Góra Tajget

Okładka książki Góra Tajget Anna Dziewit-Meller
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 7,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz Anna Dziewit-Meller, Justyna Sobolewska
Ocena 6,7
Stówka. Przecz... Anna Dziewit-Meller...
Okładka książki Tygodnik Powszechny nr 38 (3715) 2020 Agnieszka Ayşen Kaim, Wojciech Bonowicz, Anna Dziewit-Meller, Anna Goc, Grzegorz Jankowicz, Jan Klata, Hanna Krall, Katarzyna Kubisiowska, Stanisław Mancewicz, Emilie Pine, Anita Piotrowska, Grzegorz Ryś, Piotr Sikora, Michał Sowiński, Paweł Śpiewak, Tomasz Swoboda, Krzysztof Tarka, Redakcja Tygodnika Powszechnego
Ocena 8,2
Tygodnik Powsz... Agnieszka Ayşen Kai...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1145 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1180
193

Na półkach: ,

Jedna z najbardziej mocnych, okrutnych i wstrętnych historii jaką przeczytałam. Po prostu ogromnie mnie zasmuciła i skłoniła do przemyśleń. O wojnie i jej konsekwencjach powiedziano już chyba wszystko, lecz Anna Dziewit-Meller w sposób subtelny podjęła się tematu druzgocącego i łamiącego nasze serca.
Anna Dziewit-Meller to dziennikarka i pisarka bardzo bliska memu sercu, ponieważ od lat oglądam jej kanał na youtube o książkach i uwielbiam słuchać jej rekomendacji czytelniczych. Dlatego tym chętniej sięgnęłam po jej kolejną powieść, choć miałam obawy, bo dotyczy trudnego i smutnego tematu. Z autorką łączy mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie Śląsk. Obie pochodzimy ze Śląska, a tą śląskość w „Górze Tajget” można było wyczuć. Przykładem tego jest fragment w książce napisany po Śląsku.
Głównym bohaterem opowieści jest mężczyzna - Sebastian Kowolik. Poznajemy go w najpiękniejszym momencie w życiu człowieka, w chwili narodzin jego córeczki. Małgosia skrada serce swojego taty od pierwszej sekundy życia. Sebastian pracuje jako farmaceuta i wiedzie skromne, zwyczajne życie z malutkim dzieckiem u boku. Narodziny pierworodnej przewartościują jego poglądy na świat, a jedynym punktem dla mężczyzny staje się ciągły strach o zdrowie córeczki. Pragnie dać jej wszystko czego zapragnie i chronić ją przez niebezpiecznym światem.
Pewnego dnia spotyka swojego dawnego nauczyciela – Pana Zgierskiego – który prosi go o pomoc w smutnej i zagadkowej sprawie. Sebastian niechętnie, ale przystaje na ową propozycję. Ma on upamiętniać godność dzieci zmarłych dawno i w dziwnych okolicznościach. Propozycja przychodzi w momencie zostania tatą, a więc Sebastian czuje się w obowiązku dowiedzenia się o co chodzi z tymi zmarłymi dziećmi. Tego co się dowiaduje jest niewyobrażalnie drastyczne i dramatyczne. Otóż mężczyzna poszukuje odpowiedzi, docieka i stara się powiązać znaczenie szpitala z masową śmiercią dzieci.
Autorka pokazała w książce pod pretekstem ukazania życia zwykłego mężczyzny, obraz funkcjonowania szpitali dla psychicznie chorych i eksperymentach na dzieciach, jakie miały miejsce. Możemy dowiedzieć się jak traktowano bezbronne, niewinne dzieci i co kryło się za murami szpitala. Poznajemy wspomnienia pewnego dziadka oraz historię Gertrudy Luben.
„Góra Tajget” to nie jest typowa powieść. Zahacza ona trochę o kryminał, trochę o powieść historyczną a trochę o reportaż. Głównym temat opowieści jest lęk. Lęk o nowonarodzoną córkę, lęk o przyszłość, lęk o dowiedzeniu się prawdy i zmierzeniu z trudnymi zdarzeniami z przeszłości oraz lęk o ludzi z przyszłości.
Pomysł połączenia współczesności i przeszłości w tak trudnym i ważnym temacie uważam za genialny. Natomiast niestety ta książka była dla mnie momentami niezrozumiała, wątki chaotycznie się zmieniały, a język czasami był zbyt prosty i łatwy w odniesieniu do tak makabrycznego tematu. Teoretycznie po ukończeniu książki niby byłam poruszona, niby mi się lektura spodobała, a jednocześnie czułam że czegoś tu brakuje. Że temat nie został dostatecznie opisany, przedyskutowany i przeanalizowany. Mam jednak nadzieje, że kiedyś Anna Dziewit-Meller dopisze kontynuację tej opowieści i rozszerzy temat bardziej skupiając się na samych szpitalach i mieszkających w nich dzieciach bardziej charakterologicznie i historycznie niż obyczajowo.
Ogólnie polecam sięgnąć po lekturę „Góry Tajget” aby zanurzyć się w kameralnej historii o zabójstwach, niszczeniu bezbronnych dzieci i tłamszeniu ludzi. Opowieść nie do uwierzenia, ale ukazana subtelnie, łagodnie i niejednoznacznie. Polecam wszystkim którzy lubią czytać o Śląsku, śledzić losy historyczne i społeczne ludzi oraz poznać tajemnice z przeszłości.

Jedna z najbardziej mocnych, okrutnych i wstrętnych historii jaką przeczytałam. Po prostu ogromnie mnie zasmuciła i skłoniła do przemyśleń. O wojnie i jej konsekwencjach powiedziano już chyba wszystko, lecz Anna Dziewit-Meller w sposób subtelny podjęła się tematu druzgocącego i łamiącego nasze serca.
Anna Dziewit-Meller to dziennikarka i pisarka bardzo bliska memu sercu,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 408
  • Chcę przeczytać
    1 131
  • Posiadam
    282
  • Teraz czytam
    26
  • 2019
    19
  • 2016
    18
  • Literatura polska
    17
  • Ebook
    14
  • Ebooki
    14
  • 2021
    13

Cytaty

Więcej
Anna Dziewit-Meller Góra Tajget Zobacz więcej
Anna Dziewit-Meller Góra Tajget Zobacz więcej
Anna Dziewit-Meller Góra Tajget Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także