8 (12 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
All the Light We Cannot See
niemiecki
Esmezja

Saint-Malo 1944: Marie-Laure, ein junges, blindes Mädchen, ist mit ihrem Vater, der am "Muséum National d'Histoire Naturelle" arbeitet, aus dem besetzten Paris zu ihrem kauzigen Onkel in die Stadt am Meer geflohen. Einst hatte er ihr ein Modell der Pariser Nachbarschaft gebastelt, damit sie sich besser zurechtfinden kann. Nun ist in einem Modell Saint-Malos, der vielleicht kostbarste Schatz aus dem Museum versteckt, den auch die Nazis jagen. Werner Hausner, ein schmächtiger Waisenjunge aus dem Ruhrgebiet, wird wegen seiner technischen Begabung gefördert, auf eine Napola geschickt und dann in eine Wehrmachtseinheit gesteckt, die mit Peilgeräten Feindsender aufspürt, über die sich der Widerstand organisiert. Während Marie-Laures Vater von den Deutschen verschleppt und verhört wird, dringt Werners Einheit nach Saint-Malo vor, auf der Suche nach dem Sender, über den Etienne, Marie-Laures Onkel, die Résistance mit Daten versorgt... Kunstvoll und spannend, mit einer wunderschönen Sprache und einem detaillierten Wissen um die Kriegsereignisse, den Einsatz des Radios, Widerstandscodes, Jules Verne und vieles andere erzählt Anthony Doerr mit einer Reihe unvergesslicher Figuren eine Geschichte aus dem zweiten Weltkrieg, und vor allem die Geschichte von Marie-Laure und Werner, zwei Jugendlichen, deren Lebenswege sich für einen folgenreichen Augenblick kreuzen.

źródło opisu: http://www.amazon.de/Alles-Licht-das-nicht-sehen/dp/3406667511

źródło okładki: http://www.amazon.de/Alles-Licht-das-nicht-sehen/dp/3406667511

Opinie czytelników (11993)
mclena | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2015 ✔
Przeczytana: 25 grudnia 2015

"Krocz ścieżkami logiki. Każdy skutek ma przyczynę, istnieje wyjście z każdej sytuacji. Do każdego zamka można dopasować klucz."

Będę pewnie zrugana przez cała rzeszę ludzi, którzy pokochali tę książkę, no ale każdy ma prawo do własnej opinii a o gustach się nie dyskutuje.

Książka ta wywołała we mnie sprzeczne emocje. Z jednej strony nie mogłam jej odłożyć i przejść do innej a z drugiej częściowo się z nią męczyłam. Podczas czytania nie poczułam więzi z bohaterami, ale kiedy przeczytałam ostatnią stronę i historia dobiegła końca poczułam jakby część mnie odeszła razem z nimi.

Nie chcę się tutaj rozwodzić nad samą fabułą, która jest bardzo dobrze przedstawiona w opisie książki i jest naprawdę fantastyczna. Nie jestem typem, który interesuje się historią - nie umiem powiedzieć dlaczego, po prostu nie jestem w stanie zapamiętać istotnych rzeczy, dat, nazwisk, co powoduje, że histroia jest dla mnie równoznaczna z udręką, dlatego, kiedy sięgam po książki z tego typu, to tylko...

Wioleta Sadowska | 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

"Po czterdziestu tygodniach sześć bilionów komórek przeciska się przez drogi rodne matki. Krzyczymy. Później atakuje nas świat".

Nagroda Pulitzera, zachwyty czytelników, entuzjastyczne recenzje pokazujące, że dla wielu to książka roku oraz wielkie odkrycie literackie. Nie dziwcie się więc, że miałam wobec tej powieści naprawdę duże oczekiwania. I niestety na oczekiwaniach się skończyło, bowiem o takim dużym zachwycie tą książką w moim przypadku mowy być nie może. Średniak – tak mogłabym podsumować to dzieło.

Anthony Doerr to amerykański pisarz, który zadebiutował w 2002 r. zbiorem opowiadań pt. "The Shell Collector", pierwszą powieść wydał natomiast w 2004 r. Autor otrzymał m. in. Barnes & Noble Discover Prize oraz nagrodę Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Powieść "Światło, którego nie widać" przyniosła mu otrzymaną w 2015 r. nagrodę Pulitzera. Doerr pisał tę książkę przez dziesięć lat.

