Dziewczyna z portretu

Okładka książki Dziewczyna z portretu
David Ebershoff Wydawnictwo: Znak Literanova Ekranizacje: Dziewczyna z portretu (2016) literatura obyczajowa, romans
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Tytuł oryginału:
The Danish Girl
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2016-01-20
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-11
Data 1. wydania:
2015-12-03
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324035762
Tłumacz:
Tomasz Bieroń
Ekranizacje:
Dziewczyna z portretu (2016)
Tagi:
Tomasz Bieroń zmiana płci miłość trójkąt transgenderyzm transseksualizm LGBT literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
817 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
204
160

Na półkach: ,

Podchodziłam do tej książki z bardzo pozytywnymi emocjami. Z jakiegoś powodu czułam, że historia do mnie przemówi, że poruszy mnie i że będę nią zachwycona. Tak zaczynać lekturę - to dobre, a jednocześnie niezwykle ryzykowne posunięcie. Nie zawiodłam się jednak na swoich przeczuciach i podejrzeniach, co mogę napisać otwarcie. Przed rozpoczęciem książki miałam już za sobą kilkukrotne obejrzenie filmowego zwiastuna, lekturę komentarza do filmu i notatek dotyczących małżeństwa Wegnerów. Fabuła nie miała więc szansy mnie zaskoczyć - znałam zarówno początek, jak i główny motyw historii, wiedziałam też, jak się skończy. Nie jest to w zasadzie powieść, która ma na celu zaskakiwanie i ekscytowanie kolejnymi losami bohaterów. Nie czytałam jej po to, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób historia Lili się zakończyła, ale po to, żeby do końca być przy tej niezwykłej dziewczynie. A rzeczywiście psychika Lili jest rzeczą wartą poznania. Narrator wszechwiedzący umożliwia czytelnikowi wejrzenie wgłąb Einara, który zaczyna dostrzegać w sobie pewne zmiany, w końcu pożądać ich, wcielać w życie - na końcu nawet uświadamiać sobie (i odbiorcy książki), że natura, do której dorósł, zawsze w nim tkwiła. Zepchnięta na bok, przytłumiona przez społeczne wymagania oraz zasady miała w końcu szansę się obudzić, a sprzyjające warunki pozwoliły jej na to, żeby wyrosła, dojrzała, zakwitła. Dziewczyna z portretu jest dla mnie przede wszystkim szkicem o psychice. Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z opisem tego, co czuje osoba, która nie widzi połączenia między swoim ciałem i psychiką, która dostrzega w sobie problem niezgodności psychiki i ciała. W którymś momencie Einar sam sięga po książki i opis jego drogi do zrozumienia siebie jest prawdziwie wzruszający. Ciekawi mnie - o czym pisałam już we wstępie - w jaki sposób problem ten zostanie uchwycony na dużym ekranie, jak medium filmu przeniesie trudną materię wewnętrznych przeżyć bohatera na konkretnego aktora, na obraz, na gest i wypowiadane kwestie.

Prawdą jest, że Dziewczyna z portretu to historia bardzo liryczna. Trudno szukać w niej zwrotów akcji, ponieważ to opowieść o sporach wewnętrznych. Nie tylko Lili, ale także Grety, żony malarza. To właściwie druga pierwszoplanowa postać i będę się tego zdania bardzo mocno trzymać. Bez Grety nie zdarzyłoby się nic, żadna decyzja nie zostałaby podjęta, brakłoby bodźca, od którego wszystko się zaczęło. Nadal nie do końca jasne są dla mnie wszystkie motywacje Grety, która nie dość, że jako pierwsza przejrzała prawdziwą naturę swojego męża, wspierała go i poprowadziła aż ku korekcie płci, ale była też w tej decyzji stanowcza, chyba bardziej niej pewna niż sama Lili. Krótkie rysy, fragmenty dotyczące przeszłości obojga bohaterów tworzą tak naprawdę nie tylko historię tytułowej Dziewczyny z portretu, ale też osobną opowieść o dziewczynie, która namalowała obraz.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2016/01/dziewczyna-z-portretu-david-ebershoff.html

Podchodziłam do tej książki z bardzo pozytywnymi emocjami. Z jakiegoś powodu czułam, że historia do mnie przemówi, że poruszy mnie i że będę nią zachwycona. Tak zaczynać lekturę - to dobre, a jednocześnie niezwykle ryzykowne posunięcie. Nie zawiodłam się jednak na swoich przeczuciach i podejrzeniach, co mogę napisać otwarcie. Przed rozpoczęciem książki miałam już za sobą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 218
  • Przeczytane
    1 038
  • Posiadam
    309
  • Ulubione
    30
  • 2016
    26
  • Teraz czytam
    23
  • Chcę w prezencie
    15
  • 2019
    11
  • 2018
    10
  • Literatura amerykańska
    10

Cytaty

Więcej
David Ebershoff Dziewczyna z portretu Zobacz więcej
David Ebershoff Dziewczyna z portretu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także