rozwiń zwiń

Esencjalista

Okładka książki Esencjalista
Greg McKeown Wydawnictwo: MT Biznes nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Essentialism. The Discipline Pursuit of less
Wydawnictwo:
MT Biznes
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Data 1. wydania:
2014-04-15
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377468876
Tłumacz:
Michał Lipa
Tagi:
esencjalizm poradnik rozwój

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1321 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
174
158

Na półkach:

Książka zawierająca wiele pożytecznych spostrzeżeń i porad, podanych jednak w wyjątkowo ciężkostrawnej formie. Jest to poradnik dla amerykańskich biznesmenów, menadżerów i korposzczurów, tak więc jest to pozycja przeładowana przykładami z życia zawodowego i prywatnego tych właśnie grup zawodowych. Każde twierdzenie autora ilustrują opowieści o zebraniach, konferencjach, prezentacjach, projektach, dyrektorach, menadżerach, zespołach zadaniowych, liderach, raportach, sprawozdaniach, podróżach służbowych etc. Jeśli ktoś ma obrzydzenie do korpo i gardzi żargonem i stylem życia typowym dla amerykańskiego biznesu, będzie mu wyjątkowo ciężko przebrnąć przez tę pozycję. Gorsze byłoby już chyba tylko czytanie o „NGO’sach” i problemach życiowych „aktywistów trzeciego sektora”…

Gdy jednak przebijemy się przez wyjątkowo zniechęcającą formę prezentacji, „amerykańską” również w tym sensie że autor zwraca się nieustanie do czytelnika per „ty”, skupiając się na samej treści porad autora, znajdziemy w tej pracy szereg wartościowych i inspirujących uwag. Zastosować je w życiu może nie tylko korposzczur nie potrafiący choćby na chwilę wyłączyć telefonu komórkowego i powstrzymać się od sprawdzania co kilka minut maila i powiadomień na portalach społecznościowych, ale też normalny człowiek, chcący np. efektywniej zorganizować swoją aktywność czytelniczą, prowadzenie gospodarstwa domowego, zarządzanie czasem, jak i każdą w zasadzie inną dziedzinę życia i pracy.

Autorowi przyświeca zasada „mniej, ale lepiej” i radzi nam „odbijać” nieistotne bodźce z otoczenia, selekcjonować informacje, zobowiązania, realizowane przedsięwzięcia, wyłaniać wedle precyzyjnych kryteriów jasne i realistyczne cele do wykonania dla siebie i dla swoich współpracowników, przejrzyście dzielić kompetencje i odpowiedzialność za ich wykonanie, wskazywać konkretne terminy realizacji, stosować zasadę małych kroków i pozytywnego wzmocnienia za sukcesy cząstkowe, wykorzystać mechanizm rutyny, koncentracji, zabezpieczenia się na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, ale także zwiększyć swe twórcze możliwości poprzez wygospodarowanie czasu na rozmyślania, sen i zabawę. Brakuje chyba tylko zaleceń zdrowego odżywiania się i uprawiania sportu. W każdym razie, esencjalizm radzi autor uczynić swoją postawą życiową, a nie tylko doraźnie wykorzystywaną strategią.

Rozdziały rozpoczynają się zawsze anegdotką lub serią anegdotek, od których autor wyprowadza różnicę pomiędzy metodą esencjalistyczną a „nieesencjalistyczną", które dla jasności zestawia ze sobą w tabeli. Później wskazuje nam, co i jak konkretnie możemy zrobić, by postępować wedle modelu esencjalistycznego, za każdym razem wskazując też, jakie ma to zalety i jakie niesie ze sobą korzyści. W książce jest sporo tabel i schematów zwracających uwagę czytelnika na najistotniejsze treści i ułatwiających ich wyłowienie i zapamiętanie. Jak jednak wspomniałem wcześniej, jest to podlane tonem nieznośnego dydaktyzmu, typowego dla amerykańskiej kultury „coachów” i „mówców motywacyjnych”.

Moim zdaniem, warto by było, żeby podobna książka powstała w Polsce, tyle że, żeby napisana została przez polskiego autora, dla polskiego czytelnika, i odnosiła się do polskich realiów. Czytając poradniki dla Amerykanów, ma się bowiem uczucie czytania elementarza dla debili żyjących w alternatywnej (nie)rzeczywistości korpobiura, nawet jeśli przedstawione w danej pozycji porady są obiektywne wartościowe, jak jest właśnie w przypadku pracy Grega McKeowna.

Książka zawierająca wiele pożytecznych spostrzeżeń i porad, podanych jednak w wyjątkowo ciężkostrawnej formie. Jest to poradnik dla amerykańskich biznesmenów, menadżerów i korposzczurów, tak więc jest to pozycja przeładowana przykładami z życia zawodowego i prywatnego tych właśnie grup zawodowych. Każde twierdzenie autora ilustrują opowieści o zebraniach, konferencjach,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 842
  • Przeczytane
    1 659
  • Posiadam
    246
  • Teraz czytam
    111
  • 2022
    40
  • 2021
    32
  • Chcę w prezencie
    29
  • Ulubione
    29
  • Rozwój osobisty
    25
  • 2019
    23

Cytaty

Więcej
Greg McKeown Esencjalista Zobacz więcej
Greg McKeown Esencjalista Zobacz więcej
Greg McKeown Esencjalista Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także