Selekcja

Wydawnictwo: Magam
literatura piękna
Hobo

Piotr Bratkowski, „Newsweek Polska”, juror nagrody Nike o "Selekcji": Tej książce patronują Orwell i przede wszystkim Kafka. Obyczajowa opowieść o dziwnej przygodzie pewnego pracownika korporacji błyskawicznie zamienia się w „Selekcji” w oniryczną narrację o znikaniu świata, jaki znamy. Ale przecież poza tym jest to generacyjne rozliczenie pokolenia, które dorastało w PRL-u, a potem musiało zakorzenić się w nowej rzeczywistości

źródło opisu: Wydawnictwo Magam, 2015

zacofany-w-lekturze | 2016-06-17
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Hobo | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Totalne zaskoczenie. Na ogół z dystansem podchodzę do prozy tworzonej przez dziennikarzy, bo więcej w niej komentarza politycznego i publicystyki niż literatury. Zdarzają się też kryminały, pisane przez publicystów dla rozrywki i relaksu.
Tymczasem "Selekcja", którą dostałem w prezencie i po którą sięgnąłem bez większego przekonania, to kawał Literatury. Rasowej. A zarazem zaskakującej.
Ta powieść jest diagnozą przemian cywilizacyjnych w naszym świecie, obserwowanych z perspektywy osaczonej jednostki. Trochę to przypomina osaczenie Józefa K. w "Procesie" Kafki, ale tu bohaterem jest współczesny "korpoludek", nie urzędnik bankowy.
Kafkowski jest też nastrój. A może bliższy temu, co wykreował Philip K. Dick w "Ubiku" - świat, w którym już nie wiemy, gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna sen. Co jest prawdą, a co urojeniem.
Może w ogóle cała rzeczywistość jest tylko pozorem i złudzeniem, a prawdziwy świat i prawdziwe życie są gdzieś indziej. Tylko gdzie?
Wartka akcja przerywana...