Malowany człowiek: Księga I

Okładka książki Malowany człowiek: Księga I Peter V. Brett
Okładka książki Malowany człowiek: Księga I
Peter V. Brett Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Demoniczny (tom 1) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
Cykl Demoniczny (tom 1)
2008-12-01
Marcin Mortka
Demony Fantastyka Arlen Malowany Człowiek Pustynna Włócznia

Poniższa recenzja pochodzi z mojego Instagrama:

Witajcie 🙋‍♂️ Dziś chciałbym przedstawić Wam krótką recenzję jednej z moich ulubionych książek wchodzącej w skład "cyklu demonicznego" pt. „Malowany człowiek".

Serdecznie zapraszam do lektury!

„Malowany Człowiek” to fascynujący debiut Petera V. Bretta, który wciąga czytelnika w mroczny i niebezpieczny świat.

W przedstawionym świecie ludzkość jest nękana przez demony, które nocą materializują się, opętane żądzą mordu atakują ludzkie siedliska. Ludzie chronią się za pomocą magicznych run, które kreślą w obrębie swoich zabudowań. W takich właśnie realiach dorasta troje młodych bohaterów: Arlen, Leesha i Rojer. Każde z nich ma swoje tajemnice i marzenia, każdy pragnie czegoś innego, ale łączy ich upór i przekonanie, że prawda o świecie nie kończy się na tym, co im powiedziano. Czy odważą się jej poszukać, opuszczając chroniony runami azyl?

Peter V. Brett wciąga czytelnika od pierwszych stron. Jego opisy są wizualne, dynamiczne i pełne napięcia. Świat Malowanego Człowieka jest różnorodny i oryginalny, a postacie są głęboko wykreowane. Mamy tutaj coś w rodzaju przedstawienia odrębnych kultur oraz społeczeństw. Zielone krainy, które od razu przywodzą na myśl kulturę europejską, oraz Krasję, pustynny kraj, który wywołuje u czytelnika orientalne skojarzenia.

Bohaterowie są złożeni, pełni wewnętrznych konfliktów. Niektórzy z nich przechodzą ogromną metamorfozę pod wpływem tragicznych wydarzeń. Inni wiodą bardziej komfortowy i spokojny żywot, lecz... pod dyktando otaczających ich ludzi. Jednakże bez względu na wszystko z łatwością można nawiązać więź i sympatię do nich (chociaż przyznam Wam szczerze, że Leesha początkowo mocno mnie irytowała).

Podsumowując “Malowany Człowiek” to wciągająca, krwista i mroczna opowieść o walce z demonami, ale także z własnymi słabościami. Odwadze, przyjaźni i poszukiwaniu prawdy. Polecam serdecznie tę książkę wszystkim miłośnikom dark fantasy!

Poniższa recenzja pochodzi z mojego Instagrama:

Serdecznie zapraszam do lektury!

„Malowany Człowiek” to fascynujący debiut Petera V. Bretta,...

Czytałam to lata temu jako smarkula.
Pamiętam trzy rzeczy:
1. Potwornie się wynudziłam nudnym, generycznym światem.
2. Bohaterka po gwałcie kilka stron później uprawia seks z głównym bohaterem. Drodzy autorzy: ofiary gwałtów nie szukają uleczenia w magicznych penisach waszych bohaterów - kiedy się tego w końcu nauczycie?
3. Wszędobylski seksizm i opisywanie piersi dziewczynek (czytaj: pedofilia - nazywajmy rzeczy po imieniu).
Nawet po latach, gdy myślę o tej książce ściąga mnie obrzydzenie do autora i jego głównego bohatera.

Czytałam to lata temu jako smarkula.
Pamiętam trzy rzeczy:
1. Potwornie się wynudziłam nudnym, generycznym światem.
3. Wszędobylski seksizm i opisywanie piersi...

Zachęcona opisem książki i wysoką oceną na portalu postanowiłam dać 'Malowanemu człowiekowi' szansę. Otwarcie serii zrobiło na mnie spore wrażenie. Ciekawie wykreowany świat i pełnokrwiści bohaterowie, których da się lubić.

