Rumuńskie kawony

Okładka książki Rumuńskie kawony Konrad T. Lewandowski
Okładka książki Rumuńskie kawony
Konrad T. Lewandowski Wydawnictwo: Bollinari Publishing House Cykl: Jerzy Drwęcki (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Jerzy Drwęcki (tom 6)
Rumuńskie kawony
Bollinari Publishing House
2015-11-10
2015-11-10
kryminał retro Drwęcki Lewandowski

Okładka książki RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Gardner Fox, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
RELAX nr 42 Artur Biernacki, Wo...
Okładka książki Relax nr 41 Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Frank Frazetta (ilustrator), Andrzej Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr, Ernö Zöràd
Relax nr 41 Wojciech Cichoń, Al...
Okładka książki RELAX nr 40 Alfonso Font, Andrzej Graniak, Daniel Grzeszkiewicz, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Andrzej Pilipiuk, Dariusz S. Rygiel, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Karol Weber, Łukasz Zabdyr, Ernö Zöràd
RELAX nr 40 Alfonso Font, Andrz...
Okładka książki RELAX nr 39 Wojciech Cichoń, Kacper Dudek, Alfonso Font, Michał Gałek, Andrzej Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Hermann Huppen, Yves Huppen, Maciej Jasiński, Sławomir Kiełbus, Joe Kubert, Zbigniew Larwa, Konrad T. Lewandowski, Jarosław Musiał, Marcin Nowakowski, Andrzej Pilipiuk, Dariusz S. Rygiel, Jacek Skrzydlewski, Mirosław Sobiecki, Karol Weber, Krzysztof Wyrzykowski, Łukasz Zabdyr
RELAX nr 39 Wojciech Cichoń, Ka...

Intryga durna, a opis okoliczności nie wynagradza czasu poświęconego na czytanie.

Jest to już czwarta książka Konrada T. Lewandowskiego, którą przeczytałem. Lektura każdej z nich sprawiała mi bardzo dużą satysfakcję - ze względu na przyjemny styl autora, emocjonującą fabułę oraz niewymuszone dowcipy.

Akcja książki dzieje się w Zaleszczykach w okresie międzywojennym. Był to wówczas popularny kurort, położony w jarze w zakolu Dniestru, miasto powiatowe o prawie śródziemnomorskim klimacie.

W Rumuńskich kawonach jest oryginalna i wciągająca zagadka kryminalna, ciekawi bohaterowie oraz zgrabnie przedstawione tło historyczno-społeczne - z wieloma detalami. Autor opisał sceny erotyczne w niebanalny sposób, a przy tym ze smakiem, np.: "Teraz poczuli, zobaczyli, usłyszeli i zrozumieli - trzema najważniejszymi zmysłami, a ponadto całym umysłem, od głębin podświadomości po szczyty objawień, czym jest prawdziwy dionizyjski szał, amok i zatracenie. Nie oni obcowali ze sobą, ale boskość obcowała z nimi" (s. 228).
Ogromny plus dla K. Lewandowskiego za wprowadzenie Franciszka Fiszera (1860-1937) do fabuły. Fiszer był filozofem, krytykiem literackim i bohaterem ogromnej liczby anegdot, osobistością życia intelektualnego Warszawy. Pan Kleks otrzymał wiele jego cech (m.in. wygląd oraz pozornie beztroskie podejście do życia).

W Rumuńskich kawonach znalazły się nawet próbki autentycznej grafomanii początkującego literata: "Gdy teraz szedł obok niej na ruchliwej ulicy i trzymał jej lewą rękę w swojej prawej - czuł poprzez jej cienką sukienkę gorąco jej ciała - i pragnął jej. [...] A po dniu następuje... noc - na co tez nie ma rady" (s. 184). K.T.Lewandowski podał nazwisko autora powyższych fragmentów w Posłowiu.

Gdyby autor nie zamieścił pewnego irytującego mnie zdania ("- To jest życie, a nie powieść kryminalna, drogi panie!" (s. 87),oceniłbym tę książkę na dziesięć punktów.

Niestety tylko bardzo dobra. Po długim oczekiwaniu na kolejny tom przygód Drwęckiego, męczącym polowaniu na własny egzemplarz, bo drobni księgarze nie mają a sieciówka tylko jedna ma dostępne od ręki jakoś nie skaczę do góry z radości. Owszem niby ten sam klimat, co zawsze, jest sprawa do rozwiązania, jest Franz,są babcia z Jacentym, nawet Wieniawa się pojawia jak meteor, ale chyba mam przesyt opisów z alkowy i nie tylko. Odnoszę wrażenie, że autor rozpaczliwie próbuje przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika zwykłą pornografią. Odrobina erotyzmu może by i miała sens, ale z tomu na tom robi się coraz gorzej, niczym jedna pani doktor neurolog, której się wydaje, że jest pisarką. Niemniej jednak czekam na kolejny tom, mam nadzieję, że wzmocniony tym, co w serii o Drwęckim najlepsze, pasjonującym śledztwem i szczyptą filozofii a nie wiadrem pornografii.

