Grzyby z Yuggoth i inne poematy niesamowite

Tłumaczenie: Krzysztof Azarewicz
Wydawnictwo: Lashtal Press
poezja, groza, Lovecraft
Elaine

Grzyby z Yuggoth i inne poematy niesamowite to wędrówka przez różne aspekty twórczości Lovecrafta. W jej trakcie Czytelnik ma okazję przyjrzeć się bliżej estetyce i koncepcjom rozwijanym w jego najlepszych opowiadaniach. To Lovecraft w pigułce. Poematy te doskonale oddają atmosferę grozy i ludzkiej niemocy wobec Nieskończoności, z której słynie „samotnik z Providence”. Dodatkową atrakcją książki jest obszerny wstęp tłumacza, Krzysztofa Azarewicza, w którym omawia poetycką twórczość Lovecrafta i zestawia różne metody analizy poezji składających się na tomik.

źródło opisu: www.hplovecraft.pl

źródło okładki: www.hplovecraft.pl

Marcin Paszulewicz | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Grzyby z Yuggoth i inne poematy niesamowite przełożone na język polski przez Lashtal Press to pozycja bardzo wyjątkowa. Nie tylko z powodu tego, że do tej pory wiersze H.P. Lovecrafta nie były zbyt znane w Polsce.

Wydanie jest na tyle eleganckie (wręcz cudowne), że nawet bez treści cieszyłoby oko każdego czytelnika. Złote brzegi kartek, elegancka twarda (skóropodobna) oprawa z obwolutą, wstążka w formie zakładki i wszechobecny czarno-biały design. Całość robi z tej małej książeczki istną perełkę na półce. I mimo tego co już napisałem na pewno znajdziecie kilka innych rzeczy cieszących oko.

Po całkiem obszernym, treściwym i dobrze napisanym wprowadzeniu Krzysztofa Azarewicza przychodzi czas na poematy. Wszystkie przetłumaczone są bardzo dobrze, a w interpretacji pomaga słownik na końcowych stronach. Często wiersze mają sporo wspólnego z opowieściami Lovecrafta (m.in. Szepczący w Ciemnościach, Zgroza w Dunwich czy W Górach Szaleństwa). Nie wszystkie mają klimat do którego...

Galfryd | 2016-01-15
Na półkach: Horror, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Niezwykła pozycja - absolutnie obowiązkowa dla wszystkich : wielbicieli HPL, miłośników literatury niesamowitej, koneserów poezji - i, w ogóle, poszukiwaczy Tajemnicy.
"Grzyby z Yuggoth" - zbiór 36 sonetów niesamowitych Lovecrafta, wydany został w Polsce po raz pierwszy - za to od razu tak, jak powinien zostać wydany, z odpowiednim szacunkiem dla Dzieła, szacunkiem godnym klasy tych wierszy.
Wspaniałe wydanie - niewielka książeczka, na dobrym papierze, z czarną oprawą i złoconymi brzegami, z zakładką.
Wspaniały przekład, świetnie równoważący klarowność, zrozumiałość treści z urodą formy.
Pozycja - prawdziwy skarb, ozdoba domowej biblioteczki, do wielokrotnego czytania, smakowania, refleksji i zachwytu.

Cthulhu fhtagn !

Jędrzej | 2016-05-21
Przeczytana: kwiecień 2016

Niestety upadł tak kreowany mit tłumacza, co całkowicie wykazał w swej recenzji na temat tego tłumaczenia Mateusz Kopacz http://www.hplovecraft.pl/2016/03/25/grzyby-z-yuggoth-i-inne-poematy-niesamowite-recenzja/
Książkę można ocenić pozytywnie tylko za wydanie.

Pożeracz | 2016-01-18
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Rzadko spotyka się książki równie fascynujące treścią, co urzekające pięknym fizycznie wydaniem i tchnące pasją tłumacza.
HPL od strony lirycznej - poematy groźne, piękne, tajemnicze i nostalgiczne.

Blog Okiem na Horror uznał "Grzyby" za książkę roku 2015. Co sprawiło, że niewielki, czarny tomik zasłużył na takie uznanie?

Zacznijmy od warstwy fizyczne - pod obwolutą z przedziwną ilustracją znajdziemy tłoczoną w ten sam wzór okładkę. Strony mają złocone brzegi, jest też wszyta czarna wstążeczka jako zakładka.
Już od pierwszych stron lektury widać, jak ciekawego zadania podjął się Krzysztof Azarewicz. Wyjaśnia to we wstępie - zarówno pełnym pasji, jak i rzetelnie biograficznym i naukowym. Przedstawia swoje zainteresowanie Lovecraftem, jego poezją, poszukiwania wydań zagranicznych, powstawanie sonetów, odniesienia do innych utworów Lovecrafta, sposoby ich analizy.
Dla mnie jako czytelnika ciekawe było już samo przełożenie poezji na polski - dużym wyzwaniem jest przecież zachowanie...

Stos-Kartek | 2017-12-30

olejna ksiązka, kolejna niezwykła poezja, absolutnie obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Lovecrafta i niezwykłej poezji. Kolejny klejnot mojej kolekcji, Howard Phillips Lovecraft jest prawdziwą ikoną kultury popularnej i jest powszechnie uważany za najwybitniejszego Amerykańskiego pisarza grozy XX wieku, który do dziś stanowi wielką inspirację dla literatury i filmu. Jest to ksiązka o małym formacie, jednak jej mały gabaryt jest tylko pozorny, ponieważ wnętrze jej jest nadwyraz głębokie i niesamowicie inspirujące. Dodatkowym atutem tej ksiązki jest jej fizyczność.... zdjęcia nie są w stanie oddać tego ale musicie mi uwierzyć na słowo pisane.

Więcej o książce :)

Niewyobrażalnie straszna chwała na wysokościach, niewyobrażalne na ziemi i pod ziemią.
Piekielnie piękne wydanie, prawdziwy skarb. Poezja przewyższająca każdy mały ziemski, ludzki koszmarek dusz.

Pustkowie | 2018-03-01
Sykuno | 2018-02-16