Piszę tę opinię, mając już całą serię za sobą i z bólem serca stwierdzam, że tom 1 był najlepszym z całego cyklu. Przy każdym kolejnym poziom mojego zachwytu drastycznie spadał...

Bardzo ciekawa fabuła. Autor płynnie pcha akcję do przodu bez zbędnych nużących opisów. Całość bardzo spójna. Nawet największy entuzjasta fantasy nie znajdzie sprzeczności w tej książce. Od początku, gdzie poznajemy otchłańców po zmierzchu i ludzi pogrążonych w strachu, do końca, gdzie pojawia się odwaga i nadzieja na zwycięstwo, odczuwamy wraz z bohaterami i wraz z nimi uczymy się. Świat otchłańców i runów to świat ciekawy, pełen pytań, a odnajdywanie odpowiedzi wraz bohaterami to sama przyjemność.

Naprawdę dobry początek świetnej serii pióra Petera V. Bretta. Jest to fantasy osnute w świecie, gdzie ludzkość przed mrokiem nocy i tym, co warz z nim przychodzi, kryje się za murami magicznych osłon runicznych. Nikt nie myśli nawet o tym, aby spróbować walczyć z czającymi się w ciemności potworami, do czasu, aż jeden chłopiec, tracąc wiarę w ojca ma dość chowania się za drżącymi ścianami i postanawia opuścić dom i ruszyć na poszukiwanie sposobu na walkę z polującymi na ludzi otchłańcami.

Zapowiada się naprawdę ciekawie, należy jednak brać pod uwagę, że jest to seria o sporej objętości i może nie każdemu przypaść do gustu.

Książka bardzo dobra oraz trzymająca w napięciu, przekład bardzo przejrzysty, czyta się szybko i płynnie.

Kiedyś nuż to przeczytałem i jakoś nie dołączyłem do chóru zachwytów. Teraz, wiele lat później, zasiadłem do książki ponownie… i nadal mam ambiwalencję. „Malowanego” przeczytałem szybko, bo Peter Brett nie pisze źle - nie ma tu ozdobników, to literatura nastawiona na pchanie fabuły do przodu. Ciekawy jest świat przedstawiony, cała ta konstrukcja należącego do ludzi dnia i demonicznej nocy. Ale są też takie miejsca, gdzie się nadal krzywiłem - Peter Brett nie zna zasady „show, don’t tell” i często musi nam dokładnie wytłumaczyć, że Arlen chce tego, a Leesha poczuła tamto. No i większość tych bohaterów utworzona jest na jednej cesze charakteru, trudno tu znaleźć jakieś niuanse.
6,5/10

Genialna seria, nie tylko dla fanów fantasy :)

Genialna seria, nie tylko dla fanów fantasy :)

Bardzo przyjemna książka, ciekawe przedstawienie bohaterów, chętnie sprawdzę co czeka mnie w następnych tomach.

To co było opisywane w pierwszym tomie, czyli 3 osobne historie, tu, wraz z rozwojem akcji łączyły się w jedną wspólną.

Każdy z bohaterów ma swoje umiejętności, które dostrzegł na jakimś etapie swojego życia. Te, które zaważyły na ich losie i pozwoliły uratować dziesiątki istnień przed otchłańcami. Były mniej lub bardziej przydatne, ale dobrze wykorzystane miały dużą moc.

Czegoś mi zabrakło. Akcja zdawała się być dość monotonna - może przez ciągłe opisy ataków otchłańców, czy opisy każdego uderzenia. Szczegółowe wątki miłosne i te trochę "mniej miłosne" średnio pasowały do klimatu. Szczerze mnie odrzucały.
Ciekawa końcówka, współpraca bohaterów i motyw wzbudzenia woli walki. No i rysunki.

Peter V. Brett Malowany człowiek. Księga II Zobacz więcej
Peter V. Brett Malowany człowiek. Księga II Zobacz więcej