Francuskie miasteczko Saint–Malo, położone nad Oceanem Atlantyckim. To właśnie tutaj...

Kiwi_Agnik | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

"Zapomnijcie o wygodach, sensem waszego życia stanie się obowiązek. Będziecie jeść ojczyznę i oddychać narodem"

Trudna, refleksyjna i pełna suspensów powieść, napisana bardzo plastycznym i pięknym językiem.
Postaci wyraziste i znakomicie wykreowane, a emocje im towarzyszące są tak wspaniale nakreślone, że całość to uczta dla miłośników pięknych opowieści o życiu, cierpieniu i tajemnicach.

Ta książka "potrzebuje" niesamowitego skupienia, dla tej książki trzeba mieć bardzo dużo czasu, od tej książki nie można się oderwać i tę książkę długo się pamięta.

Polecam.

Mała-Mi | 2017-09-25
Przeczytana: 24 września 2017

Nie poczułam mięty do Anthony-ego Doerr.
Nie poczułam też bluesa do "Światła którego nie widać".

Czego zabrakło? Myślę, że cierpliwości.
Nie dałam rady przeczytać jej do końca, dobrnęłam do 300 strony.
Do połowy książki nic się nie dzieje. Dowiedziałam się strasznie dużo o falach radiowych i to by było na tyle z rozwijającej się w żółwim tempie akcji.

Z książką czasami jak w sporcie- czasami zbyt długa rozgrzewka potrafi zepsuć właściwy start. Autor tak długo rozkręcał fabułę, że książka z każdą kolejną stroną męczyła mnie coraz bardziej.

Być może w dalszej części pojawiło się coś, co skłoniło tyle osób do wydania tak wysokich ocen. Na pewno jest coś, za co autor dostał nagrodę Pulitzera. Niestety zabrakło mi cierpliwości, aby to odkryć.

hanterkaa | 2016-05-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 29 maja 2016

"Światło,którego nie widać" to książka wyjątkowa,która została dopracowana pod każdym względem.Jej historia została przedstawiona z perspektywy kilku bohaterów,których losy mają spleść się w końcowym,rozstrzygającym momencie.Do tej historii trzeba dojrzeć.Dać jej czas,pozwolić sobie zagłębić się w treść.Podejść do niej z otwartym umysłem i sercem.Nie oczekiwać niczego,a po prostu brać to,co oferuje nam autor.Książkę tę polecam czytelnikom dojrzałym i chcącym się zmierzyć z trudną tematyką.Podczas lektury przyda się umiejętność czytania między wersami.To piękna i mądra historia z przesłaniem.

andzia12 | 2015-10-27
Przeczytana: 24 października 2015

Jednym słowem- niesamowita!
"Światło, którego nie widać" przeczytałam w ciagu jednego dnia, fabuła tak wciągnęła mnie, że nie mogłam oderwać się od książki.
Powieść ma bardzo orginalna i ciekawą formę. Na przemian przeplataja się obrazy Paryża podczas II wojny światowej. A w tym wszystki mała dziewczynka, która traci wzrok, a zna miasto na podstawie makiety.
Historia Marii-Laure i Wernera obrazuje dzieciństwo dzieci w czasie wojny. Jedno cierpi, bo traci ojca, a drugie zmierza się z ideologią nazizmu i wciagnięcia do Hitlerjugen.
"Światło, którego nie widać" zachwyca subtelna formą, fabułą i językiem. Uczta językowa dla czytelnika!
Polecam!

Aneta Wiola | 2017-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Otwórzcie oczy i popatrzcie na to, co możecie zobaczyć, nim zamkniecie je na zawsze".

Marie-Laure- dziewczyna, która w wieku sześciu lat straciła wzrok mieszka w Paryżu. Ojciec zbudował dla niej specjalny model miasta, aby mogła swobodnie poruszać się bez niczyjej pomocy. Marie-Laure uczy się samodzielnego życia, lecz niestety nie jest to łatwe, kiedy miasto jest bombardowane przez niemieckie wojska.
Wraz z ojcem ucieka do Saint-Malo, gdzie spędzi najważniejsze momenty w swoim życiu.

