Dzieła (niemal) wszystkie. Tom I

Znak
2015-11-23
2015-11-23
Jeremi Przybora Kabaret Starszych Panów kabaret polski satyra antologia zbiór

Okładka książki Piotruś Pan. Audio Musical James Matthew Barrie, Jeremi Przybora
Piotruś Pan. A... James Matthew Barri...
Okładka książki Listy na wyczerpanym papierze Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Magda Umer
Listy na wycze... Agnieszka Osiecka, ...

Kolejny zestaw, który można przekazać w prezencie. Ten tom łącznie z tomem drugim o tym samym tytule oraz trzecim stanowią zbiór pt. "Przymknięte oko opaczności. Memuarów".
Każdorazowe sięgnięcie po nie jest sentymentalną podróżą w szczęśliwe przeszłe czasy.
POLECAM !

POLECAM !

Uwielbiam Kabaret Starszych Panów, więc nie mogę dać innej oceny. Genialne teksty genialnego twórcy. Wiadomo, że słuchanie ich w wykonaniu doborowych aktorów a czytanie suchego zapisu na papierze to nie to samo, ale uczta i tak jest.

Rzecz genialna. Kopelania inspiracji dla amatorskich teatrów np. szkolnych - polecam szczególnie "Hamleta szarpanego", czasami nazywanego "chuligańskim. Cudowne!
Takich pozycji oczywiście nie czyta sie na jeden raz. Dlatego warto mieć na półce i sięgać w zależności od nastroju :)

Pozycja przeogromna i przebogata. Ponad 1000 stron wspaniałego humoru, wirtuozerii słownej, niesłychanej poezji i wrażliwości.
Kunszt Przybory, począwszy od Teatru Eterek, przez Kabaret Starszych Panów i Listy z podróży, jest na najwyższym poziomie. Stworzone postaci, ich przemyślenia, humorystyczne portretowane ówczesnej rzeczywistości (mistrzowskie! czujemy się jak w PRL-u),do tego powracające motywy, postaci i piosenki... Słowa Przybory pobudzają intelektualnie, refleksyjnie i zachęcają do działań wszelakich.

Największą zaletą i jednocześnie wadą jest obszerność tej książki. Zaletą - że w jednym miejscu zebrano w pięknej formie tyle cudownych przyborowości. Wadą - nie weźmiemy raczej tej pozycji w podróż, a szkoda. Nadawałaby się fenomenalnie do podróży krótszych i dłuższych - ze względu na lekkość, humor i inteligencję. Zatem, aby sięgnąć po kolejny tom dzieł zebranych, muszę czekać na kolejną dłuższą przerwę w pracy, (nie)stety...

Otwieram książkę czytam i słyszę głosy Kaliny Jędrusik i Mieczysława Czechowicza. Kabarety wolę na płytach. A w telewizorze jeszcze bardziej wolę. A właściwie to znam je na pamięć. Aż mam przerzuty na język.
W książce widać wyraźnie że taki Kabaret to dzika orka.
Ale dla mnie dużo radości.

W książce widać wyraźnie że taki Kabaret to dzika orka.
Ale dla mnie dużo radości.

Jeremi Przybora - człowiek, którego nie trzeba przedstawiać. Mistrz, poeta, Pan B z Kabaretu Starszych Panów, satyryk, pisarz, aktor. Stworzył teatr "Eterek", kabaret starszych panów, napisał wiele piosenek, słuchowisk, listy podróży. Wszystko to znajdziemy w "Dziełach (niemal) wszystkich".

"Dzieła (niemal) wszystkie" są pierwszym tomem, takim wprowadzeniem do świata Mistrza. Na samym początku możemy przeczytać wstęp napisany przez syna Przybory, a następnie... poznawać dzieła.

1. Teatr "Eterek".

Ta gruba księga zawiera trzynaście scenariuszy, które napisał Jeremi Przybory. Na początku możemy przeczytać o powstaniu radiowego teatru "Eterek", a następnie przejść do dzieł.
W teatrze "Eterek" są trzy główne postacie, które raczej zawsze się pojawiają. Mianowicie: profesor Pęduszko, Eufemia, Mundzio. Bohaterów tych nie da się nie lubić.
Profesor Pęduszko jest starszym, mądrym człowiekiem, który dostarcza wielu gagów. Eufemia to kobieta, która samotnie wychowuje syna, Mundzio natomiast jest tym synem.

