Pełnić służbę Bogu i Polsce. Harcerstwo polskie ("Hufce Polskie" 1939-1945

Karambola

książek: 2076
Karambola | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

"Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim, być posłusznym Prawu Harcerskiemu."

"Jakie poglądy i ideały wszczepimy w polskie młode dusze, takich będziemy mieli późniejszych obywateli i bohaterów."

"Jakże krótkowzroczne jest żądanie heroizmu i 'bohaterstwa murów ulicznych' od wszystkich tych, którzy są młodzi, by z bronią w ręku walczyć z okupantem. Dla wyżycia niosą w ofierze młode, tak drogie dla Polski życie. Czy to bohaterstwo? Jeśli tak, to jakże nisko upadła myśl harcerska w Polsce podziemnej. Bohaterstwo to praca dla Polski, nie dla wyżycia się i drogo Polskę kosztującego efektu, ale codzienny, szary trud harcerski nad urabianiem i wykuwaniem niezłomnych charakterów i nieugiętej woli poprzez przygotowanie czynu zbrojnego w wykładach wojskowych, ćwiczenia terenowe, poznawanie wroga itp. To na dzień powszedni. A kiedy Ojczyzna przez usta naczelnego wodza i naszych dowódców zażąda od nas bohaterstwa czy to dziś w pracy podziemnej,...