Werner Pfenning- Niemiec, który wraz z siostrą Juttą mieszka w sierocińcu. Werner jest marzycielem, lubi budować, naprawiać i fascynuje go świat nauki i liczb. Jego pasją jest radio, jest w tym tak świetny, że postanawia szkolić się pod tym względem i być pomocnym na wojnie nazistom.

"Życie to tak naprawdę czysta woda niesiona w złożonych dłoniach, trzeba z całych sił je chronić. Walczyć o nie".

Uff, przebrnęłam przez ŚWIATŁO KTÓREGO NIE WIDAĆ z męką.
Nie podważam tego czy książka zasługuje na...

Leeloo_Dallas | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

To najlepsza książka, jaką w tym roku przeczytałam. Jest w niej prawdziwe bogactwo emocji i wspaniały klimat. Styl pisarski jest wyjątkowy, plastyczny i poetyczny.
Fabuła wątku Wernera bardzo mnie interesowała, ponieważ dotyczyła nazistowskiej rzeczywistości i tego, jak ta rzeczywistość wnikała we wrażliwą duszę młodego człowieka.
Wątek Marie –Loure dostarczał mi możliwości obcowania ze światem zmysłami osoby niewidomej. I tu objawił się geniusz pisarski autora, ponieważ zmusił moją wyobraźnię do tego, abym ujrzała przedmioty i postaci w innych kolorach a o smaku brzoskwiń w syropie myślała nie jak o owocach, ale o słońcu zatopionym w cukrze.
Wernera i Marie oddzielają setki kilometrów i cały wszechświat wojny. Od pierwszych stron wiadomo, że tych dwojga połączonych jest magiczną nicią, która plecie się przez cała powieść. Nić napręża się coraz bardziej i oczekiwanie na to, kiedy i w jaki sposób los połączy bohaterów staje się wręcz nieznośne.
Wspaniale zbudowany został klimat...

kajsa | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Książka,niczym model miejscowości Saint-Malo,składa się z krótkich rozdziałów tworzących doskonale skonstruowaną całość.To opowieść o ludziach obdarzonych wrażliwością,posiadających swój własny wewnętrzny świat,których historia skonfrontowała z okrutnym i bolesnym doświadczeniem wojennym.
Na kartach powieści śledzimy losy dwojga głównych bohaterów-młodej niewidomej Francuzki,Marie-Laure i niemieckiego chłopca z sierocińca, Wernera,który dzięki swym wybitnym uzdolnieniom trafia do nazistowskiej szkoły technicznej.
Co łączy tych dwoje? Wydawałoby się,że nic.Są przecież przedstawicielami wrogich narodów,stoją po dwu stronach barykady.
A jednak... Z jednej strony rozmaite ograniczenia wynikające co prawda z różnych powodów, jak fizyczność czy status społeczny,z drugiej zaś wielka wrażliwość i chęć poznania tajemnic otaczającego świata, mimo przeszkód i barier.
Niemal w zakończeniu powieści Anthony Doerr zamieścił zdanie: "Co wojna zrobiła z marzycielami..." Wielokropek jest...

Koralina | 2015-10-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Pulitzer
Przeczytana: 02 października 2015

„Światło, którego nie widać” - niesamowita, ujmująca i oryginalna powieść poruszająca najdelikatniejsze struny duszy…

Najpierw przyciąga wzrok piękną okładką w odcieniach szmaragdu i błękitu, a potem, angażując inne zmysły, pochłania całkowicie.

Ma w sobie coś z misternie skomponowanej mozaiki. Jej maleńkie, precyzyjnie dobrane elementy to poszczególne specyficznie krótkie rozdziały niosące z sobą jakiś niezwykły ładunek emocjonalny. Po przeczytaniu zaledwie kilku stron poczułam, że już mnie nie ma - jest tylko ta OPOWIEŚĆ!

Opisane w niej wydarzenia rozgrywają się we Francji i w Niemczech na przestrzeni wielu lat, jednak najważniejsze z nich mają miejsce w sierpniu 1944 roku w Saint-Malo na wybrzeżu Bretanii. To tam bowiem splączą się – prowadzone przez narratora niemal równolegle – losy dwojga głównych bohaterów, Francuzki Marie-Laure LeBlanc i żołnierza elitarnej jednostki Wehrmachtu Wernera Pfenninga.

Ciekawie rozpisane retrospekcyjne obrazki z ich życia i...

zobacz kolejne z 11983