Teksty są zabawne. W wyobraźni widziałam swoją wersję profesora Pęduszko, Mundzia i Eufemii. Niestety, ale głosy moich wymyślonych bohaterów różniły się od głosów aktorów, którzy rzeczywiście wcielali się w te postacie. Cóż, jestem za młoda i teatru "Eterek" nie miałam przyjemności poznać. Nie mam też pojęcia, czy gdzieś w internecie można go znaleźć. A szkoda, bo posłuchałabym sobie to, co mogłam przeczytać.

2. Kabaret Starszych Panów

Chyba każdy kojarzy Kabaret Starszych Panów oraz piosenki z Kabaretu. Ja widziałam jedynie fragmenty programu, gdy czasem pojawiał się w telewizji, gdy czasem o nim przypominali.

Teraz miałam przyjemność przeczytać skecze kabaretu. Bawiłam się przy tym wyśmienicie. Dużo humoru. Choć wpierw przeczytałam wstęp do rozdziału z skeczami, a następnie garść wspomnień, które powstały na podstawie nagrań rozmów z Jeremim Przyborą.

3. Kabaret jeszcze Starszych Panów.

Trzy wieczory wspomnień. Przypominały one niektóre wcześniejsze skecze, jednak miały w sobie też coś nowego, zmienionego. Przyjemnie się je czytało. Tą ewolucję. Zresztą ewolucję dzieł Przybory widać w wielu teksach. Jest w tym coś pięknego.

4. Listy z podróży.

Zanim zaczęłam je czytać, zastanawiałam się, o co chodzi. Okazało się, iż listy też są równie humorystyczne jak wcześniejsze skecze czy inne scenariusze.
Listy z podróży są z podróży małych, niewielkich, do dzielnic znanych i nieznanych, miejsc ciekawych i niezbyt ciekawych.
Każdy list nie ma również formy takiego typowego listy. Bardziej są to dialogi, które bardzo przyjemnie się czyta.

5. Słuchowiska.

Na końcu znajdują się słuchowiska, które tak jak i inne dzieła Przybory, mają w sobie mnóstwo humoru, ale i lekcji.

Później jeszcze znajdziemy posłowie i spis piosenek, które można znaleźć w tym tomie.

Dodatkowo możemy znaleźć wspaniałe rysunki, które dodają tylko wartości całej książce. Idealnie wpasowują się do tematów i stylu dzieł.

"Dzieła (niemal) wszystkie" to książka, do której się wraca, którą nie da się pochłonąć w jednej chwili, raczej służy do delektowania się i wspominania. Wspaniała dla osób, które miały okazję poznać teatr "Eterek", Kabaret Starszych Panów i inne działa Przybory. Równocześnie wspaniała jest też dla osób, które Przyborę kojarzą, ale nie mogli nigdy poznać jego dzieł... albo poznali, lecz nie wszystkie.

Jest to kompendium, które warto mieć na półce. Przypomina o czasach, które były. Przypomina o człowieku, który wiele dokonał, wiele stworzył. Ja na pewno sobie tom pierwszy zachowam. I postaram się zdobyć kiedyś tom drugi.

Po przeczytaniu pierwszej części książki, czyli Teatru "Eterek" z wielkim żalem rozstawałam się z profesorem P., Eufemią i Mundziem. Autentycznie byłam przekonana, że będę za nimi tęsknić, ale dalej było równie cudownie.
Kabaret Starszych Panów wywoływał u mnie salwy wewnętrznego śmiechu i mokre od łez oczy, a wzruszyć mnie i rozśmieszyć nie jest łatwo.
Przy "Listach z podróży" miałam już bóle brzucha i nie mogłam rozeznać, czy biorą się one z wesołości czy z głodu, bo od książki wprost nie mogłam się oderwać.

To liczące ponad tysiąc stron tomisko owszem ciążyło mi w torbie, ale był to ciężar bardzo miły i Dzieła (niemal) wszystkie czytałam NIEMAL WSZĘDZIE.

