Sto bajek.

Okładka książki Sto bajek. Jan Brzechwa
Okładka książki Sto bajek.
Jan Brzechwa Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Seria Limitowana wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Seria Limitowana
Siedmioróg
2013-01-01
2013-01-01
wiersze brzechwa

Okładka książki Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowita Podwysocka-Modrzejewska, Monika Urbańska
Wiersze o śmierci Jan Brzechwa, Jowit...
Okładka książki Proszę państwa, oto miś. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska, Julian Tuwim
Proszę państwa... Jan Brzechwa, Aleks...

Na półkach: , , , , , , ,

Wysublimowany rym, finezyjny humor Jana Brzechwy i słowa same wpadające w ucho, ofiarowują uśmiech u czytelników kolejnych pokoleń.

„Sto bajek” zawiera nieco ponad sto obiecanych wierszowanych bajek - m.in. takie utwory jak:
"Chrząszcz", "Mrówka", "Jeż", "Mucha", "Stonoga", "Sum", "Śledzie po obiedzie", "Kijanki", "Rak", "Foka", "Kokoszka-smakoszka", "Szpak i sowa", "Wrona i ser", "Kaczka-dziwaczka",
"Żuraw i czapla", "Ptasie plotki", "Ręce i nogi", "Zero", "Lis i jaskółka", "Entliczek-pentliczek", "Dziura w moście", "Tulipan i róża", "Na straganie", "Na wyspach Bergamutach", "Pytalski", "Wąż-kaligraf", "Ciaptak", "Szóstka-oszustka", "Pomidor", "Grzebień i szczotka", "Brudas", "Kto z kim przestaje", "Dwie gaduły", "Samochwała", "Kłamczucha", "Skarżypyta", "Wielbłąd i hiena", "Jasne jak słońce", "Po rozum do głowy", "Krasnoludki", "Tańcowała igła z nitką", "Jak rozmawiać trzeba z psem", "Siedmiomilowe buty", "Smok", "Król i błazen".

Nie zawsze sobie zdajemy sprawę z tego, jak gładko i często używamy związki frazeologiczne z tego zbioru.

Publikacja ma sztywną oprawę, czytelną czcionkę i papier dobrej jakości oraz barwne, urocze ilustracje Ewy Podleś.

Wyborna lektura!

Brzechwa to była naprawdę znakomity pisarz

Brzechwa to była naprawdę znakomity pisarz

Jestem fanem teleturnieju „Milionerzy” a tam często pada pyt o dokończenie frazy jakieś bajki,no cóż okazuje się ze już pamięć jest zawodna.Postanowiłem wypełnić ta lukę i sięgnęłam po „Sto bajek” Jana Brzechwy,cóż to była sentymentalna podróż w świat beztroskiego dzieciństwo .

Moja pierwsza książka (łezka) :)

Moja pierwsza książka (łezka) :)

Żywię duży sentyment do czytanych przeze mnie dzieł Jana Brzechwy - wierszy o dziku, misiu, żółwiu czy zakupach na straganie. Takie rymowanki sprawiają, że dzieciństwo każdego z nas jest umilane, pozostawia zachować w nas piękne wspomnienia. Bo jak dorośniemy - nie zawsze możemy mieć dzieci, nie zawsze okoliczności sprzyjają. Bo to wojna, bo to brak mieszkania, długi i tak dalej. Także cieszę się, że mogłem czytać Jana Brzechwę, Juliana Tuwima (przede wszystkim najukochańszą przez wszystkich "Lokomotywę") i "Elementarz" Mariana Falskiego. I przekazujcie następnym pokoleniom te dzieła literatury dziecięcej.

Wracam do książki z przyjemnością. Teraz z wnusią.

Wracam do książki z przyjemnością. Teraz z wnusią.

Solidne wydanie - twarda okładka, dobrej jakości papier. Ilustracje niezbyt obfite i raczej subtelne. Trochę mniej poręczna (grubsza, cięższa, choć przy tym większa czcionka) niż "Sto bajek" wydawnictwa Siedmioróg i zdecydowanie mniej kolorowa.
Zawiera utwory znane wszystkim, popularne, ale także i perełki, które trudno znaleźć w innych zbiorach.
Podsumowując: klasyka dla dzieci.

Podsumowując: klasyka dla...

Solidny zbiór, utworów grubo ponad deklarowane sto, także tych mniej znanych. Ilustracje może niezupełnie w moim guście, ale książka jest kolorowa i przyjazna dla małych oczu. Tekst czytelny, wyraźny, nie ma sztucznego rozwlekania wiersza na x stron by książka była grubsza - bardzo poręczny egzemplarz.

