tęsknią, wołają, proszą, miłują lub... ulatują motylim szelestem. A wszystko wyrażone jest niezwykłą symboliką, bowiem autor jest przedstawicielem tego właśnie nurtu literackiego. Nie znaczy to jednak, że skorzystał z utartych wcześniej ścieżek. Wręcz przeciwnie, rzucił wyzwanie poetyckiemu światu i stworzył zupełnie odmienną symbolikę, w której aż się roi od zaskakujących oryginanoscią neologizmów. Tomasz Kowalczyk czerpie natchnienie z prawdziwej skarbnicy własnego serca, własnej wrażliwości. Świat przez niego postrzegany odzwierciedla stan duszy, podświadomości, gdyż ten własnie świat poeta uznaje za prawdziwy, a nie postrzegany zmysłami. Zatem w jego utworach natkniemy się na wiele zagadek, szyfrów, tajemnic, a zadaniem czytelnika będzie je odgadnąć, zrozumieć, rozszyfrować. Nie zawaham się stwierdzić (a nie jestem w tym stwierdzeniu odosobniona), że narodził się nam GENIUSZ na miarę stuleci!"
/Alicja Łuniewska filolog, poetka/

"Autor tomiku, to artysta widzący ostrzej. Trzyma w ręku poetycki aparat, wpływając swoją poezją niezwykle sugestywnie na nasze zmysły. Poezja sensualna, rozmalowana, momentami rozmyta w metafizyczny niepokój. Poezja elegancka, z odpowiednią estymą do otaczającej rzeczywistości. Dźwięczna, pisana według określonych wcześniej wzorów sylabotonicznych. Nie znam autora, ale będzie o nim głośno!"

/Agnieszka Krizel - nietypowerecenzje.blox.pl/

źródło opisu: Wydawnictwo Białe Pióro, 2015

Eudaimonia | 2016-01-27

Dawno już wzięłam rozbrat z poezją. Dawno ją pożegnałam, gdy po dwóch tomach Pawła Wojciechowskiego, które bez echa minęły i w nikim poza mną chyba nie rezonowały, po tym przełomie gwałtownym uznałam, że nie ma czego szukać u poetów rówieśnych i w prozie się ukryłam, i w prozie ocalenia poczęłam szukać. Stanisław Barańczak na osłodę mi został. I mistrzowie przebrzmiali, do których nikt nie wraca, odtrąceni, wyszydzeni, zapomniani.

Aż nagle w mrokach poetyckiej nocy gwiazda zajaśniała nowa, planeta tak gorejąca, że z niej galaktyka cała zdaje się wypromieniać. Nadzieją niepospolitej urody. Nadzieją dla rodzimej literatury, obumarłej i spłaszczonej w jednobrzmieniu.

I kto to do drzwi mistrzów odrzuconych zapukał? Kto wziął sobie, co mieli najlepsze i przetoczył przez głuche dekady do ponowoczesności? Kto się nie uląkł krytyki, kto sobie za nic miał szyderców? Kto Kasprowicza, Leśmiana i Lechonia w niebach dalekich ucieszył, piękno polszczyzny na nowo odkrywając? Kto ze...

Wioleta Sadowska | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

"Ktoś widział, jak kogoś, ktoś kiedyś przytulał,
Znam rzeczy, o które niebiosa się proszą".

Poezja w naszych czasach to niszowy obszar literatury, odsunięty na margines czytelniczego zainteresowania. W nurt ten idealnie wpisuje się liryka Tomasza Kowalczyka, którą czytać i polecać będą jedynie nieliczni. Tej poezji, tak różnej od znanych nam wierszy, nie można czytać jedynie w myślach, kontemplując każde słowo. Te strofy należy niewątpliwie czytać na głos, głośno i wyraźnie tak, by usłyszeć brzmienia słów, ich melodyjność i zabarwienie. Tak, moi drodzy, te elementy da się usłyszeć, a ten młody poeta postarał się to udowodnić.

Tomasz Kowalczyk, rocznik 1990 to poeta, pisarz i wielbiciel sztuki. Do tej pory ten młody twórca wydał zbiór wierszy pt. "Kontrasty", poemat trzynastozgłoskowy pt. "Stworzenie świata" oraz powieść poetycką pt. "Maszynopis z Kawonu". W internecie można znaleźć jego stronę autorską.