Powieść kryminalna Konrada T. Lewandowskiego ma dość ciekawą fabułę, a akcja rozgrywa się w klimacie retro charakterystycznym dla okresu międzywojennego. Ciekawa jest też sceneria, gdyż tłem zdarzeń są pełne tajemnic Zaleszczyki na pograniczu z Rumunią.

Pojawia się pragnący odpoczynku komisarz policji, zmuszony nieoczekiwanie do podjęcia śledztwa w sprawie, w którą został wplątany przez pozornie obcego człowieka. Mamy też sprawę wagi państwowej z przemytem i szpiegami komunistycznymi. Wśród postaci pojawia się również hrabina z epoki cesarstwa austro-węgierskiego oraz tajemnicze stowarzyszenie tancerzy w dionizyjskim transie.

Powieść może więc spodobać się wielu czytelnikom, gdyż czytanie jej nie nuży i daje okazję do ucieczki od naszego świata przesiąkniętego techniką i pogrążonego w nieustannym pędzie.
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Bierzesz urlop, a tu do roboty Cię wzywają. Oj autor długo kazał sobie czekać (wygaśnięcie praw we wcześniejszym wydawnictwie) na kolejny część przygód naszego kochanego komisarza.

Akcja jest, momenty są, komicznie też, i historii trochę, ale to nie wszystko jeszcze... Czytajcie ludzie, bo warto.

Czekam na kolejny tom.

Czekam na kolejny tom.

Rumuński kawon z winem to uczta dla duszy

Jak zawsze rozbraja mnie stosunek Drwęckiego do kobiet, zwłaszcza tych, które są „jego kobietami”, a raczej to on jest ich mężczyzną – wyraźnie gubi się w relacjach damsko-męskich, ale jest to tak urocze, że nie sposób się nie uśmiechnąć. Franc Fiszer i jego wielka postać (dosłownie i w przenośni) urozmaica dialogi w „Rumuńskich kawonach” i przynosi odświeżający dopływ metafizycznego składnika do tej kryminalnej mieszanki. Dodajcie do tego niezwykle wyzwoloną panią Drwęcką (co niesamowicie skonfundowało Jerzego – ale oczywiście pozytywnie go zaskakując) oraz bardzo sprytnych zbrodniarzy i otrzymacie wyborny kryminał, w którym dodatkowo zachwyca opakowanie – dawno nie czytałam tak ustawionych rozdziałów i tekstu – duży plus dla Wydawnictwa.

Więcej na zukoteka.blox.pl

Rumuński kawon z winem to uczta dla duszy

Długo kazał Autor czekać na kontynuację przygód komisarza Drwęckiego, ale wreszcie się doczekaliśmy. Poprzedni tom „Śląskie dziękczynienie” zakończył się niesmakiem, jaki czuł Jerzy Drwęcki po wkręceniu go w sanacyjną politykę. Teraz ma dość i rusza na urlop do Zaleszczyk nad rumuńską granicą. Kiedy jednak młody małżonek myśli o odpoczynku, szacowna babcia Irena ma wobec niego zupełnie inne plany. Akcja, jaką rozpętała, powoduje, że Drwęcki w odruchu buntu zaczyna urlop od spektakularnego upicia się w wagonie kolejowym. Ten za wszach miar zrozumiały czyn ma dalekosiężne skutki i zamiast urlopu w Zaleszczykach czeka komisarza dochodzenie. Warto dodać, że na niego samego pada podejrzenie o morderstwo.
W akcję oprócz przezabawnej rodzinki komisarza – zupełnie niepodobnej do symbolu Matki- Polki żony, apodyktycznej Babci, zapatrzonego w Kosmos wujaszka – wplątani są miejscowi policyjni notable, oczywiście niechętni warszawiakowi, lokalna arystokratka baronowa von Turnau – postać autentyczna, Franz Fischer i jego filozofia oraz przemytnicy, bolszewiccy agenci i polski wywiad.
Kryminały retro to mój ulubiony gatunek powieści sensacyjnej, a do książek Lewandowskiego mam szczególną słabość. Poza ciekawym wątkiem fabularnym – akcja toczy się wartko – nasyca swoje książki wątkami obyczajowymi o niebanalnym charakterze i pisze dowcipnie. Lekturą „Rumuńskich kawonów” także sympatycy erotyki nie będą rozczarowani. Zaś moja ulubiona scena książki to piękny, poetycki opis wjazdu pociągu do Zaleszczyk.

• Polska
  • Kryminał
  • Kryminały polskie historyczne
  • Serie
  • Przeczytane w 2016
  • 2016
  • Na mojej półce

Dodaj cytat z książki Rumuńskie kawony