1958

Książka do której się wraca.

Książka do której się wraca.

Przez nasz dom, nasze półki, nasze ręce przewinęło się już mnóstwo książek z wierszami i bajkami naszych polskich znanych klasyków. Bajki Brzechwy także mamy i w większości znamy, ale nawet nam zdarza się czegoś nie znać ;) W książce, którą dzisiaj Wam pokażę jest właśnie bardzo wiele- takich, których jak dotąd nie mieliśmy okazji poznać i dzięki temu jeszcze bardziej spodobała nam się lektura tej książki :)

Nikodem do wielki fan wierszyków i rymowanek wszelkiego rodzaju ;) Myślę, że zawdzięcza to mi, bo to własnie ja od maleńkości czytałam mu przeróżne wierszyki i zanim zaczął decydować co też tym razem będziemy czytać, ja chwytałam bardzo często za książki z rymowankami. No uwielbiam je, co poradzić ;)

Sto bajek to dużo nie sądzicie? I właśnie tyle znajduje się ich w tej książce! Podzielone są one na osiem kategorii. "Co w trawie piszczy" czyli rymowanki o małych zwierzątkach takie jak "Chrząszcz", "Mrówka", "Jeż", "Mucha", "Stonoga" itd. "Nurka do wody" czyli poczytamy o zwierzętach podwodnych między innymi "Sum", "Śledzie po obiedzie", "Kijanki", "Rak", "Foka" itd. "Lata ptaszek" czyli wierszyki o skrzydlatych zwierzętach takie jak na przykład "Kokoszka-smakoszka", "Szpak i sowa", "Wrona i ser", "Kaczka-dziwaczka", "Żuraw i czapla","Ptasie plotki" itd. Kolejny rozdział to "Gorzkie prawdy", a w nim "Ręce i nogi", "Zero", "Lis i jaskółka", "Entliczek-pentliczek", "Dziura w moście", "Tulipan i róża", "Na straganie" itd. Rozdział piąty to

"Androny", tutaj przeczytamy takie bajki jak na przykład "Na wyspach Bergamutach", "Pytalski", "Wąż-kaligraf", "Ciaptak", "Szóstka-oszustka" itd. "Po nosie" to kolejna kategoria pełna wierszyków, a w niej między innymi "Pomidor", "Grzebień i szczotka", "Brudas", "Kto z kim przestaje", "Dwie gaduły", "Samochwała", "Kłamczucha", "Skarżypyta", "Leń" itd. Dalej mamy "Wyssane z palca" i tutaj przeczytamy coś takiego jak na przykład "Wielbłąd i hiena", "Jasne jak słońce", "Po rozum do głowy", "Krasnoludki", "Tańcowała igła z nitką", "Jak rozmawiać trzeba z psem", "Siedmiomilowe buty", "Smok", "Król i błazen". Ostatni rozdział to "Prosimy do zwierzyńca", a w nim kilkanaście bardzo króciutkich rymowanek o zwierzętach takich jak tygrys, struś, papuga, lis, zebra,żubr, renifer, małpka, niedźwiedź, pantera i wiele innych.

Podział jaki jest każdy widzi ;) W każdym z rozdziałów jest spora grupa różnych bajek wymyślonych przez Jana Brzechwę. Niektóre są dłuższe, inne krótsze, niektóre znane, inne nieco mniej. Wszystkie łączy to, że są rymowane. I ogromnie mnie to cieszy! Wspominałam już, że lubię rymowanki? Wiem, wiem, z pewnością setki razy ;)

Książka ta jest nie tylko pełna fajnych, ciekawych wierszyków. Jest ona także zbiornicą klasyki polskiej, którą powinien znać każdy maluch. Wydanie tej książki jest naprawdę śliczne. Sztywna okładka, szyte kartki, śliskie strony, a na tych stronach tekst, duży, czytelny i bardzo przejrzysty ponieważ wewnątrz panuje biel ;) Kolorowymi akcentami są śliczne ilustracje. Wielkie brawa dla ilustratorki - Ewy Podleś - ja jestem oczarowana tymi obrazkami. Całość prezentuje się wspaniale i jest wspaniała! Zresztą klasyka dla dzieci zawsze taka właśnie musi być ;)

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci
  • Książki z dzieciństwa
  • Oficjalnie dzieciowe
  • Książki dzieciństwa
  • Z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Sto bajek.