Sarmacki republikanizm między prawem a bezprawiem

Wydawnictwo: Erica
historia
Sławosz

Książka obala mity o przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Demaskuje fałsz dotyczący ustroju państwa oraz szlachty polskiej, która, zdaniem autora, miała przywileje podobne do praw i wolności obywateli Polski po 1989 r. Młode spojrzenie na historię opisane lekkim piórem zdecydowanie różni się od poglądów innych historyków, co sprawia, że publikacja skłania do refleksji nad postrzeganiem Sarmatów...

Młode spojrzenie na historię opisane lekkim piórem zdecydowanie różni się od poglądów innych historyków, co sprawia, że publikacja skłania do refleksji nad postrzeganiem Sarmatów i nas samych - Polaków w XXI wieku.

„[…] w postrzeganiu historii Polski przedrozbiorowej posługujemy się pewnymi utartymi schematami. Patrzymy na Rzeczpospolitą przez pryzmat rozbiorów, co rodzi przekonanie o nieuchronności upadku tamtego państwa, w którym wszystko i wszyscy prowadzili do smutnego finału. Dlatego w szlachcie widzimy egoistów i awanturników, w przywilejach i wolnościach – swawolę i prywatę, w królu – wyraziciela racji stanu, ale – niestety ‒ bez dostatecznie silnej władzy, w prawie – bezprawie, w sarmatyzmie – ideologię chwalącą ksenofobię i obskurantyzm, wreszcie w Rzeczypospolitej – zacofane państwo, które ze swoimi oczywistymi wadami musiało upaść”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoerica.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoerica.pl

Konstanty Pilawa | 2016-09-21
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Cel publikacji jest jasno określony – walka z negatywnymi wyobrażeniami na temat sarmatyzmu. Choć samo pojęcie nie pojawia się w książce ani razu, to wydaje się, że definicja sarmatyzmu jako unikatowej w skali europejskiej formacji kulturowej nawiązującej do rzymskiej tradycji prawa i greckiego rozumienia moralności byłaby Witczakowi bliska. Mam nadzieję, że tego typu poglądy są lub będą reprezentatywne dla większości naszego pokolenia (autor jest moim rówieśnikiem). Wychodząc poza nawias rówieśniczej i sarmackiej solidarności, niektóre fragmenty książki zasługują na uwagę. Debiut Witczaka z pewnością należy zakwalifikować (mimo mnogości przypisów) do publicystyki historycznej, w której ważniejsze są wnioski od jakości „naukowej dyktatury”. I tak jak Stanisław Orzechowski był w wieku XVI propagatorem sarmackiej tożsamości i bliżej było mu do polityka niż naukowca, tak Witczak, Koehler czy Rymkiewicz nie mają być obiektywnymi historykami, lecz odtwórcami zdrowej narodowej dumy.

W...

Stefan48 | 2015-12-12

Świetna książka publicystyczna, serdecznie polecam. Daje do myślenia.

Czytelnik_perfidny | 2015-11-27

Niestety bardziej dobra praca roczna na niż poważna publikacja.

whiteHussar | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, Historia