Dzieła (niemal) wszystkie. Tom I

Wydawnictwo: Znak
literatura piękna
anu

Mistrz Jeremi Przybora: wytworny Pan B z Kabaretu Starszych Panów, poeta, pisarz, satyryk, aktor, człowiek instytucja. Jego wyobraźnia w czasach PRL-u przenosiła Polaków do barwniejszego, bardziej eleganckiego świata, a dziś zachwyt wzbudza jej poetycki rozmach, niepowtarzalne poczucie humoru i purnonsensowy charakterek. Dzieła (niemal) wszystkie gromadzą teksty z Kabaretu Starszych Panów,...

Dzieła (niemal) wszystkie gromadzą teksty z Kabaretu Starszych Panów, niezliczone piosenki, które trzeba znać: Bo we mnie jest seks, Addio pomidory, Na całej połaci śnieg, arcydzieła i arcydziełka; wśród nich wyjątkowe perełki – utwory nigdy wcześniej nie publikowane.
Zebraną po raz pierwszy niemal w całości twórczość Mistrza zilustrowali współcześni polscy graficy.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Adrian Kopp | 2017-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Pozycja przeogromna i przebogata. Ponad 1000 stron wspaniałego humoru, wirtuozerii słownej, niesłychanej poezji i wrażliwości.
Kunszt Przybory, począwszy od Teatru Eterek, przez Kabaret Starszych Panów i Listy z podróży, jest na najwyższym poziomie. Stworzone postaci, ich przemyślenia, humorystyczne portretowane ówczesnej rzeczywistości (mistrzowskie! czujemy się jak w PRL-u), do tego powracające motywy, postaci i piosenki... Słowa Przybory pobudzają intelektualnie, refleksyjnie i zachęcają do działań wszelakich.

Największą zaletą i jednocześnie wadą jest obszerność tej książki. Zaletą - że w jednym miejscu zebrano w pięknej formie tyle cudownych przyborowości. Wadą - nie weźmiemy raczej tej pozycji w podróż, a szkoda. Nadawałaby się fenomenalnie do podróży krótszych i dłuższych - ze względu na lekkość, humor i inteligencję. Zatem, aby sięgnąć po kolejny tom dzieł zebranych, muszę czekać na kolejną dłuższą przerwę w pracy, (nie)stety...

Marysia | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Otwieram książkę czytam i słyszę głosy Kaliny Jędrusik i Mieczysława Czechowicza. Kabarety wolę na płytach. A w telewizorze jeszcze bardziej wolę. A właściwie to znam je na pamięć. Aż mam przerzuty na język.
W książce widać wyraźnie że taki Kabaret to dzika orka.
Ale dla mnie dużo radości.

Magdalena | 2016-12-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, W 2016
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Jeremi Przybora - człowiek, którego nie trzeba przedstawiać. Mistrz, poeta, Pan B z Kabaretu Starszych Panów, satyryk, pisarz, aktor. Stworzył teatr "Eterek", kabaret starszych panów, napisał wiele piosenek, słuchowisk, listy podróży. Wszystko to znajdziemy w "Dziełach (niemal) wszystkich".

"Dzieła (niemal) wszystkie" są pierwszym tomem, takim wprowadzeniem do świata Mistrza. Na samym początku możemy przeczytać wstęp napisany przez syna Przybory, a następnie... poznawać dzieła.

1. Teatr "Eterek".

Ta gruba księga zawiera trzynaście scenariuszy, które napisał Jeremi Przybory. Na początku możemy przeczytać o powstaniu radiowego teatru "Eterek", a następnie przejść do dzieł.
W teatrze "Eterek" są trzy główne postacie, które raczej zawsze się pojawiają. Mianowicie: profesor Pęduszko, Eufemia, Mundzio. Bohaterów tych nie da się nie lubić.
Profesor Pęduszko jest starszym, mądrym człowiekiem, który dostarcza wielu gagów. Eufemia to kobieta, która samotnie wychowuje syna, Mundzio...

Weronika | 2016-07-30
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Moja recenzja:

dzarosh | 2016-05-26

Po przeczytaniu pierwszej części książki, czyli Teatru "Eterek" z wielkim żalem rozstawałam się z profesorem P., Eufemią i Mundziem. Autentycznie byłam przekonana, że będę za nimi tęsknić, ale dalej było równie cudownie.
Kabaret Starszych Panów wywoływał u mnie salwy wewnętrznego śmiechu i mokre od łez oczy, a wzruszyć mnie i rozśmieszyć nie jest łatwo.
Przy "Listach z podróży" miałam już bóle brzucha i nie mogłam rozeznać, czy biorą się one z wesołości czy z głodu, bo od książki wprost nie mogłam się oderwać.

To liczące ponad tysiąc stron tomisko owszem ciążyło mi w torbie, ale był to ciężar bardzo miły i Dzieła (niemal) wszystkie czytałam NIEMAL WSZĘDZIE.

Mam wrażenie, że nikt już nie rozbawi mnie w taki sposób, tak ujmująco kulturalnie i takim pięknym słowem.

Z niecierpliwością czekam na drugi tom!

monweg | 2016-03-02

Jego wyobraźnia w czasach PRL-u przenosiła Polaków do świata równoległego, świata życzliwości i ciepłych barw, a dziś zachwyt wzbudza jej poetycki rozmach, niepowtarzalne poczucie humoru i purnonsensowy charakterek.
Jeremi Przybora, dziś nazwałabym go człowiekiem-orkiestrą lub ładniej i bardziej poetycko, człowiekiem renesansu. Wyjątkowy i wytworny Pan, z niesamowitym poczuciem humoru, który bawił nas kiedyś, ale i teraz by mógł. Tworzył świetne teksty do słuchowisk i programów rozrywkowych. Dający sobie radę i w radiu, i w telewizji. Dzięki tej ostatniej stał się niezapomniany dla wielu ludzi. Można by rzec – nieśmiertelny. Wisława Szymborska rekomendowała twórczość Przybory, mówiąc: Przybora to przecież klasyk.

Dzieła (niemal) wszystkie to pierwszy tom i bardzo obszerna publikacja. Wstępem opatrzył ją Konstanty Przybora, syn Mistrza. Wprowadzeniem są anagramy...

Barbarzynka | 2016-01-09

DOSKONAŁA KSIĄŻKA!!! Bardzo mi brakuje takiej kultury słowa w obecnym świecie rozrywki. Subtelność, wdzięk, fantastyczne pomysły. Crème de la crème. Przybora uber alles!