Malowany człowiek: Księga I

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Cykl Demoniczny (tom 1.1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 342
1 649
1 349
The Painted Man

Zaszczuta i zdziesiątkowana ludzkość przeklina noc. Z każdym zmierzchem, w oparach mgły, nadchodzą opętane żądzą mordu bestie. Przerażeni ludzie chronią się za magicznymi runami. Usiłują wymodlić dla siebie i najbliższych kolejny dzień życia. Rzeź ustaje bladym świtem, gdy światło zapędza demony z powrotem w Otchłań. Rosną odległości między pustoszejącymi osadami. Wydaje się, że nikt ani nic...

Rosną odległości między pustoszejącymi osadami. Wydaje się, że nikt ani nic nie zdoła powstrzymać otchłańców, kładąc tym samym kres zagładzie. W tym dogorywającym świecie dorasta troje młodych ludzi. Bohaterski Arlen, przekonany, że większym od nocnego zła przekleństwem jest strach przepełniający ludzkie serca. Leesha - jej życie zrujnowało jedno proste kłamstwo - nowicjuszka u starej zielarki, bardziej chyba przerażającej od krwiożerczych potworów. I Rojer, którego los na zawsze odmienił wędrowny minstrel, wygrywając mu na skrzypkach skoczną melodię.

Tych troje ma coś wspólnego - są uparci i przeczuwają, że prawda o świecie nie kończy się na tym, co im powiedziano. Czy odważą się jej poszukać, opuszczając chroniony runami azyl?

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2008]

Juanhijuan | 2016-11-04
Przeczytana: 30 marca 2015

„Dzień należy do ludzi, noc do demonów. Podzielony świat, w którym nie można oddalić się od chronionego runicznymi znakami miejsca, by zawsze zdążyć doń przed zmrokiem."

Książka trafiła w moje ręce z polecenia. Opis jaki został mi przedstawiony przez znajomego w pierwszej chwili mnie nie przekonał, a dodatkowo byłem w trakcie lektury jednego z moich ulubionych cyklów. Po zakończeniu bieżącej, w tym czasie, lektury trafiłem w tzw. martwy punkt. Nie miałem aktualnie nic na swojej „To read list”, więc postanowiłem jednak dać szansę książce pt. „Malowany człowiek”. Jest to powieść fantasy wydana po raz pierwszy w 2008 roku przez debiutującego wtedy autora Petera V. Bretta. Jak sam kiedyś stwierdził nie liczył na to, że książka trafi do wielu odbiorców i będzie miał z tego konkretne pieniądze wystarczające do utrzymania, jak widzimy stało się dokładnie inaczej. Co więcej, planowana jest również ekranizacja „Cyklu Demonicznego”, czyli serii w której skład wchodzi „Malowany Człowiek”....

Beata | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Rewelacyjna powieść fantasy. Kolejna, która tak zaciekawia, że nie pozwala oderwać się od czytania (w tym wypadku słuchania podczas długiej podróży). Mroczny, brutalny świat opanowany przez demony. Przed nimi chroni tylko światło słoneczne i runy. W takim to świecie dorasta trójka bohaterów: Arlen, Leesha i Rojer. Ich losy są różne, nie łączą się, ale co będzie dalej? Ja z niecierpliwością biorę się za dalszy ciąg...

Canis | 2016-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

"Niech więc marnuje swój czas - powiedział, gdy demon zawył z wściekłości i niemocy. - Nie dostanie mnie."

W "Malowanym człowieku" fabuła podzielona jest pośród trójkę bohaterów - Leeshę, Arlena i Rojera - akcja toczy się od ich dzieciństwa, poprzez dojrzewanie i poważne życiowe wybory. Żyją oni w różnych środowiskach, ale łączy ich jedno - wszyscy zostali w jakiś sposób skrzywdzeni przez demony. Wspomniane przeze mnie istoty, nazywane także jako "otchłańce", atakują ludzkość po zapadnięciu zmroku... Jedyną znaną metodą na ochronę przed bestiami stanowią kręgi runiczne, tworzące magiczną barierę przez którą nie potrafią przedostać się demony. Ludzkość, zapędzona do kąta każdej nocy drży ze strachu, a w dzień przygotowuje się na kolejny atak.

Bardzo ciekawym zabiegiem, który wyjątkowo przypadł mi do gustu, było podzielenie akcji pośród trójkę bohaterów. Co kilka rozdziałów teleportowaliśmy się w inne miejsce, do kolejnej osoby, jednak akcja ani na moment nie zamierała. Każdy...

Marduk | 2016-10-28

Po przeczytaniu kilkunastu (-dziesięciu) opinii na LC musiałem sięgnąć po pierwszą część ‘Cyklu Demonicznego’. Po lekturze pozwolę sobie i ja dołożyć swoje skromne trzy grosze. „Malowany człowiek. Księga I” to książka bezwzględnie dobra. Właśnie – dobra. Nie – rewelacyjna czy genialna, ale po prostu dobra. Brett pisze bardzo sprawnie, powodując że czytanie absolutnie nie nudzi. Nie wiedząc co wydarzy się w ‘Księdze II’, to podejrzewam że w tej części mamy zapewne do czynienia z preludium tego, co będzie miało miejsce w kontynuacji (np. dodam, że cały czas myślę skąd taki a nie inny tytuł, bo ta część nie zdradza absolutnie nic w tym aspekcie).
Od razu zabieram się za ‘Księgę II’ i kolejne przygody Arlena, Leeshy i Rojera, a stopniowo mam w planach zagłębić się w cały ‘Cykl Demoniczny’ Bretta. Już po tej odsłonie wiem, że warto.
Solidne, bardzo mocne sześć gwiazdek.

