Przedwojenny Wrocław i Dolny Śląsk. Najpiękniejsze fotografie

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
albumy
Arek

Nostalgia ma na Dolnym Śląsku inny niż gdzie indziej wymiar – jest chęcią poznania przeszłości, w której nie ma wspólnych przodków dla dawnych i współczesnych mieszkańców, powodowana jest też silnym pragnieniem zachowania ciągłości kulturowej. Dla obecnych mieszkańców kraina ta pozostaje nadal niepoznana do końca, a jej historia, wielka i mała, jest ciągle przedmiotem zainteresowania. Dlatego tak ciekawe dla współczesnych są wszystkie ślady przeszłości – krajobrazy, budowle, ludzie uchwyceni na zdjęciach podczas codziennej pracy.

Album prezentuje fotografie z okresu między obiema wielkimi wojnami. W tym ponad 20-letnim okresie wydarzenia, które zachodziły w państwie niemieckim, często odczuwane były przez mieszkańców Dolnego Śląska mocniej niż w innych częściach Niemiec. Na tym burzliwym tle rozwijał się jednak stale nurt promujący dolnośląską idyllę. Główny atut stanowił tu krajobraz. Na ile Dolnoślązacy żyli wielką niemiecką polityką, na tyle ważny dla nich pozostał obraz sielskiego Dolnego Śląska – zabytkowych miasteczek, małych wiosek rozłożonych w dolinach rzek, łagodnych wzgórz, karkonoskiej surowej i śnieżnej zimy, górskich przełęczy, zachodów słońca nad rozlewiskami rzecznymi i rozległymi stawami, mrocznych borów zachodnich połaci krainy.

Przedstawiony na międzywojennych fotografiach Dolny Śląsk to kraina prehistoryczna, romantyczna kraina legend, malownicza kraina gór, zdrojów, portów zimowych, kraina zamków, parków i ogrodów, kraina wiosek, ale także kraina nowoczesności. Fotografie z okresu międzywojennego pozwalają na ożywienie tych miejsc i lepsze zrozumienie krainy, w której żyją współcześni Dolnoślązacy.

źródło opisu: Wydawnictwo RM, 2015

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/

Marcin | 2019-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 17 marca 2019

Ładnie wydane, dobre zdjęcia. Szkoda, że nie było ich więcej, a kontekst ich nie został opisany szerzej. Tak czy inaczej - warto.

vicky222 | 2019-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2019

Ta recenzja będzie inna niż te które piszę na co dzień, gdyż książka, którą mam przed sobą mniej się czyta, a bardziej ogląda i podziwia. Przedwojenny Wrocław… to zbiór fotografii przedstawiających stolicę oraz miejscowości położone na Dolnym Śląsku.

Po pierwsze album jest przepięknie wydany. Twarda oprawa, duży format i grube kartki. Po drugie oglądanie go sprawia przyjemność, niemal jak podróż w czasie. Na pierwszych 15 stronach możemy zacząć przygodę z historią Dolnego Śląska, która wprowadza czytelnika do świata przedwojennego. Druga część albumu skupiona jest na Wrocławiu i Odrze, a trzecia część przedstawia dolnośląską krainę (m.in.: miasta i miasteczka, wsie, turystykę, rekreację, przyrodę, uzdrowiska oraz zamki i rezydencje). Tekstu jest niewiele, ale to dobrze, bo to fotografie zdobią ten album.

W związku z przeglądaniem albumu nabrałam ogromnej ochoty odwiedzić wiele z tych miejsc. Co prawda moja praca (delegacje po miastach Dolnego Śląska) sprawia, że kilka miast już...