Mam wrażenie, że nikt już nie rozbawi mnie w taki sposób, tak ujmująco kulturalnie i takim pięknym słowem.

Z niecierpliwością czekam na drugi tom!

Przy "Listach z...

Mistrz Jeremi Przybora: wytworny Pan B z Kabaretu Starszych Panów, poeta, pisarz, satyryk, aktor, człowiek instytucja.
Jego wyobraźnia w czasach PRL-u przenosiła Polaków do świata równoległego, świata życzliwości i ciepłych barw, a dziś zachwyt wzbudza jej poetycki rozmach, niepowtarzalne poczucie humoru i purnonsensowy charakterek.
Jeremi Przybora, dziś nazwałabym go człowiekiem-orkiestrą lub ładniej i bardziej poetycko, człowiekiem renesansu. Wyjątkowy i wytworny Pan, z niesamowitym poczuciem humoru, który bawił nas kiedyś, ale i teraz by mógł. Tworzył świetne teksty do słuchowisk i programów rozrywkowych. Dający sobie radę i w radiu, i w telewizji. Dzięki tej ostatniej stał się niezapomniany dla wielu ludzi. Można by rzec – nieśmiertelny. Wisława Szymborska rekomendowała twórczość Przybory, mówiąc: Przybora to przecież klasyk.

Dzieła (niemal) wszystkie to pierwszy tom i bardzo obszerna publikacja. Wstępem opatrzył ją Konstanty Przybora, syn Mistrza. Wprowadzeniem są anagramy onomastyczne rymowane Jeremiada Przyborowa autorstwa Stanisława Barańczaka. Zebrane po raz pierwszy dzieła Jeremiego Przybory zilustrowali wybitni, współcześni polscy graficy: Bohdan Butenko, Jacek Gawłowski i Ewa Stiasny.

Dzieła (niemal) wszystkie to skarbnica pięknej polskiej polszczyzny i rozrywki. Gromadzi teksty Teatru Uniwersalnego „Eterek”, Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu jeszcze Starszych Panów, słuchowiska i listy z podróży, piosenki z muzyką Pana nr 1 Jerzego Wasowskiego, które znamy lub znać powinniśmy: Piosenka jest dobra na wszystko, Addio, pomidory!, Bo we mnie jest seks, Tanie dranie… Wśród tych arcydzieł znajdziemy też dzieła-perełki, które dotąd nie były publikowane.

Redaktor Teresa Drozda w swoim Przyborniku na końcu tej publikacji napisała, że najważniejsze w tej książce jest słowo, które wyszło spod pióra Jeremiego Przybory, że jest to literatura najwyższych lotów. Jak tu się nie zgodzić z jej opinią. Świat bez Przybory nie byłby taki sam. A bez słów Mistrza nie byłoby tych wszystkich pięknych kompozycji Jerzego Wasowskiego.

Podsumowaniem niech będą słowa syna Mistrza, Konstantego Przybory:

Nawet jeśli znacie znanego czy nawet sławnego Pana tworzącego z humorem teatr absurdu i poemaciki śpiewane do przepięknej muzyki jego Przyjaciela, pojawi się Wam w tych książkach też inna postać – pisarz, którego słowa nie muszą już docierać przez wspaniałe zresztą i na szczęście niezatarte (póki krąży cyfrowa informacja) formy radiowe czy telewizyjne. Odwiedzi Was teraz jeszcze bliżej – w głębi Waszej wyobraźni. A tam czeka Was zbudowany z żelazną konsekwencją i trzymany w stalowej dłoni, żeby się nie wymknął, delikatny i zwiewny, mądry świat niewzruszonej pogody i życzliwego spojrzenia na drugiego człowieka. Korzystajcie z niego do woli.
Nie znajduję już słów, które mogłabym dodać od siebie na zakończenie, więc powtórzę tylko: korzystajcie z niego do woli.

Jeremi Przybora, dziś nazwałabym go...

DOSKONAŁA KSIĄŻKA!!! Bardzo mi brakuje takiej kultury słowa w obecnym świecie rozrywki. Subtelność, wdzięk, fantastyczne pomysły. Crème de la crème. Przybora uber alles!

• Do kupienia
  • Poezja