Agata | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Dawno nie czytałam tak dobrej książki! Świat pełen demonów wciąga tak, że nie można się od niego oderwać. Brak zbędnych opisów i prosty język sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem, a zakończenie sprawia, że chce się jeszcze więcej. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana, ale nie oznacza to, że historie trzech bohaterów są nudne. Wręcz przeciwnie! Gorąco polecam!

Villiana | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

„Tylko głupiec nie wie co to strach.”

Jestem absolutnie zachwycona. Nie spodziewałam się, a jednak ta książka trafiła idealnie w mój gust i zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Autor opowiada historię trójki dzieci, Arlena, Leeshy i Rojera, żyjących w czasach, kiedy ludzkość została zdziesiątkowana przez Otchłańce, potwory ciemności atakujące po zmroku. Ludzie chronią się w swoich domostwach strzeżonych magią i każdej nocy modlą się, aby przetrwać do świtu. Historie tych młodych ludzi, opowiadane każda z osobna, przedstawiają ich charaktery, pragnienia, ich zmagania się z rodziną i otoczeniem, pokazują ich problemy dorastania w świecie, gdzie nie tylko Otchłańce są okrutne, ale bywają też i ludzie.

Dla mnie, wszystko było w tej książce ciekawe. Począwszy od wykreowanego świata, po każdą jedną opisaną w książce postać, każda była bardzo realna i wiarygodna, nawet postacie drugoplanowe, do każdej jednej osoby zdążyłam poczuć jakieś emocje, od ogromnej sympatii, przez rozbawienie,...

Fene | 2014-06-21

Myślałam, że więcej mogę się po niej spodziewać. Fakt, fabuła jest dość dobrze obmyślona, ale momenty, w których autor przerywał były dla mnie irytujące.

Zaczynając czytać tą książkę nie nastawiałam się na nic wybitnego, ponieważ zawsze mam sceptyczne nastawienie do pozycji, którymi wszyscy dookoła się zachwycają. Zaczęłam ją czytać jako taką lekką odskocznię od ambitniejszej literatury - miał być jeden rozdział na spróbowanie i nagle ocknęłam się w połowie książki nie chcąc się od niej odrywać. Zostałam więc pozytywnie zaskoczona i cieszę się, że jednak po nią sięgnęłam.

Koncepcja świata jest ciekawa i świeża - mamy tu do czynienia ze światem w którym po zmroku ludzie muszą chować się w odpowiednio zabezpieczonych runami schroniskach, żeby przeżyć, ponieważ wtedy świat we władanie biorą otchłańce, czyli demony, mordujące bezlitośnie każdego kogo nie chronią runy. Autor tutaj ciekawie wykorzystał motyw naturalnego lęku człowieka przed ciemnością.

Główni bohaterowie - Arlen, Leesha i Rojer, nie da się ich nie polubić, łatwo też wczuć się w ich sytuację i zrozumieć co nimi kieruje. Poznajemy ich jako dzieci, które wraz z rozwojem...

raya | 2011-02-22
Przeczytana: 2011 rok

Po raz drugi przeczytałam ,,Malowanego Człowieka". Wreszcie postanowiłam wziąć się za następne tomy. Moje zdanie na temat tej powieści się nie zmieniło. Nadal uważam ją za dobrą.

,,Malowany człowiek" to dobra książka. Jest dobra akcja, dobrzy bohaterowie, dobry język, dobra fabuła. Wszystko jest ,,dobre". Nie potrafię odnaleźć jakiś ogromnych mankamentów, ale również nie widzę żadnych ,,świetnych" cech.

Malowanego Człowieka przeczytałam rok temu i co jest bardzo zabawne, nie pamiętałam nic. To książka o której się szybko zapomina. Powodem jest jej jednolitość.

Moją ulubioną bohaterką była Leesha. Spodobała mi się jej historia, zaradność. To dzięki niej oceniłam wyżej książkę. Następne tomy przeczytam tylko ze względu na moją ciekawość jej losów.

Podsumowując, ,,Malowany Człowiek" to książka dobra, ale w ogóle nie zapadająca w pamięć. Idealna kiedy nie mamy dużo czasu i poszukujemy przeciętnej powieści. Polecam!

fiNka | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Pierwsza połowa ksiazki, pomimo tego, ze mi sie nawet spodobała, nie wywarła na mnie jakiegoś oszałamiającego wrażenia. Za to druga połowa odpracowala z nawiązką średnio obiecujący początek. Sprawiła nawet, ze na jakiś czas porzuciłam Pieśn Lodu i Ognia (!) i z wielka ciekawością sięgam po tom drugi.
Miłośnikom gatunku na pewno sie spodoba.