"Sekret twoich oczu" to zbiór poezji, 54 wierszy nawiązujących w swojej...

jc123 | 2015-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Fantastyczny czas spedzony z poezja Tomka Kowalczyka. Nowy swiat, do ktorego musimy wejsc otwierajac ksiazke uraczy nas geniuszem literatury, z ktora sie nie spotkalismy ani wczoraj ani dziesiec lat temu. Autor wprowadza nas w "swierszczace sekrety" , z ktorymi bedziemy wedrowac w "pluszu wszechgwiezdnym" by przebrnac przez "kostropaty swiat" zasluchany w "mysli listny powiew". To I jeszcze wiecej emocji czeka nas podczas lektury, w ktorej zagubienie nagle rymu przemija niezauwazone w nagromadzeniu slow, ktore ocierajac sie o nasze komorki mozgowe zmuszaja czasami do siegniecia po slownik. Z jak wielka latwoscia przechodzi sie z wersu do wersu tylko ten moze powiedziec, kto siegnie do kieszeni po pieniadze I kupi ten tomik poezji bo w bibliotekach podobno za malo jest egzemplarzy. Gratulacje z okazji wydania tak pieknego tomiku. "Sekret twoich oczu" jest sztandarowym tomikiem literatury polskiej XXI wieku I otwarciem mozliwosci jakie poezja moze dac nam nie tylko w swojej tresci...

bookworm | 2015-12-15
Przeczytana: 2015 rok

Gdyby Szymborska urodziła dziecko - na pewno nie byłby nim ten autor. Kolejna księga, kolejna przygoda, która skończyła się niepokojącymi uczuciami. Jedna tylko myśl przewierca się przez moją czaszkę - "o niebiosa, dlaczego wybrałyście akurat mnie, dlaczego mam doznawać tego błogosławionego łaskotu słów?". Wracając do pierworodnej tezy - autor, nie ma wyjścia, jest synem wszechświatów i dzięki niemu otworzyły się wrota nieznane temu parszywemu wiekowi, współczesności i białości. Odkąd posiadam tę pozycję, chcę tylko spacerować wśród sekretów.

hakaba | 2015-12-11

Puszy meszek, czy też mech grzybobrania, gdy las budzi się rosą z rana, ok nie umiem pisać, ale umiem doceniać wrażliwość poezji, co przenika trzewia i jest starsza od wrzechświata. Te kosmyki, co z matki praziemi wysyłają promyki. Polecać można papier toaletowy lub ziemniaki z biedronki. A to są słowa, pod którymi podpisuję dojrzałość neuronową.
Spróbujcie jeśli jesteście godni.

Maria Kowalczyk | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Kolejna świetna pozycja tego autora z tym, że w "Sekrecie twoich oczu.." Kowalczyk pokazuje, że poezja rymowana, sylabotoniczna może być lepsza i piękniejsza od wierszy białych. Długo by się tu rozpisywać nad każdym utworem, mnie się najbardziej spodobały: "Petronella", "Prześcieradła", "Kochamy nienawidzić", "Bezpośredni" oraz "Lśnienie". Widać, że melodyczność wiersza i pogłębianie formy znowu wraca w serca młodych twórców!

Zuzanna Zielonka | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

"Sekret twoich oczu" - kocham tę książkę za wiele rzeczy. Od czasów Leśmiana i Prousta takiej osoby, jak Tomasz Kowalczyk, nie było. Jego poezja - nasycona kosmicznym panteizmem oraz zagubieniem jednostki we wszechświecie pozaplanetarnym i tym duchowym - pokazuje nam, jak funkcjonuje człowiek we współczesnym świecie, który, mimo że od natury, przyrody i zjawisk wszechświatowych się odwrócił, to w głębi duszy i z całych sił do nich tęskni, i to sentymentem aż do szaleństwa. Pięknie rymowana poezja, nietuzinkowa forma godna i rozwijająca spuściznę Baudelaire`a, Valerego, Rimbauda oraz innych poetów zarówno tych przedwojennych, jak tych z XIX wieku. Polecam ten tom poetycki wszystkim osobom niegłupim i nieprzeintelektualizowanym, bo ci jej zapewne nie zrozumieją, zaś odczują ten tom ludzie, którzy kochają zanurzać się w nieskończoność istnienia. Na pewno się nie zawiedziecie! :)

Iliana | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

Nie każdy musi być miłośnikiem poezji, ale ten, kto po nią sięga, musi liczyć się z jej indywidualnym odbiorem. Taka jest właśnie poezja Tomasza Kowalczyka. Autor tomiku, to artysta widzący ostrzej. Trzyma w ręku poetycki aparat, wpływając swoją poezją niezwykle sugestywnie na nasze zmysły. Poezja sensualna, rozmalowana, momentami rozmyta w metafizyczny niepokój. Poezja elegancka, z odpowiednią estymą. Dźwięczna, jak gdyby użyto wzorów sylabotonicznych.

Zapraszam na całą recenzję: