Nauka i hipoteza

Seria: Biblioteka filozofów
Wydawnictwo: Hachette Polska
La Science et l'Hipothese
filozofia, etyka

Książka zawierająca rozważania autora na temat nauki i hipotezy.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2015-11-09

Prawdziwa intelektualna przygoda! Kto chcę taką przeżyć, to powinien koniecznie zajrzeć do tej książki i ją przeczytać. Przy lekturze jej trzeba wziąć jednak pod uwagę, że napisana została na początku wieku dwudziestego ubiegłego stulecia. Dla pasjonatów filozofii, historii nauki i matematyki: pozycja doskonała, lektura idealna.
Książka po wstępie autora podzielona jest na cztery części. Część pierwsza "Liczba i wielkość" zawiera rozważania autora o istocie rozumowania matematycznego i wielkości matematycznej. Część druga "Przestrzeń" mówi o geometriach nieeuklidesowych, przestrzeni, geometrii. Część trzecia ma tytuł "Siła" i opowiada o mechanice klasycznej, ruchach względnych i bezwzględnych, energii i termodynamice oraz zakończona jest wnioskami ogólnymi. Część czwarta, czyli "Przyroda" ma za zadanie zaznajomić czytelnika z hipotezami w fizyce, teoriami fizyki nowoczesnej, rachunkiem prawdopodobieństwa, optyką, elektrycznością i elektrodynamiką.
Każdy z wyżej wymienionych tematów...